V programovém prohlášení, které vláda Petra Fialy (ODS) zveřejnila během pátku, je možno podle Hospodářské komory ČR nalézt většinu z jejích doporučení novému kabinetu. Unie státních zástupců ČR se naopak pozastavuje nad zmínkou o posílení odpovědnosti žalobců, ale souhlasí se zavedením funkčních období pro vedoucí státní zástupce. Podle exministra Karla Havlíčka (ANO) pak dokument obsahuje „řadu obecných frází“ bez nabídky řešení konkrétních problémů.
Většina z 34 doporučení
Podle Miroslava Dira, mluvčího Hospodářské komory České republiky, jsou v programovém prohlášení promítnuty návrhy a požadavky živnostníků a firem na formování a realizaci hospodářské politiky. Přímo nebo v mírně upravené verzi tam podle něj můžeme nalézt většinu z 34 doporučení nové vládě, která komora sepsala loni.
Programové prohlášení vlády tak mimo jiné počítá se zdvojnásobením limitu pro plátcovství daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun i se zvýšením paušální daně živnostníků. Dále slibuje snížení sazby povinných odvodů zaměstnavatelů, podporu částečných úvazků nebo zatraktivnění práce na dohodu o provedení práce zvýšením současných limitů.
„Intenzivní spolupráci s podnikateli nová vláda navázala hned po svém jmenování, což je trend, který chceme udržet i v dalších měsících a letech,“ uvedl Diro.
Vláda v kapitole týkající se průmyslu a obchodu kromě jiného avizuje větší zaměření se na podporu malých a středních firem, chce jim zjednodušit dotační programy. Hodlá usilovat o zvýšení podílu projektů s vysokou přidanou hodnotou a vysokým podílem výzkumu a vývoje v rámci české ekonomiky.
Soudcům chybí audit, žalobci vítají zavedení funkčních období
Soudcovská unie ČR v programu postrádá personální audit justice. Současně se obává, že cesta ke slibované elektronizaci bude složitá. Prezident unie Libor Vávra ovšem oceňuje plánované zvýšení odměn odborného aparátu.
„Odměnám strašně fandím, je to důležitá věc,“ řekl Vávra. Chtěl by, aby v justici bylo vedle soudců mnohem více právně vzdělaných lidí. Kvalitní vyšší soudní úředník přitom podle něj nemusí mít magisterský titul z oboru práva, postačí bakalářský. Podstatné je ohodnotit tyto lidi odpovídajícím finančním způsobem, aby v justici vydrželi, podotkl.
Vláda plánuje do konce letošního roku dokončit i návrh novely zákona o státním zastupitelství. Ta má mimo zavedení jeho funkčního období přinést i pravidla pro transparentní výběr i odvolání státních zástupců, a to včetně zpřesnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce.
Ondřej Šťastný, viceprezident Unie státních zástupců České republiky, považuje za nadbytečnou zmínku o jednostranném posílení odpovědnosti státních zástupců, jelikož k němu vláda neuvádí důvod. Zavedení funkčních období pro vysoce postavené činitele v této oblasti je ale z jeho strany vítáno.
„Vládní plán na zavedení funkčních období vedoucích státních zástupců a výběrových řízení na tyto posty ladí s prioritami Unie státních zástupců ČR. Jako nadbytečná se naopak jeví zmínka o jednostranném posílení odpovědnosti státních zástupců. Vláda neuvádí, z jakého důvodu by k němu mělo dojít, v čem by mělo spočívat a proč má být posilována pouze odpovědnost veřejných žalobců, když na trestním řízení se významně podílejí též další subjekty, zejména policie a soudy,“ sdělil za USZ Šťastný.
Jak již bylo předesláno výše, vláda má v plánu zasadit se i o vyšší odměny pracovníků v oblasti soudnictví a státního zastupitelství.
Řada obecných frází
K tématu průmyslu a obchodu se kromě Svazu průmyslu a dopravy ČR a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR vyjádřil i exministr Karel Havlíček. „Je tam řada obecných frází typu podpoříme modernizaci, zvyšování konkurenceschopnosti, kreativity, podpoříme aplikovaný výzkum a podobně. Nic proti tomu, ale už nevidíme jak,“ sdělil médiím bývalý šéf resortu. Za chybu dále považuje chybějící zmínku o inovační strategii, jejíž plnění je podle něj základem pro ekonomiku postavenou na přidané hodnotě.
Dlouhodobá energetická politika je závazek, se kterým Havlíček souhlasí. Současně ale dodává, že se jedná o návaznost na koncepci minulé vlády a v programovém prohlášení postrádá krátkodobé řešení dopadu energetické krize například na podniky.
Poněkud pozitivnější reflexi části programového prohlášení věnující se průmyslu má Svaz průmyslu a dopravy ČR. Vláda podle jeho prezidenta Jaroslava Hanáka mnoho přednesených podnětů vyslyšela, například vyhodnocování dopadů na průmysl a podporu jeho modernizace. Dále podporu projektů s vysokou přidanou hodnotou, exportu nebo otevření a vyšší flexibilitu trhu práce. Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá i cíl vlády povznést Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa.
Přestože kabinet Petra Fialy mnoho podnětů svazu vyslyšel a do prohlášení zahrnul, jiné podle Hanáka opomněl. „Bohužel zásadní legislativní návrhy, které budou určovat budoucnost digitální ekonomiky a způsob, jak k nim bude vláda přistupovat, v prohlášení i přes naše opakované apely nejsou. Stejně tak nejsou dostatečně promítnuta konkrétní opatření v oblasti digitální transformace a využití evropských zdrojů,“ řekl novinářům.
Green Deal
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ocenil tlak na modernizaci české ekonomiky a jasné prohlášení, že příležitost k tomuto kroku nabízí tzv. Zelená dohoda pro Evropu. K otázce Green Dealu se vyjádřil také Karel Havlíček, který je vůči této dohodě skeptický, jelikož pro řadu průmyslových odvětví by to mohlo mít podle něj vážné negativní důsledky.
Na téma ekologie reaguje i environmentální nevládní organizace Hnutí DUHA. „Vláda slibuje řešení většiny ekologických problémů a výzev a většinou i předkládá konkrétní opatření. Nyní však půjde o to, aby svoje závazky naplnila. Potřebujeme rychle začít vracet život do naší krajiny, zdravé a odolné lesy i moderní energetiku připravenou na konec uhlí a rozvoj obnovitelných zdrojů. Ekologické organizace budou plnění závazků vlády nadále hlídat a potřebné změny i prosazovat,“ prohlásil Jiří Koželouh z hnutí.