Historickým městem roku 2023 byl ve čtvrtek vyhlášen Žatec. Jeho stavby spojené se zpracováním chmele a obchodováním s touto surovinou a také okolní chmelnice se už loni v září dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO.
Žatec získal cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, která je od roku 1996 udělována při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel 18. dubna. Kromě zmenšené repliky křišťálového uměleckého díla je s tímto titulem spojena částka milion korun. Soutěž vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Další dvě města, Jablonec nad Nisou a Moravské Budějovice, získala cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, která zahrnuje finanční příspěvek 100 tisíc korun. Stejnou částku dostali od Ministerstva kultury ČR všichni krajští vítězové. Zástupci většiny těchto měst v pondělí novinářům představili některé památky, které jsou u nich opravovány a naplňují se znovu životem.
Seznam vítězů v jednotlivých krajích berte třeba jako tip na výlet. Najdete mezi nimi i turisticky méně známá sídla a pamětihodnosti, které teprve čekají na své objevení. O to větší je šance, že se při jejich návštěvě nebudete mačkat v davu ostatních výletníků.
Žatec ležící v Ústeckém kraji patří mezi nejstarší středoevropská města a jeho fenoménem je chmel, který ovlivňoval historii regionu po více než 800 let. Tradice chmelařství a pivovarnictví dala vzniknout celé městské čtvrti, kde se chmel zpracovával a skladoval. Významnými památkami jsou například sušárny, sklady a balírny nebo krajina s chmelnicemi a zámek Stekník.
Na konci loňského roku město dokončilo opravy Kapucínského kláštera. Letos v březnu se veřejnosti otevřelo nově zrekonstruované muzeum a kulturní prostor v žatecké synagoze, která je po plzeňské druhá největší v ČR.
Horažďovice v Plzeňském kraji se podle slov starosty Michaela Formana snaží historické objekty využívat k novým účelům tak, aby hodnota památky zůstala zachována. Město se loni nejvíce zaměřilo na revitalizaci zámeckého areálu. Jihovýchodní křídlo zámku dostalo nová okna a dveře. V západním křídle byla restaurována dekorativní výmalba sálu.
V Jičíně reprezentujícím Královéhradecký kraji opravují mimo jiné Valdštejnský letohrádek. Loni byly dokončeny stavební úpravy dvora spojené se vznikem víceúčelového sálu a zázemím pro diváky a účinkující. Město hodlá objekt z 1. poloviny 17. století, který nebyl nikdy dokončen, využívat k pořádání výstav a dalších kulturních akcí.
Praha 1 loni mimo jiné dokončila obnovu barokní opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je součástí parku Kampa. V Paláci Žofín byla nevyhovující podlaha Primátorského salonku nahrazena dubovo-ořechovými vídeňskými parketami. Podle starostky Terezie Radoměřské je pro městskou část zapsanou na seznamu UNESCO těžké vybrat jen pár příkladů, protože „každá dlažební kostka, o kterou si urazíte podpatek, je chráněná“.
Šternberk zastupující Olomoucký kraj loni pokračoval v obnově komplexu budov bývalého augustiniánského kláštera, který se podle místostarosty Stanislava Orsága snaží město od 90. let minulého století zachránit a vrátit do něho život. Probíhaly rovněž restaurátorské práce na národní kulturní památce Státním hradu Šternberk či v monumentálním chrámu Zvěstování Panny Marie.
V městysu Lomnice, vítězi Jihomoravského kraje, v roce 2023 probíhaly opravy zámku, konkrétně střechy nad rytířským sálem a kaplí. Začalo se také s rekonstrukcí kaple sv. Antonína Paduánského, která dlouhodobě trpěla vysokou vlhkostí. Městys má rovněž památky v židovské čtvrti – historický hřbitov, školu a synagogu a barokní centrum s kostelem Navštívení Panny Marie.
Cheb v Karlovarském kraji loni investoval mimo jiné do obnovy opevnění, které je součástí Chebského hradu. V něm se nacházejí 350 metrů dlouhé barokní kasematy, po těch vyšehradských druhé nejdelší v Česku. V jednom ze symbolů města, unikátním souboru jedenácti středověkých kupeckých domů ze 14. století zvaným Špalíček, proběhla výměna oken.
Opava, zástupce Moravskoslezského kraje, letos slaví 800 let od udělení městských práv. V roce 2023 město nechalo restaurovat fasádu bývalého obchodního domu Breda, který chce postupně kompletně obnovit, modernizovat a najít pro něj nové využití. Záchranné práce týkající se statiky probíhaly v kostele sv. Jana Křtitele, který slouží ke kulturním a společenským akcím. Dokončena byla celková rekonstrukce národní kulturní památky konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie.
Mezi priority Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji patří obnova budovy unikátní funkcionalistické radnice, v níž město pokračovalo i loni. Nedávno byl multifunkční objekt (kromě kanceláří zahrnoval např. vinárnu, kino či obchody), postavený na počátku 30. let minulého století za pouhý jeden rok, prohlášen národní kulturní památkou. Loni byla mimo jiné pořízena replika nábytku do primátorovy kanceláře.
Chrudim, která reprezentuje Pardubický kraj, loni mimo jiné opravila fasádu a zajistila statiku Staré radnice z poloviny 15. století. Kromě správy města se v objektu kdysi nacházelo mimo jiné i vězení, mučírna či sklad střelného prachu. Město má tři moderně pojaté expozice – Muzeum loutkářských kultur umístěné v renesančním Mydlářovském domě, Muzeum barokních soch a Regionální muzeum v Chrudimi.
Středočeský Kolín, kterému se pro jeho židovské památky přezdívá Jeruzalém na Labi, se pustil do opravy fasády radnice s novorenesanční sgrafitovou omítkou. Město se chystá také na rekonstrukci jediné bašty, která zbyla z městského opevnění, Rabínského domu a staré židovské radnice, které odkoupilo od soukromníků. Největší kolínskou chloubou je areál Bartolomějského návrší s chrámem sv. Bartoloměje.
Moravské Budějovice v kraji Vysočina nechaly obnovit zdi a brány malého městského parku včetně jejich omítky. Opravy omítky se dočkaly i masné krámy. Zlínský kraj reprezentuje Uherské Hradiště, kde byla loni opravena například Matyášova brána a zrestaurována kašna na Mariánském náměstí. Prachatice v Jihočeském kraji loni opravily části několika měšťanských domů (omítky, střechy, okna) nebo Dolní bránu, která je součástí městského opevnění.