Senátor Marek Hilšer byl překvapením minulé prezidentské volby. Dříve veřejnosti neznámý doktor si dokázal získat přízeň téměř půl milionu občanů v prvním kole. I když se tak nakonec nedostal do přímého duele s Milošem Zemanem, jeho počínání nyní sleduje z pozice člena horní komory. Pro deníku FORUM 24 se rozhovořil mimo jiné o svém pohledu na vývoj kolem případné abolice pro premiéra Andreje Babiše.
Prezident Miloš Zeman řekl, že pokud dojde k obnovení trestního stíhání Andreje Babiše ze strany nejvyššího státního zástupce, je připraven využít svého práva abolice. Jak jeho krok hodnotíte?
Jako vyvrcholení mečiarismu v Čechách. Premiér Babiš toleruje prezidentovo porušování Ústavy, prezident na oplátku zařizuje premiérovi beztrestnost a umožňuje vyhýbání se justici. Obyčejný občan se nestačí divit pohrdání ze strany mocných. Jste-li malý pán, musíte dodržovat pravidla, jste-li premiér uděláte politický obchod a nic se vám nestane. Když tomu připočteme, že prezident ve volební debatě explicitně slíbil, že Babišovi abolici neudělí, a teď opět nyní změnil názor, tak je to úplný výsměch občanům této země.
Jaký vzkaz to byl směrem k veřejnosti?
Vzkaz je jasný. Prezident dává najevo, že on je tady pánem a nemusí se řídit žádnými pravidly dobrých mravů.
Potřebují se Zeman s Babišem navzájem?
Kdyby se nepotřebovali, tak už by spolu nedělali politické obchody. Oba jsou pragmatici bez ideálů. Když bude třeba budou si nahrávat a když se potřebovat nebudou, píchnou si kudlu do zad. Jak jinak si vysvětlit Zemanovo opovrhování Babišem v roce 2011 a jeho nynější bezmeznou chválu.
Když byl před 20 let obviněn tehdejší člen Zemanovy vlády ministr financí Svoboda, tak ho okamžitě odvolal, aby si předešel domněnkám veřejnosti, že se bude jinak měřit členův vlády a prostým občanům. Jedná se o změnu politické kultury?
Změna politické kultury už dávno nastala, teď se jen propadáme hlouběji a hlouběji. Záleží na nás, co politikům dovolíme.
Několikrát mluvil sám Babiš ve smyslu, že bude zde všechno funguje bude stíhání zastaveno… Byl státní zástupce pod tlakem?
Nevím. Rozhodně je ale zcela toxické, když ten, kdo má oplétačky s justicí, zároveň rozhoduje o tom, kdo v justici působí. Babiš už v minulosti ukázal, že se neštítí metody na někoho nakleknout, a tohle může hrát roli v nejedné mysli lidí pracujících ve státním aparátu i v justici. O tohle sporu měl rozhodnout soud, jako moc na vládě nezávislá. V takovém případě by pochybnosti byly slabší.
Hroutí se postupně důvěra v českou justici a nestranný výkon vzhledem státního zastupitelství?
Myslím, že u velké části společnosti se nedůvěra v justici ještě více prohloubí. Bude tomu tak vždy, když ve vrcholné politice budou kontroverzní osobnosti s pochybnou minulostí a přítomností. Tento princip platí bez ohledu, jestli je to zrovna Babiš nebo kdokoliv jiný.
Vedle toho komentoval premiér právní portfolio Věry Jourové slovy, že jde o důkaz, že zde funguje právní stát. Je to důkaz i pro Vás?
Právní portfolio Věry Jourové nemá nic společného se způsobem řešení kauz premiéra Babiše. Je to výsledek politiky, která se dělá v rámci Evropské unie bez ohledu na právní kauzy premiéra jedné z evropských zemí. Prezentovat to jako potvrzení Babišovy čistoty, je směšné.