Šéf tuzemských komunistů Vojtěch Filip se v poslední době docela odvázal. Nejprve v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva mluvil o nárůstu fašistických tendencí v Česku, o neonacistické politice, a starostovi Prahy 6 Kolářovi vyčetl neexistujícího předka–nacistu. Jsou to přitom právě komunisté, kdo mají ve vztahu k představitelům nacismu máslo na hlavě.
První místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip je nejen komunista, ale také dlouholetý ideologický spolupracovník StB s krycím jménem Falmer.
Byla to právě komunistická StB, kdo v minulosti rekrutoval do řad svých agentů a spolupracovníků nejen mladé soudruhy a prověřené kádry, ale také konfidenty gestapa i nacistické válečné zločince.
S ohledem na nedávné Filipovy výroky na téma fašismus a nacismus je namístě tuhle tvář komunismu opět připomenout.
Msta za domnělé hříchy
Filipa, podobě jako další straníky, v poslední době aktivizoval zejména spor kolem odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6.
Podle Filipa by měl rezignovat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), protože prý nese odpovědnost za „nárůst fašistických tendencí“ v České republice.
„V naší společnosti v posledních letech došlo k evidentnímu nárůstu fašistických tendencí, které v některých případech zůstávají bez trestu,“ řekl Filip pro ruský armádní časopis Krasnaja Zvezda. Někteří lidé podle něj záměrně podporují neonacismus a oslavují banderovce a vlasovce.
V přímém televizním přenosu pak také zopakoval již vyvrácenou lež o údajném nacistickém předkovi starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) Ottovi Kolarovi.
I kdyby to náhodou byla pravda, což prokazatelně není, dokonale to potvrzuje zažranost komunistického přesvědčení o dědičné vině, jejímž důsledkem byla msta na dětech za domnělé hříchy matek či otců.
Historici mimochodem naznačují, že z archivů o tomto Ottovi Kolarovi zmizela v dobách komunismu řada dokumentů, až to nahrává domněnce, že se stal po válce spolupracovníkem StB. Což by nebylo vůbec nic výjimečného. V reakci na výhrůžky, jimž je Ondřej Kolář vystavený, podepsaly už tisíce lidí petici na jeho podporu.
Jakkoli se komunisté tradičně zaštiťují odporem k fašismu a nacismu, spolupráci i s těmi nejodpornějšími zločinci z druhé světové války se vůbec nebránili. Komunistický režim běžně do služeb StB verboval konfidenty gestapa, nacisty a válečné zločince.
A to dokonce i ty, kteří se aktivně podíleli třeba na vyvraždění Lidic, strašlivé události, jejíž připomínky komunisté vždy pojímali ve velkém jako celonárodní manifestaci odporu k fašismu.
Vrazi z Lidic ve službách StB
Spolupracovníkem StB byl Max Heinrich Rostock, důstojník Sicherheitsdienstu (SD) – nacistické zpravodajské služby, velitel služebny SD na Kladně, kde organizoval a řídil udavačskou činnost, sám udával a měl osobní podíl i na lidickém masakru.
„Účastnil se rabování fary a kostela, sám zbil lidického faráře Josefa Štemberku a přihlížel vraždám lidických mužů,“ popsal už dříve historik a autor studie o Maxi Rostockovi Jiří Plachý.
Rostock po válce patřil mezi padesát Československem nejhledanějších válečných zločinců. Když se jej podařilo dopadnout a v roce 1950 dopravit do Československa, dostal ve společném procesu s dalšími čtyřmi nacisty trest smrti. Politický sekretariát ÚV KSČ ale v roce 1953 rozhodl o změně trestu na doživotí, podepsán byl prezident Antonín Zápotocký.
V roce 1953 mimochodem Zápotocký udělil pouze osm milostí z trestu smrti, v polovině případů šlo o nacistické válečné zločince. V té době bylo za devět měsíců jeho vlády z politických důvodů popraveno zhruba padesát československých občanů.
Spolupráci se Státní bezpečností nabízel sám Rostock poprvé krátce po vynesení rozsudku smrti. Tehdy byl ještě odmítnut. V roce 1959 byl už zájem oboustranný a StB začala budoucího agenta připravovat.
Na svobodu se Max Rostock, nyní již jako agent Fritz, dostal 4. února roku 1960. Jako špion se ale neosvědčil. Byl sice vysazen v západním Německu, ale svou spolupráci s československou tajnou službou takřka ihned dekonspiroval.
Rostock zemřel v roce 1986 ve svých 84 letech ve Spolkové republice Německo. Nebyl ale zdaleka jediným nacistou ve službách komunistické Státní bezpečnosti.
Dalším byl například byl SS-oberscharführer Kurt Werner Tutter, známý svými nelidskými metodami protipartyzánského boje na Slovensku i na území Moravy, kde byl spoluodpovědný za masakr v osadě Ploština na Zlínsku.
Spolupracovníkem rozvědky, 1. správy StB, byl i Ernst Hitzegrad, gruppenführer SS a velitel okupačních policejních sil na území Čech a Moravy, pravá ruka K. H. Franka, a řada dalších.
Komunismus soudruha Filipa
Do zpravodajské sítě StB byli tedy s vědomím a souhlasem nejvyššího vedení KSČ verbováni nejen čeští práskači, snadno vydíratelní někdejší konfidenti gestapa, ale i nacističtí vrazi a usvědčení váleční zločinci.
V první polovině 50. let provedla StB operaci s krycím názvem Rekonstrukce. Cílem bylo vytipovat osoby podezřelé z válečné spolupráce s gestapem nebo zpravodajskou službou SD (Sicherheitsdienst), a ty pak vydíráním přimět ke spolupráci.
Historik Dalibor Státník už dříve popsal tyto praktiky ve Sborníku Archivu Ministerstva vnitra, v textu Agenti nacistických bezpečnostních složek Gestapa a Sicherheitsdienstu ve službách StB.
Rekonstrukci „starých sítí Gestapa a SD“ podle něj prováděla neblaze proslulá „náchodská komise“, která stála u počátků velkých stranických čistek, politických procesů s představiteli KSČ.
Na začátku 50. let komunistická strana podle sovětského vzoru hledala v řadách svého vedení zrádce a výslechy nacistických prominentů směřovaly právě i ke kompromitaci komunistů z dob okupace.
Prostřednictvím nacistů tak komunisté likvidovali své vlastní soudruhy. I tohle je ten komunismus, po němž se Filipovi a spol. tak stýská.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.