Křížová cesta současnou českou přítomností, kterou prochází statečná herečka Jaroslava Obermaierová, má další zastavení. Poté, co jakoby zázrakem přežila zastavení dodávek ruského plynu a brutální pokus současné vlády zlikvidovat důchodce, přišla další rána.
Podle webu ŽivotvČesku.cz má herečka „jasný názor“ na „dovoz ukrajinského obilí“, který zakázalo Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko. Podle paní Obermaierové bychom ho měli zakázat taky.
„ ,Těším se na rohlíky z ukrajinského obilí. Všichni kolem nás jeho dovoz zakázali, jedině my ne. Vůbec to nechápu,‘ zamyslela se Jaroslava Obermaierová pro ŽivotvČesku.cz,“ čteme tam.
Ještě se tam dočteme její komentář k sociální problematice.
„Já ve svých sedmasedmdesáti letech pracuji, díky tomu si mohu koupit to, co potřebuji, ale stejně mě to štve. Kdybych nepracovala, tak by to bylo asi horší. Je mi líto těch údajně ,bohatých‘ důchodců, kteří třeba kulhají a nemohou pracovat, těch mi je líto. Pan Fiala nás nenechá padnout. Slíbil to? Já mu věřím,“ řekla „s jistou dávkou ironie v hlase“ herečka.
Zkusíme to herečce vysvětlit, aby tolik netrpěla. Jde o dva body. Proč je tu najednou tolik ukrajinského obilí a jestli nás chtějí Ukrajinci, zřejmě vedeni nějakými temnými úmysly, vyhubit jedy. Kdyby se víc pídila, zjistila by si to třeba v článku na Seznam Zprávy během tří minut. Jenže se zřejmě nepídila, tak to pro ni shrneme.
Unijní státy loni po ruské invazi na Ukrajinu otevřely své hranice pro obilí a další plodiny z Ukrajiny, aby pomohly ukrajinské ekonomice a snížily obavy z hladomoru v zemích třetího světa. Rusko obsadilo část území, úrodu buď ničí, nebo Ukrajincům krade a prodává samo. Ruské hordy také obsadily většinu ukrajinského pobřeží, což komplikuje vývoz.
Za účasti OSN, Ukrajiny, Turecka i Ruska se nakonec povedlo nějaký vývoz po moři zajistit a plodiny se do Afriky i jinam vyvážejí, ovšem export je tak jako tak narušený. Něco se vozí po zemi, nicméně část obilí zůstala ve střední Evropě, kde zahltila trhy. Protože je levnější a místní producenti chtějí prodávat dráž, bojují za své zájmy. Chápeme je, ale asi by si měl každý uvědomit, že když vlastenecky podpoří místní dražší producenty, bude mít pak na stole dražší potraviny. To až bude mít paní Obermaierová dražší vlastenecký rohlík místo levnějšího „ukrajinského“, tak aby věděla, kam adresovat stížnost.
Pokud jde o kvalitu, zjistilo se, že každý druhý dovozce ukrajinského obilí podváděl, a část technického obilí byla prodávána jako potravinářské. Ukrajina také není členem EU a nemusí dodržovat unijní předpisy, což znamená používání v EU zakázaných pesticidů. To neznamená, že je nutně samo o sobě závadné, ale nevejde se do evropských norem. Jindy na ně bojovníci proti Bruselu nadávají a současně dojatě vzpomínají na potraviny z JZD a státních statků.
Očekáváme, že nějaký ezoterický všeslovanský vlastenec teď vymyslí přístroj, který na základě jemných nanovibrací odhalí, jaký rohlík je „ukrajinský“ a jaký je produktem bodrého a nezištného českého zemědělce, nejlépe z Agrofertu. Čekáme, že paní Obermaierová si takové zařízení neprodleně koupí, aby dala příklad.