Předpovídání výsledků voleb je velice náročná disciplína. Většina se probírá různými průzkumy, skládá z nich vážené průměry a snaží se odhalit trendy a skryté slabiny jednotlivých kandidátů u různých skupin voličů. Úplně jiný přístup má profesor amerických dějin Alan Lichtman. Ten vyvinul systém 13 klíčů k Bílému domu. Pokud je alespoň sedm z nich splněno, strana obhajující prezidentství zvítězí. Lichtman tvrdí, že vyhraje Harrisová. U těsných voleb se už ale jednou spletl.
Profesor Lichtman svůj systém založil na analýze výsledků voleb od 19. století dál. Jeho jednoduchost spočívá v tom, že vlastně neřeší, kdo proti komu kandiduje a s jakým programem. Charisma kandidátů se řěší jen u dvou klíčů a program v žádném. Kámen úrazu je samozřejmě v tom, že u mnohých klíčů je odpověď dost otevřená interpretaci.
Výsledky mluví za vše
Je tedy jasné, že nejde jen o těch třináct klíčů, ale i jejich správnou aplikaci. Lichtman však v minulosti dokázal, že jeho postup je minimálně velice úspěšný v předpovídání skutečných výsledků voleb. Od roku 1984 se vlastně mýlil jen jednou, v roce 2000, kdy velice těsně vyhrál G. W. Bush.
Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že těsné volby nás čekají i letos a právě v nich Lichtmanovy klíče selhaly. Sám autor principu se hájil tím, že správně předpověděl vítěze v počtu hlasů, ale Bush vyhrál ve sboru volitelů, s čímž jeho systém nepočítal. V roce 2016 předpověděl ale Trumpovo vítězství, a Trump také prohrál s Clintonovou na počet hlasů.
Indikátor, a ne sudba
Lichtmanova slova mohou tým Harrisové těšit. Vzhledem k jeho minulým úspěchům je třeba Lichtmanovu předpověď brát vážně. Pokud bychom skládali dohromady různé indikátory včetně průzkumů, výkonů akciové burzy a i Lichtmanovy předpovědi, dá se říci, že Harrisová je skutečně favoritkou. Spojené státy se tak možná dočkají první prezidentky v dějinách.
Jenže každá předpověď má své limity a podle průzkumů to bude v klíčových státech velmi těsné. Volební počty naznačují, že ve sboru volitelů vyhraje ten, kdo získá Pensylvánii. Oba kandidáti mají bez ní výrazně těžší cestu k zisku nutných 270 volitelů. Může jít o podobnou situaci, kdy volby v roce 2000 také rozhodl jediný stát, Florida. Proto je dobře brát Lichtmana jen jako další indikátor, nikoliv nevratnou sudbu.