Středočeský kraj podle ministerstva vnitra už nadále nesmí tajit jména krajských úředníků s vysokými příjmy. Server Seznam Zprávy tak dostal za pravdu v při, kterou s krajem vedl. Pokud úřad informace nezveřejní, hrozí mu exekuce.
Seznam Zprávy se v srpnu podrobně věnovali úředníkům, kteří blízce spolupracují s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou a kteří byli velmi nadstandardně ohodnoceni. Zjistily, že v loňském a předloňském roce na krajském úřadu pracovali zaměstnanci, kteří k běžnému platu dostávali měsíčně odměny mezi 65 a 85 tisíci korun. Ve výsledku tak měli 120 až 150 tisíc korun měsíčně. Server Seznam Zprávy upozornil na to, že jeden z nich pobíral dokonce přes 190 tisíc, tedy víc, než mají ministři.
Kraj se tehdy zveřejnění jmen úředníků bránil. Serveru poskytl jen tabulky označené čísly od jedné do dvaceti. Vedení kraje také podle Seznam Zpráv nedovedlo vysvětlit, proč a za co zaměstnanci vysoké odměny dostávali. Hejtmanka Pokorná Jermanová se odkazovala na to, že za odměňování úředníků nejsou zodpovědní radní. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub pro změnu tvrdil, že podle zákona nesmí nic sdělit.
Seznam Zprávy se následně odvolaly k ministerstvu vnitra proti neposkytnutí informací. To teď rozhodlo, že krajský úřad musí odtajnit jména minimálně čtyř nejvýše postavených úředníků a uvést u nich jejich měsíční plat a mimořádné odměny. Středočeský kraj tak musí učinit, pokud by to do patnácti dnů neudělal, může opakovaně od státu dostávat exekuční pokuty.
Podle ministerstva vnitra není důvod informace neposkytnout. Ministerští právníci poukázali na dřívější nálezy Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu. Podle nich platí, že čím vyšší funkce ve veřejné správě, tím menší je ochrana jejího soukromí. Kraj tedy musí zveřejnit příjmy právě zmíněného šéfa úřadu Holuba a jeho zástupců, uvádí Seznam Zprávy.
„Jestliže vyvstávají důvodné pochybnosti o tom, zda nedošlo v řešené kauze při odměňování některých pracovníků Středočeského kraje k nehospodárnému vynaložení veřejných peněz, pak lze veřejný zájem na poskytnutí informací o platech a odměnách dotčených osob v neanonymizované podobě oprávněně předpokládat,“ píše se v rozhodnutí ministerstva.
V případě, že by Středočeský kraj informace přesto poskytnout nechtěl, ministerstvo vnitra by mu začalo dávat opakované pokuty, jejichž strop činí v součtu 100 tisíc korun, odvolává se server Seznam Zprávy na spoluautora informačního zákona Oldřicha Kužílka. Podle něj by krajský úřad měl pokutu následně vymáhat po konkrétním zaměstnanci, který škodu způsobil.