Poslanec opozičního hnutí ANO Karel Havlíček zveřejňoval vědecké články v podezřelých časopisech. Například šlo o řecké periodikum, v jehož vedení sám seděl. Dosáhl díky tomu akademického titulu docenta ekonomie a ve stínové vládě ANO má na starosti vědu. Texty publikoval i v časopisech se sídlem v Moskvě. Informaci zveřejnily Seznam Zprávy v návaznosti na kauzu ohledně publikací nominanta TOP 09 Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.
Havlíček je akademikem soukromé Vysoké školy finanční a správní (VŠFS). Ve výčtu publikací, které na webu této školy uvádí, je také řecké periodikum European Research Studies Journal (ERSJ). Přispíval také do vědeckého časopisu se sídlem v Moskvě. V zahraničí zveřejnil celkem asi 20 článků.
„Stojím si za každým článkem a knížkou, obhájím si tam každé slovo. Vše je originál,“ uvedl pro Seznam Zprávy ke své dosavadní vědecké a publikační činnosti.
„Jde o recenzovaný vědecký časopis a spolupráce s nimi byla zajímavá. Oslovili mě jako člověka, který dělal mnoho let výzkum k malým a středním podnikům,“ dodal potom k řeckému časopisu, který si dnes pod hlavičkou univerzity z Pirea za zpracování článku účtuje bezmála 750 eur (zhruba 19 tisíc korun). V současné době mu předsedá Češka Pavla Břečková, která je mimo jiné spoluautorkou dvou Havlíčkových textů.
Havlíček své texty publikoval mezi lety 2011 a 2018. Z archivních dobových kopií webové verze časopisu lze zjistit, že nynější český stínový premiér v této době několik let vystupoval ve dvojí roli. Kromě autora textů, za které sbíral akademické body a získal díky nim titul docenta, působil zároveň jako letitý člen redakční rady, kde dohlížel na to, aby byl nastaven přísný a nezávislý systém kontroly kvality článků.
Uznávaná databáze vědeckých periodik Scopus v roce 2018 časopis European Research Studies Journal ze své evidence vyřadila. Jako důvod uvedla pochybnosti o publikačních standardech časopisu.
Havlíček se proti článku Seznam Zpráv ohradil na sociální síti. „Takže predátorské časopisy nula. Škraloupem má být můj článek pro technickou univerzitu v Moskvě z roku 2013. Kádrový profil mi zachraňuje kniha, kterou mi vydali na Ukrajině. Klika, že nedělám chemii a nepřišel jsem do styku s Mendělejevovou tabulkou prvků,“ napsal.
Havlíček je jedním z opozičních představitelů, kteří ostře kritizovali publikační činnost kandidáta na ministra pro vědu Pavla Tuleji nebo ekonomky a kandidátky na europoslankyni za hnutí STAN Danuše Nerudové.
Predátor i vetřelec
Kvůli zjištění Seznam Zpráv se stal Havlíček terčem kritiky na sociálních sítích. „Pan docent Karel Havlíček ostře kritizoval publikační činnost svých akademických kolegů z vládních stran. Redakce Seznam Zpráv se podívala na tu jeho. Ve světle tohoto článku působí jeho kritika velmi legračně,“ vzkázal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
„Kdyby Karel Havlíček hrál ve filmu Vetřelec vs. Predátor, tak by ztvárnil, jak je jeho zvykem, klasicky rovnou dvojroli. Tedy Predátora i Vetřelce,“ rýpnul si potom místopředseda Mladých konzervativců Jáchym Vrecion (ODS).
„Šarlatán a prodejce kmenových buněk,“ podotkl starosta Matěj Hlavatý (STAN). Kmenové buňky a „podivné tlačení Rosatomu ve výběrovém řízení k Dukovanům“ připomněla i europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
„Karel Havlíček hlasitě vyzývá druhé k odstoupení za akademické přešlapy. Jsem zvědav, jestli vlastní morální zásady dodrží, půjde příkladem a rezignuje,“ upozornil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) potom napsal, že kvůli podobným kauzám budou tisíce vědců vnímáni v zahraničí jako podvodníci. „Žádná země nemůže být úspěšná, pokud nemá kvalitní vědu. Mozkovnu místo montovny nevytvoříme, budeme-li si kupovat placené PR články v časopisech kvality letáků z Kauflandu,“ dodal.
Naopak stranický kolega Radek Vondráček se Havlíčka zastal s tím, že nepublikoval v predátorských časopisech, „jen se to asi báli napsat explicitně“. Hlavatý ho ale upozornil, ať si článek přečte znovu. „Doporučuji bez ruské vodky, abyste se na to dokázal pořádně soustředit,“ dodal.