Historik Petr Blažek se pro deník FORUM 24 vyjádřil k dalšímu pokusu prezidenta Miloše Zemana vnutit někdejšího spolupracovníka Státní bezpečnosti a svého dobrého přítele Karla Srpa mezi ty, kdo se zabývají moderními dějinami. Tentokrát se jedná o Radu Ústavu pro studium totalitních režimů. Blažek ovšem upozornil na to, že diskuze o Srpově případném zvolení je bezpředmětná, protože nesplňuje zákonné podmínky pro to, aby k volbě vůbec došlo. Působnost Rady Ústavu upravuje ust. § 9 zákona č. 181/2007 Sb.
Blažek připomněl, že podle Etické komise, do níž byl Srp navrhován původně, byl nominovaný jak členem KSČ, tak i spolupracovníkem StB. „Neměl by tedy mít lustrační osvědčení, které je pro člena rady ÚSTRu podmínkou,“ říká Blažek. Dalšími podmínkami jsou spolehlivost a bezúhonnost.
Zeman přitom měl člena rady navrhnout už 16. června. „Vypadá to, že se ho někdo zeptal a Srp byl takový náhlý nápad,“ myslí si Blažek. Prezident republiky ale podle něj nezná zákon, což je nejlogičtější vysvětlení. „K dalším možnostem se vyjadřovat nechci,“ řekl deníku FORUM 24.
Kandidát, kterého navrhuje prezident republiky, ale nebude jediným nováčkem v radě. Na podzim končí čtveřice dalších, které nominují občanská sdružení. „Už jednou se stalo, že člena nominoval člověk registrovaný jako spolupracovník StB. Teď jsme se posunuli dál a agent je přímo navrhován,“ poznamenal Blažek, který dodává: „Pokud senátoři budou respektovat zákon, žádná volba neproběhne.“
Historik je zároveň členem Etické komise, v níž momentálně jeden člen chybí – premiér Bohuslav Sobotka totiž zabránil Srpovu jmenování. „Je to pravda, Srpa jsem tam nikdy neviděl. Komise má mít devět členů, nyní se nás vždy schází osm. K rozhodování je potřeba pět, tudíž nám to nijak nevadí,“ objasnil Blažek.