ROZHOVOR / Na webu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se objevila velmi znepokojivá a ohrožující zpráva. Ústav má zaplatit přes osmdesát milionů korun za škodu způsobenou nezákonným postupem předchozího vedení. Taková suma je ovšem pro výzkumnou instituci likvidační. Požádal jsem ředitele ÚSTRu Ladislava Kudrnu o pár slov k té podivné zprávě.
Na webu ÚSTRu se posledního dubna objevila zpráva: „Ústav pro studium totalitních režimů dál platí za hrubá pochybení bývalého vedení – jmenovitě jde o Zdeňka Hazdru a Ondřeje Matějku. Současné vedení instituce se i po dvou letech musí vypořádávat s mnohamilionovými škodami způsobenými předchozím vedením. Škodu bude i nadále vymáhat a postupovat podle platných právních předpisů.“
Ke zprávě byla přiložena tabulka a z té mrazilo. Tabulka konkretizovala platby, které instituci čekají, přičemž některé již byly zaplaceny: „Nezákonné dělení veřejných zakázek (tiskové služby, zajištění konference): 443 949 Kč, penále 254 430 Kč. Nehospodárné vynaložení prostředků státního rozpočtu při rekonstrukci budovy v období březen–říjen 2018: 42 269 347 Kč, penále 32 879 772 Kč.“
A řada dalších položek: „Celková výše 83 687 621 Kč.“
To je pro jakoukoliv českou vědeckou instituci strašná suma. Docent PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D., je ředitelem ÚSTRu a ve věci oné podivné zprávy nejkompetentnější osobou. Proto jsem ho požádal o rozhovor k této šokující informaci.
Jak došlo k těm hrozným výdajům?
Po dvou letech, co je ve funkci nové vedení ÚSTRu, se stále vypořádáváme s neblahým dědictvím předchozího vedení. Zaměstnává nás to všechny, jedeme po dvou kolejích. Jedna, ta správná, je restart instituce. Smysluplná organizační struktura, oddělení výzkumu a ekonomiky, navázání domácí i mezinárodní spolupráce, ukončili jsme roztříštěnost projektů. Pořádáme velké mezinárodní konference, semináře; letošní mezinárodní konference bude mapovat pád komunismu napříč Evropou. To jsou ty smysluplné a správné věci. Navíc po dlouhých sedmi a půl letech od zpackané rekonstrukce budeme mít střechu nad hlavou, zaměstnanci budou sídlit v jedné budově. Pak je tu druhá kolej, ta špatná. Neustále se vypořádáváme s dědictvím minulého vedení.
Jak to začalo?
V květnu 2021. Rok předtím, než jsem nastoupil do funkce. Ministerstvo financí ukončilo nezávislou veřejnosprávní kontrolu a během ní bylo zjištěno šest závažných pochybení. To bylo předáno Finančnímu úřadu pro hlavní město Prahu, které zahájilo vlastní šetření. A výsledek vidíte v té tabulce. Osmdesát tři milionů. A ještě to není u konce. Poslední platební výměr, skoro osm milionů, je za likvidaci azbestu. Když dělali tu zpackanou rekonstrukci, tak ve věci azbestu byla cena navýšena o takřka čtyřicet milionů! Za to je ta pokuta – cenu navýšili desetkrát, škoda je obrovská. Ještě po dvou letech se s tím dědictvím vypořádáváme. Pořád nás to svazuje a vrací do minulosti.
Chyba v této finanční výši nevznikne drobným administrativním pochybením. Jak se to stalo?
Došlo k tomu tak, že se ty ohromné sumy pojí s rekonstrukcí budovy, a největší problém je cena za likvidaci azbestu. Stála desetkrát víc, než měla stát – opakuji, že navýšili cenu o téměř čtyřicet milionů.
Proč? Vyšetřuje to policie?
Ano, to je ta otázka. Proč se to dělo? Jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít?
Víte to?
Nevím. Ale když čtu platební výměry, tak se v nich zcela jednoznačně píše, že se jedná o naprosto nehospodárné nakládání se svěřenými státními prostředky a hrubé pochybení a že ta cena byla desetinásobně navýšena. Mám informace, že vedoucí stavby odmítal to navýšení podepsat. A nad tím azbestem se vznáší nejedna pochybnost, neboť důležité doklady předchozí vedení „ztratilo“.
Existuje za to nějaká zodpovědnost tehdejšího vedení?
Samozřejmě – jsou to „statutárové“ (statutární zástupci), spravovali státní majetek. Před cca rokem předchozí vedení vystupovalo v televizi, vše popírali. Navíc tvrdili, že se vůči platebním výměrům stačí pouze odvolat. Ale oni se odvolali již tehdy a všechna odvolání byla zamítnuta. O všem jsem jednal se zaměstnanci z finančního úřadu. Oni samozřejmě vědí, že za to nemůže Kudrna, ale tehdejší vedení Hazdra – Matějka. Oni nás netrestají ad hominem, není to nic osobního. Finanční úřad musí udělit „pokutu“ (platební výměr) té instituci, která za to nese zodpovědnost. My se vždy odvoláváme, ale nikdy nám není vyhověno, protože předchozí vedení hrubě porušilo takřka všechny myslitelné postupy.
Budete to dávat policii?
Samozřejmě. Schází se škodní komise, a pokud jde o takto obrovské částky, 75 milionů za rekonstrukci, tak budeme podávat nové trestní oznámení. Již jsme jedno podali, před dvěma lety – jak nám nařizoval zákon –, ale policie, přesněji státní zastupitelství, kauzu zastavilo. Konstatovalo sice, že došlo ke škodě velkého rozsahu, ale byla prý způsobena vyšší mocí. Tehdy ale nebyla škoda ještě reálná, měli jsme jen výsledek kontroly ministerstva financí z května 2021. Dnes už máme v ruce konkrétní sumy a částky jsou obrovské. Finanční úřad zcela exaktně pojmenoval, co se všechno stalo.
Bývalé vedení ty peníze asi ale nepošle, že?
To nepošle, ale my to vymáhat musíme.
Ale co tedy bude s ÚSTRem?
Samozřejmě jednáme s ministerstvem financí, protože to jsou tak obrovské sumy, že pokud by to za nás stát z rezerv nezaplatil, tak by to byl konec naší instituce. ÚSTR má 100 milionů na rok. Takže nemáme z čeho zaplatit. I „menší“ částky – nezákonné dělení zakázek, osm set tisíc – jsme už museli zaplatit a v rozpočtu bolestně chybí.
Bylo by paranoidní si myslet, že to mohl být záměr, pokus o likvidaci instituce?
Já nevím. Někdo říká, že to nemohla být náhoda – že nikdo nemůže být tak hloupý. Rád bych zdůraznil, že žijeme v právním státě a vyšetřit by to měly orgány činné v trestním řízení – důkazů mají dostatek.
Co se tedy bude dít?
ÚSTR nedáme. Čekají nás další jednání. Ale kdyby ty hrozivé pokuty a vícenáklady nebyly zaplaceny ze státních rezerv, tak ÚSTR končí. Ale připomínám – i když to stát zaplatí, pořád půjde o peníze daňových poplatníků.