Rodný dům diktátora Adolfa Hitlera v Rakousku čeká rekonstrukce. V budoucnu by měl být přeměněn na policejní stanici. Objevil se ovšem dokument dokládající Hitlerovo přání, aby byla budova v budoucnu použita k administrativním účelům. Kritici tedy vyzývají rakouskou vládu, aby plán přehodnotila. Ta to ovšem odmítá.
Adolf Hitler se v roce 1889 narodil v rakouském městě Braunau na severu země. Chátrající dům, ve kterém diktátor strávil v jednom z pokojů první měsíce svého života a který byl v roce 1944 zabedněn, převzala roku 2016 vláda ve snaze zabránit tomu, aby se z budovy stala neonacistická svatyně – vzhledem k tomu, že dodnes přitahoval nacistické sympatizanty z celého světa.
Dům vzbuzuje kontroverzi. Někteří Rakušané by si přáli, aby byl Hitlerův rodný dům zbourán, a o jeho demolici původně rozhodla i odborná komise. Podle kritiků by to však bylo popřením rakouské minulosti, a proto by bylo lepší, kdyby byla budova využita například jako sídlo charitativní organizace.
Jiní zase tvrdí, že tím bude splněno diktátorovo přání, aby budova posloužila k administrativnímu využití. Tvrdí to dokumentarista a producent Günter Schwaiger, jehož dokument Kdo se bojí Braunau momentálně míří do kin. Jako důkaz uvedl objev jednoho z členů jeho týmu; ten přišel na novinový článek z 10. května 1939, který právě toto Hitlerovo přání dokládá. „Vůdce dal svůj rodný dům k dispozici okresu Braunau. Na jeho přání má být přeměněn na kancelářské prostory pro vedení okresu,“ píše se v něm. Schwaiger tedy vyzval vládu, aby své plány přehodnotila.
Komise pro přestavbu domu Schwaigerův argument nehodlá zohlednit s tím, že podle ní jde o zpochybnitelný článek v místních novinách, který vůbec nemusí vypovídat o přání Hitlera, ale místních radních.
Rakouská vláda si původně dům pronajímala od bývalé majitelky Gerlinde Pommerové, přičemž v něm bylo po desetiletí provozováno zařízení pro handikepované. To ovšem muselo roku 2011 objekt opustit, jelikož Pommerová nesouhlasila s potřebnými úpravami. V roce 2016 pak vláda přijala zákon, kterým jí dům zabavila za odškodné ve výši více než 800 tisíc eur (18,9 milionů korun), a rozhodla se proměnit dům na policejní stanici s výcvikovým střediskem pro lidská práva; rakouské ministerstvo vnitra nyní informovalo o tom, že plánovaná přestavba domu bude pokračovat podle plánů, přičemž práce by měly začít 2. října.
Náklady na kontroverzní rekonstrukci rohového domu o rozloze 800 metrů čtverečních se odhadují na 20 milionů eur (480 milionů korun). Práce by měly být dokončeny do roku 2025 a policejní stanice by měla začít fungovat do konce roku 2026.