Premiéru s napětím očekávaného filmu „Muž, který stál v cestě“ poznamenala nečekaná tragédie. Slovenský herec Dano Heriban, který ztvárnil jednu z hlavních postav, zemřel ráno přímo v den premiéry. Diváci a jeho kolegové filmaři v pražském kině Lucerna uctili jeho památku ve stoje minutou ticha. Režisér filmu Petr Nikolaev přiznal, že s kolegy uvažovali, že slavnostní premiéru zruší.
Dano Heriban měl ve středu 24. května stejně jako ostatní tvůrci filmu o hrdinovi z roku 1968 Františku Kriegelovi vystoupit na pódium kina pražské Lucerny. Ráno ale zemřel ve svém domě ve slovenském Svätom Jure na selhání srdce. Diváci tak zažili velmi nezvyklou situaci, když sledovali pozoruhodný výkon poměrně mladého herce, který byl jen několik hodin po smrti.
Alexandr Dubček ve filmu režiséra Petra Nikolaeva prochází ve dnech srpnové okupace sovětskými vojsky složitou vnitřní proměnou, kdy se po šoku z intervence postupně stává jedním ze signatářů kapitulačního moskevského protokolu. Dokument předepsaný kremelskými vládci podepsali všichni členové československé delegace s výjimkou Františka Kriegela, jehož brilantně ve filmu ztvárnil Tomáš Töpfer. 31. srpna byl protokol přijat ústředním výborem Komunistické strany Československa. Sověty diktované body protokolu znamenaly ideové popření celého pražského jara, přijetí „bratrské pomoci SSSR“ a otevření cesty k budoucí normalizaci, která trvala až do sametové revoluce.
Herec údajně měl mít zdravotní komplikace, stěžoval si na bolest zad. Den před smrtí prý navštívil kvůli bolestem nemocnici.
Do domu známého herce byla přivolána záchranná služba, ta už mu však nedokázala pomoci. „V ranních hodinách jsme k pacientovi vyslali posádku záchranné zdravotnické služby, která ho na místě oživovala. Resuscitace však nebyla úspěšná,“ popsal pro televizi JOJ mluvčí záchranky Martin Balko. Populárního herce zradilo srdce.
Dano Heriban se narodil v Trnavě. Po absolvování studia na Divadelní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě dostal v roce 2007 angažmá v divadle v Martině. Od roku 2014 byl členem Činohry Slovenského národního divadla.
Spolupracoval například s divadly Aréna, Radošínským naivním divadlem, Divadlem GUnaGu nebo Městským divadlem Žilina. Účinkoval také v mnohých filmech a seriálech. Slovenským divákům nejvíce utkvěl v paměti jako Ďuro v již zmíněném komediálním seriálu Horná Dolná. Mimo jiné získal třikrát divadelní ocenění Dosky, v rámci televize pak titul Osobnost televizní obrazovky.