Místní covidový folklór pokračuje. Den poté, kdy vláda vyhlásila nový stav nouze, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček velkou novinu, že se do týdne začne rozvolňovat maloobchodní prodej. Logiku návaznosti těchto kroků nevysvětlil, ale reaguje jen na rozhodnutí Ústavního soudu.
Vláda bude čelit ústavní stížnosti kvůli vyhlášení nového nouzového stavu bezprostředně poté, kdy jeho pokračování odmítli poslanci a premiér Babiš ztratil vládní většinu. Většina ústavních právníků se kloní k názoru, že je tento postup protiústavní, jelikož obchází vůli poslanecké sněmovny. Jediný opačný hlas z těchto kruhů zazněl od Jana Kudrny, člena Legislativní rady vlády a předsedy Etické komise vlády. To o něčem svědčí a už jen název této komise je protimluv.
Nechceme teď nikoho šikanovat
Havlíček téhož dne, kdy začal platit nouzový stav, slavnostně oznámil velké rozvolňování protiepidemických opatření. V příštích dnech navrhne vládě obnovení maloobchodního prodeje, a pokud to kabinet schválí, což je pravděpodobné, mohly by dosud zavřené obchody otevřít 22. února.
„Nechceme teď nikoho šikanovat, budeme jen dbát na dodržování ochranných opatření,“ vemlouvá se náhle ministr, přičemž vyžadovaná hygienická opatření prý nebudou nijak překvapivá. „Pokud se prokáže, že se nám daří situaci zvládat, a půjde to dobře, bude to velký signál, že by mohly následovat i další provozovny,“ dodal slibně k budoucnosti uvolňování služeb a dalších malých firem, které dnes nesmějí fungovat.
Havlíček, který se stal symbolem slabé, byrokratické a příliš pomalé pomoci státu malým firmám poškozeným koronakrizí, nevynechá jedinou příležitost se verbálně zviditelnit, jak skvěle a vstřícně k podnikatelům si počíná. Pravý opak je pravdou.
Univerzální člen vlády, který si nejlépe vede v nepsané roli ministra vládní propagandy, fabuluje i v této věci, jakkoli je vítaná a žádoucí. Logiku uzavření malých prodejen, kde dosud nikdo nedoložil závažnější šíření koronaviru tvrdými daty, nikdo při současných návalech v otevřených supermarketech věrohodně nevysvětlil.
Ústavní stížnost senátorů
Na tento nelogický rozpor reagovala skupina 63 senátorů, která u Ústavního soudu napadla vládní restrikce pro maloobchod zavedená kvůli šíření koronaviru. Podle nich mají být zrušeny, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů.
Ústavní stížnost podaná 21. listopadu poukazuje na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Jak to souvisí se současnou Havlíčkovou populární iniciativou?
Podle zjištění České televize senátoři se svojí stížností uspěli a Ústavní soud zveřejní svůj nález v této věci „shodou okolností“ 22. února. Na tuto souvislost upozornil i Svaz obchodu a cestovního ruchu. Vláda podle něj tímto krokem jen předchází zveřejnění tohoto výroku.
Pokud k tomu však skutečně dojde a uzavření maloobchodního prodeje bude označeno za protiústavní, vláda se nevyhne lavině žalob o náhradu škody, pokud protizákonně poškozeným malým firmám nepřizná odpovídající kompenzace. Totéž mimochodem hrozí i v případě protiústavního vyhlášení nouzového stavu.
Další vládní blamáž
Karel Havlíček nezklamal a příliš průhledně se snaží obrátit další blamáž vlády v její prospěch. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze ovšem dovozovat, že pokud by nebylo ústavní stížnosti a rozhodnutí Ústavního soudu, nic by se zatím v přístupu vlády k maloobchodnímu prodeji nezměnilo.
Ministr se pouze chlubí cizím peřím. Záměrně přitom zatajuje skutečné zásluhy senátorů a ústavních soudců, kteří napravují protizákonný postup vlády proti malým podnikatelům. Kdo za něj ponese osobní odpovědnost?