S blížícím se koncem nouzového stavu přichází i čas na první bilanci. Proto jsme oslovili několik osobností z řad politiků a umělců, aby nám řekly nejen, jak a kde prožívaly krizi kolem koronaviru, ale rozebraly s námi i postup vlády. Senátor Marek Hilšer mluvil především o absurdním ignorování českých výrobců ochranných pomůcek. Dále si v novém čísle měsíčníku Revue FORUM můžete přečíst překvapivou zpověď řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS), zhodnocení sněmovního dění od první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové či o úvahy zpěváka Dana Bárty o budoucnosti kultury. Zde je část rozhovoru s Markem Hilšerem. Celý si jej přečtěte v Revue FORUM.
Kde prožíváte současná omezení a dobu, kdy Česko bojuje proti koronaviru?
Prakticky na třech místech. V senátní kanceláři, doma a v okruhu asi jednoho kilometru kolem domova. Každý den po práci v Senátu jdu s manželkou a dcerou na procházku, abychom nebyli zavřeni mezi čtyřmi zdmi. O víkendu se projedeme na kole nebo na bruslích. Také jsme podnikli pár výletů do přírody.
Jak hodnotíte chování a opatření vlády v této krizi?
Díky rychlým opatřením na začátku se podařilo zadržet rozvoj epidemie a udržet ji na uzdě. Řada dílčích kroků ale zvládnuta nebyla. Neobhajitelné je například absolutní ignorování zapojení českých výrobců ochranných pomůcek. Místo toho, aby už na konci ledna, kdy bylo zřejmé, že se na trhu s ochrannými pomůckami něco děje, vláda svolala všechny naše výrobce a nastavila strategii výroby roušek a respirátorů, vůbec se s nimi nebavila. Nekomunikovala ani s českými distributory. Pouze vágně mapovala situaci.
Na rozdíl od vlády samotní občané finančně podporovali některé výrobce pomocí veřejných sbírek, aby mohli zvýšit kapacitu výroby. K tomu jsme byli svědky absurdního divadla s netransparentním čínským nákupem za 12 miliard korun, za kterým opět stála podivná skupina kolem pana Tvrdíka. Dodnes není v krizovém štábu nikdo, kdo by reprezentoval české výrobce, ale s jistotou tam sedí placení čínští lobbisté.