Vláda zpřísnila podmínky prodeje v obchodech, přestože ohlašuje, jak se epidemická situace zlepšuje. Jejich důsledky nejlépe shrnuje vyjádření ministra Karla Havlíčka o potřebě zavést frontový management. Podle obchodníků tato opatření nedávají smysl a naopak mohou zhoršit situaci.
Před několika dny přiblížil vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček plán na rozvolňování protiepidemických opatření. Je navázaný na tabulku PES (Protiepidemický systém) ministra zdravotnictví Jana Blatného, hodnotící pět stupňů rizika šíření čínského koronaviru, která vyvolává kontroverze v podnikatelském sektoru.
Havlíčkův optimismus
Havlíček vyvolal očekávání, že bude možné na přelomu listopadu a prosince uvolnit podnikání a otevřít zavřené obchody a restaurace. „Máme velkou šanci realizovat předvánoční nákupy. Kdy to bude, to záleží na každém z nás,“ uvedl na tiskové konferenci. Záviset to bude podle něj na tom, jak budou lidé dodržovat vládní nařízení.
Zatím je Česko v nejhorším pátém stupni rizika a je otázkou, kde bere Havlíček svůj optimismus, když jsou přírůstky nových případů nákazy stále velmi vysoké a jejich vykazovaný pokles je do značné míry způsobený omezením trasování a testování. Jestli bude platit PES, nebo jde jen o další marketingovou fangličku s cílem uchlácholit veřejnost, že má vláda konečně nějaký náznak strategie, se teprve ukáže.
Řada opatření obsažených v tomto protiepidemickém systému však vyvolává negativní reakce už dnes, krátce po jeho zveřejnění. Zástupci podnikatelů si stěžují, že vznikl za jejich zády a místy je odtržený od reality. Jako nepraktický a nelogicky stavěný ho zpochybnil i odvolaný ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se znovu jako soukromý glosátor objevuje v mediálním prostoru.
Omezení prodejní plochy
Mezi kontroverzní nařízení patří vládou aktuálně schválené omezení počtu lidí na prodejní plochu otevřených obchodů, které avizoval ministr Havlíček. „V obchodech bude moci být jeden zákazník na 15 metrů čtverečních, budou se muset dodržovat dvoumetrové odstupy a bude se tvořit frontový management,“ uvedl.
Nové omezení využití prodejní plochy vyvolá podle obchodníků opačné efekty. „Z našich propočtů vyplývá, že při zavedení tohoto opatření nebudeme moci obsloužit až 50 procent našich zákazníků, což bude pravděpodobně znovu způsobovat paniku, chaos a v extrémních případech i nevraživost mezi zákazníky,“ komentovala tento krok mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková.
Ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček zase upozorňuje na krátký čas přípravy na změny provozu prodejen, jelikož odpovědnost za dodržování vládních nařízení nesou obchodníci. Včetně úkolu řídit fronty v prodejnách i před nimi a dohlížet na dodržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky.
20–30 procent lidí nebude obslouženo
Ostré stanovisko vydal Svaz obchodu a cestovního ruchu, který před tímto krokem varoval. „Vládu jsme opakovaně upozornili, že tento odborně nijak nezdůvodněný limit povede k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center, a 20–30 procent zákazníků nebude možno vůbec obsloužit,“ uvádí v prohlášení.
„Obchody se i díky masivním investicím ve výši 4,8 miliardy korun do hygienických opatření dosud nestaly ohnisky šíření koronaviru. Děláme vše pro to, aby byli naši zákazníci i zaměstnanci v bezpečí – a jsme v tom úspěšní. V řadě věcí se inspirujeme příklady ze zahraničí a nechápeme, proč se stejně nepoučí i vláda,“ říká prezident svazu Tomáš Prouza.
S kritikou se přidává i Asociace nákupních center. „Bez ohledu na vysoké náklady bude příčinou zbytečný stres nakupujících a jejich nesmyslná kumulace mimo plochu, kde jsme schopni zajistit bezpečné prostředí,“ uvedl její předseda Jan Kubíček. V případě nezbytnosti by podle něj byl vhodnější limit 10 m², který je zavedený v Německu.
Bod zlomu?
Vláda zpřísňuje opatření a hovoří o „frontovém managementu“, evokujícím minulé doby. Současně státní aparát šíří optimistické zprávy o bodu zlomu, fungujících opatřeních, lepšících se číslech a výhledech. Všechno je ale trochu jinak.
Ještě v polovině října hovořil tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula o klíčovém vlivu hodnoty reprodukčního čísla R, signalizujícího úroveň šíření covidu-19, na zmírňování přijatých vládních restrikcí.
„Pokud se podaří nárůst případů snížit a stabilně se pohybovat na úrovni reprodukčního čísla 0,8, budou jednotlivá opatření uvolňována v nejkratších intervalech,“ sliboval Prymula 13. října v televizním projevu a totéž zmiňoval i premiér Andrej Babiš.
Reprodukční číslo se nyní nachází pod hodnotou 0,8 a vláda nejenže nepředkládá Prymulou avizovaný plán uvolňování „v nejkratších intervalech“, ale naopak přitvrzuje. Může k tomu mít pádné důvody, ale pak je to další doklad její zoufale nevěrohodné komunikace.