Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO čelí v posledních dnech kritice kvůli nedostatku ochranných pomůcek pro zdravotníky a hasiče, a to zejména roušek, které si museli šít i svépomocí. Přestože nyní už kraj připravuje distribuci materiálu z páteční vládní dodávky z Číny, starosta středočeských Roztok a místopředseda TOP 09 Jan Jakob požaduje její demisi. Hejtmance vyčetl nedostatečnou podporu záchranářů v období koronavirové krize i některé její výroky.
„Jaroslava Pokorná Jermanová by měla okamžitě rezignovat. Na nedostatek manažerských schopností jsme si u paní hejtmanky bohužel už zvykli. Na nedostatek empatie k záchranářům, kteří denně nasazují své zdraví, si zvyknout nehodláme,“ říká starosta středočeských Roztok.
Zejména mu vadilo její poslední vystoupení v DVTV, kde hejtmanka na nedávné vzkazy středočeských záchranářů týkající se nedostatku ochranných pomůcek reagovala tvrzením, že je pouze zaskočila aktuální změna situace. „Byli zvyklí na zásoby, které během pandemie nemají,“ snažila se vysvětlit své vlastní selhání.
Jenže krajský zastupitel Jakob nyní vyčítá Jermanové i špatně zvládnutou informační agendu. „Všichni zdravotníci potřebují maximální podporu materiální i lidskou. Od paní hejtmanky se jim nedostává ani jednoho,“ říká starosta Roztok. „Nebýt daru akademiků, záchranáři by v sanitkách jezdili nechráněni. To by byl neuvěřitelný hazard,“ dodává.
O tom, že vedení Středočeského kraje dosavadní krizi příliš nezvládlo, mluvil v rozhovoru pro deník FORUM 24 i další středočeský zastupitel, starosta Líbeznic a poslanec Martin Kupka z ODS. Kromě nedostatku ochranných prostředků se pozastavoval i nad některými dalšími rozhodnutími krajského krizového štábu. „Zatímco v jiných krajích jsou k dispozici informace o počtu lidí v karanténě, což je pro starostu důležitá informace a bývá dostupná prostřednictvím krizového štábu, tak tady o tom podle mých postřehů nemá často ponětí ani Hasičský záchranný sbor,“ uvedl Kupka.
Nejedná se přitom zdaleka o první kritiku Pokorné Jermanové během jejího působení ve funkci. Již v minulosti ji provázely výtky například kvůli neobjasněným desetitisícovým platbám pro externisty za podivné monitorovací služby či využívání služebního auta ze strany jejího manžela. Sama hejtmanka však jakoukoliv kritiku dlouhodobě odmítá a pozornost se snaží upřít zpátky na novináře, kteří se jejími případy dopodrobna zabývají. Absurdně jim vyčítá hlavně údajné vysoké náklady na zodpovídání dotazů, které kvůli jejím kauzám kladou krajskému úřadu.