
Zbyněk Stanjura (ODS), Josef Bělica (ANO) FOTO: Profimedia / FORUM 24
FOTO: Profimedia / FORUM 24
Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Josef Bělica (ANO) zaútočil na šéfa státní kasy Zbyňka Stanjuru (ODS) s tím, že jeho resort odmítá kraji poslat dalších 486 milionů korun na škody po loňských povodních. Zároveň se pustil do členů vlády a ministerstvo financí obvinil z šikany. Podle mluvčí resortu však hejtman překrucuje realitu. Upozornila na to, že Moravskoslezský kraj bezprostředně po povodních obdržel účelovou dotaci z krizové rezervy ve výši 640 milionů korun a nyní je součástí dotačních titulů, které vypsala jiná ministerstva.
„Ve čtvrtek odpoledne jsem dostal od ministra financí (Zbyňka Stanjury) dopis, ve kterém nám sděluje, že Moravskoslezskému kraji ministerstvo financí neproplatí 468 milionů na povodňové škody,“ oznámil v úterý ve videu na sociální síti hejtman Bělica s tím, že ještě na konci roku prý resort hejtmanství ujišťoval, že postupuje správně. Podle hejtmana byl následně kraj tři měsíce šikanován nejen ministerstvem financí, ale také resortem vnitra výzvami na doplnění žádostí a upřesnění jednotlivých položek.
Peníze podle Bělicova vyjádření odmítá ministerstvo poslat kvůli stavu státního rozpočtu. „Pane ministře, stav státního rozpočtu je vaše zodpovědnost a zodpovědnost této vlády. Chtěl bych vám všem připomenout, že když byly povodně, tak jste se sem chodili fotit, točit videa a slibovat lidem pomoc. Tak vám napříště přeju dobré světlo na fotografiích a na videích,“ zaútočil pak Bělica na šéfa státní kasy a další členy Fialovy vlády. Své vystoupení hejtman uzavřel slibem, že kraj nenechá povodněmi zasažené obce na holičkách.
Hejtman překrucuje realitu
Ministerstvo financí něco takového odmítá. Podle mluvčí resortu Petry Vodstrčilové hejtman Bělica překrucuje realitu. „Bezprostředně po povodních obdržel Moravskoslezský kraj účelovou dotaci z krizové rezervy ve výši 640 milionů korun na úhradu prvotních povodňových škod. Tu vyčerpal téměř celou, letos z ní vrátil do státního rozpočtu 1,2 milionu korun,“ reagovala na dotaz deníku FORUM 24 a dodala, že další čerpání krizové rezervy státního rozpočtu vyhrazené pro letošní rok již nedává smysl.
Vodstrčilová to vysvětluje tím, že Moravskoslezský kraj je součástí dotačních titulů na obnovu majetku a území po povodních, které vypsala jednotlivá ministerstva. „Z těch může kraj čerpat podporu na konkrétní projekty daleko účelněji,“ pokračovala. Zmínila například programy resortů zemědělství a životního prostředí. V nich jsou k dispozici peníze například na obnovu vodovodní infrastruktury, preventivní opatření proti povodním, obnovu krajského či obecního majetku nebo obnovu soukromých obydlí, konkrétně na rekonstrukci či výstavbu nových domů.
Mluvčí resortu pak upozornila, že peníze z krizové rezervy státního rozpočtu nejsou nárokové a jsou určeny na nečekané budoucí škody. „Z výše uvedeného je ale patrné, že se stát i nadále aktivně podílí na obnově poškozeného majetku a infrastruktury, která je nejen ve vlastnictví státu, ale i krajů, obcí a dalších subjektů,“ odmítla kritiku ze strany hejtmana.
Vodstrčilová závěrem dodala, že Moravskoslezský kraj měl ke konci loňského roku na svých účtech zůstatky 14 miliard korun. Podle ministerstva financí má tak dostatek disponibilních financí na pokrytí jakýchkoliv dalších nákladů z vlastních rezerv.