Od chvíle, kdy Karel Havlíček neřídí dvě ministerstva, věnuje se šíření svých rozumů ještě pilněji než ruský exprezident Medveděv. Z jeho psaní nelze vytušit, že snad seděl někdy v minulosti v nějaké zdejší vládě on sám – a jeho vlastní strana celých osm let. Zvlášť je pikantní, když jako nezávislý komentátor z jiné planety kritizuje, že současná vláda neinovuje. Mlčeti zlato.
Na twitteru si teď Karel Havlíček napsal: „Když nevyšly škrty, zkouší zvýšit daně. Klasické devadesátky. Jsou i jiné cesty. Zvýšení přidané hodnoty ekonomiky, tj. podpora výzkumu a inovací, což přinese vyšší výběr daní. Proto tu byla strategie Country For The Future. Tato vláda nemá vizi žádnou.“
Pak si k příspěvku ještě dal odkaz na vysílání ČT, kde své myšlenky rozvíjí. Vyšší příjmy do státního rozpočtu by se podle něj daly získat po vzoru skandinávských zemí, budovat ekonomiku založenou na přidané hodnotě. „Budeme investovat do výzkumu a vývoje, což vláda nedělá.“ Během několika let by tak Česko mělo vytvořenou přidanou hodnotu firem. „To bude znamenat, že budeme mít vyšší příjem pro stát, nikoliv kvůli zvyšování daní, ale ty firmy budou platit logicky z vyšších zisků, budou spokojené firmy i zaměstnanci.“
Čtyři roky sedělo ANO v jedné vládě, čtyři roky vedlo tu druhou. Bylo to v době ekonomického růstu. Migrační krize po roce 2015 se nás celkem netýkala. Ono se z ní nezhroutilo ani sousední Německo, které mělo největší nápor uprchlíků a přitom mělo několik let po sobě přebytkový rozpočet. Že by se ale u nás za ty roky něco významně „inovovalo“, se říci nedá. Inovovala se samozřejmě jistá linka na toustový chleba, ale ty inovace byly tak geniální, že je nikdo dodnes nepochopil. Taky se daly nějaké peníze na vývoj „národní“ vakcíny proti covidu. To je snad lepší ani nevytahovat.
Soukromí podnikatelé si samozřejmě musí inovovat sami, nikdo to za ně neudělá. Jsou ale věci, do kterých vláda zasáhnout může a měla by. Energetická krize to ukazuje. Tady máme roky zpoždění. Jaderný reaktor v Dukovanech už by mohl mít svou vlastní kapitolu v novém vydání českých bájí a pověstí. Inovativní a potěšitelné je aspoň to, že se podařilo vypudit Rosatom z tendru, ale na tom mají zásluhu spíše jistí Čepiga s Myškinem, co brouzdali kolem muničních skladů ve Vrběticích. Obnovitelné zdroje jsou předmětem výsměchu, nebo po kauze solárního tunelu předmětem obav. Trend je přitom ve vyspělých zemích jasný.
Karel Havlíček by měl o inovacích a přidané hodnotě mlčet. Útvar ANO je poháněn spíše biopalivy první generace a dotacemi. Babišovi a spol. se ovšem povedlo významně inovovat metody politické propagandy, to se jim nedá upřít. I v tom ale Agrofert tým nějak ztrácí dech a inspiruje se u Tomia Okamury, což není nijak myšlenkově náročné.
Když někdo z ANO, tohoto symbolu zatuchlosti, vyzývá k inovacím, je to buď drzost, nebo ztráta soudnosti.