„Jsem přesvědčený, že institut manželství ze své podstaty je svazkem muže a ženy, a toto nelze měnit,“ řekl poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) během projednávání návrhu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který následně nepodpořil. Tentýž názor pak zdůvodňoval i na twitteru, kde vyzdvihl návrh své strany na jinou úpravu stejnopohlavního svazku. Reakce na sociální síti byly bouřlivé.
Poslanec Hayato Okamura se ocitl na sociální síti pod palbou kritiky ve čtvrtek, když na twitteru vysvětloval svůj odmítavý názor na manželství pro všechny. „V dnešních vystoupeních ve sněmovně jsem vyjádřil přesvědčení, že manželství je ze své podstaty svazkem ženy a muže. S úctou ke sněmovně, beze stopy agresivity. Řekl jsem též, že podporuji vstřícnou úpravu praktických náležitostí stejnopohlavního soužití. Vyzdvihl jsem přitom v tuto chvíli již dobře propracovaný návrh KDU-ČSL o „partnerství“ spojený s naším poslancem Jirkou Navrátilem, který jako lidovec už před časem zveřejnil svoji stejnopohlavní orientaci. Ve vystoupeních jsem také výslovně poděkoval za věcnou debatu,“ napsal Okamura na sociální síti. Jeho příspěvek získal velkou pozornost.
Nekompromisní odmítnutí si poslanec vysloužil od známé právničky zabývající se zejména tématy násilí na ženách i dětech Lucie Hrdé. „Jste ostudnej,“ napsala a v kritickém postoji rozhodně nebyla osamocena. Někteří uživatelé se pokoušeli pod příspěvkem věcně argumentovat, nechyběla však ani častá srovnání Okamury s jeho bratrem Tomiem (SPD), který s uzákoněním manželství pro všechny rovněž nesouhlasí.
„Osobně jste mě zklamal. Chápu, že jde zjevně o vaše přesvědčení, ale to homosexuálním párům jejich práva nedá,“ napsal jeden z uživatelů. Další využili prostoru pro to, aby poslance za jeho názory vulgárně napadali. Označení za fašistu lze v tomto kontextu označit za jedno z mírnějších. Ozývali se také podporovatelé Okamurova názoru a další uživatelé se zase marně pokoušeli krotit rozbouřené vášně a vyzývali alespoň k elementární slušnosti. Obě tyto skupiny se ale v rozbouřeném poli odpůrců poslancova postoje ocitly v menšině.
Okamura své přesvědčení, že manželství má zůstat definováno jako svazek muže a ženy, vyjádřil a zdůvodňoval také ve čtvrtek ve sněmovně, kde se odvolával i na svou zkušenost s tímto institutem. Argumentoval zejména tím, že rodinu pokládá za výsostný prostor pro kvalitní výchovu dětí. „ Rodiče, děti, samozřejmě i prarodiče tady hrají velkou roli a nesahal bych na tento institut. Myslím také na příklad pro děti, pro našeho vnuka, na svět, prostředí, ve kterém se bude pohybovat, na to, co děti budou vnímat, co uvidí právě v letech dospívání, kdy se nějakým způsobem formuje jejich identita,“ uvedl Okamura. Souhlasil nicméně s tím, že je třeba upravit, jak řekl, „partnerství osob homosexuální orientace“. V tomto smyslu zmínil návrh svého kolegy, poslance Jiřího Navrátila (KDU-ČSL).
Navzdory odmítavému postoji jejich strany však poslanecká novela občanského zákoníku prošla dál. Jak uvedla ČTK, odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování a předlohu teď dostanou k posouzení členové ústavně-právního výboru a komise pro rodinu. Budou na to mít čtyři měsíce místo obvyklých dvou a novela může doznat změn.