Mnohé z toho, co se o bibli po staletí traduje, nemá oporu v původním textu. Dokonce ani Eva nemusela být první ženou, Adam prvním mužem a osudný plod, který ze stromu poznání utrhli, možná vůbec nebyl jablkem. O tom všem je kniha Hebrejky z pera Jana Fingerlanda. Objednat si ji můžete na eshopu FORUM.
Jak naznačuje už název knihy – Hebrejky a její podtitul Biblické matky, démonky, královny i milenky Jan Fingerland nahlíží děje Starého i Nového zákona prostřednictvím ženských postav. Jeho kniha není náboženským výkladem, ani prostým vyprávěním o osudech biblických hrdinek. Naopak, ukazuje, jak příběhy těchto žen chápali v průběhu staletí rabíni, křesťanští teologové, umělci, moderní lingvisté a psychoanalytici, ale i různé sekty, jejichž interpretace jsou dnes již potlačeny a zapomenuty.
Jan Fingerland (1972) studoval politologii, filozofii a židovská studia v Praze, anglickém Yorku, Stockholmu a Jeruzalémě. Dlouhodobě se zabývá kulturou, náboženstvím a politikou Blízkého východu – a samozřejmě také biblí, kterou pojímá jako literární dílo a kulturně-historický dokument. Je autorem populárního podcastu Předvařená bible, jenž vzniká ve spolupráci s Jewish Community Center Prague a nabízí čtení posvátných příběhů nenáboženským způsobem.
KNIHU HEBREJKY OBJEDNÁVEJTE ZDE
Ve své knize rozlišuje skutečné předobrazy biblických postav od těch fiktivních a upozorňuje na nepřesnosti, které vnesli do biblických textů novodobí překladatelé, včetně těch, kteří je překládali do češtiny.
Zabývá se fenoménem démonické Lilit (pravda, postavy nebiblické). Zkoumá příčiny upozadění Máří Magdaleny, k němuž došlo ze strany zakladatelů církve v prvních staletích našeho letopočtu. Popisuje (či lépe konfrontuje) příběhy starozákonní Judity, Zuzany, či Ester, novozákonní Salome a Marie, matky Ježíše Nazaretského, i řady dalších postav, které se v bibli objevují.
Kniha Jana Fingerlanda čerpá z dlouholetých výzkumů v Izraeli, Spojených státech i dalších zemích. Doprovází ji obsáhlý obrazový materiál. Vydává Nakladatelství Pražské příběhy.