Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, před ní ale nyní chráněno není, řekl v pátek novinářům ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Z Brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouští maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat. Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží.
Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Aktuální volný objem v nádržích je podle Tůmy téměř 200 milionů metrů krychlových. Na základě aktuálních předpovědí se ale vodu v nádržích zřejmě zachytit nepodaří. „Snížíme a oddálíme kulminaci, abychom se připravili. Stoprocentně ale budou dosaženy třetí stupně. Veřejnost to musí brát vážně, uvolňovat záplavová území a připravit se na stoletou vodu,“ sdělil Tůma. Dodal, že Brno před ní chráněno není a voda se bude rozlévat ze Svratky a Svitavy.
Podle meteorologů má sice nejkritičtější situace nastat až o víkendu, ale už v pátek se mohou řeky na některých místech dostat i přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Na nižších povodňových stupních byly řeky na východě země už ve čtvrtek odpoledne. Vítr pak může v kombinaci s podmáčeným terénem způsobit polomy a vývraty stromů. Lesy ČR kvůli tomu nedoporučují lidem vstup do lesů.
Povodňové stupně v pátek ráno podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hlásilo 15 míst v Česku, většina byla na prvním stupni značícím bdělost. Druhý stupeň ze tří, takzvaná pohotovost, platil na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku a na Malé Hané v Opatovicích.
První stupeň platil ráno například na Desné v Koutech nad Desnou na Šumpersku a na Hloučele pod vodní nádrží Plumlov. V obou případech to souvisí s preventivním upouštěním nádrží. Bdělost hlásí i Dyje na stanicích Vranov – Hamry, Znojmo a v Nových Mlýnech nebo Oslava v Mostišti pod přehradou. Vodohospodáři kvůli povodňovému riziku upouštějí přehrady již několik dní.
Českým Budějovicím hrozí i stoletá voda
Dramatická situace hrozí například také v Jihočeském kraji. Hejtman Martin Kuba (ODS) varoval, že České Budějovice budou muset podle předpovědi meteorologů počítat s padesátiletou či dokonce stoletou vodou. Jihočeská metropole proto začala s výstavbou protipovodňových opatření.
„V krajském městě mělo původně protékat Vltavou 350 krychlových metrů za vteřinu. Situace se však za několik hodin rapidně zhoršila a nyní je odhad na průtok kolem 530 krychlových metrů za vteřinu,“ ozmámil hejtman na sociální síti. „Nikdo ale teď neví, jestli za dalších 12 hodin nebudou ještě vyšší,“ dodal Kuba.
Připraveni hasiči, silničáři i armáda
Hasiči ve čtvrtek začali chystat potřebnou techniku, včetně nákladních automobilů s hydraulickou rukou vhodných pro evakuaci lidí i přepravu materiálu, vyprošťovacích automobilových jeřábů a tanků nebo sacího bagru. Pohotovost mají také drážní hasiči a pracovníci správy tratí, vyhlásilo ji i Ředitelství silnic a dálnic. Očekávají se zásadní problémy v dopravě.
Připravená je také armáda. „Připravujeme se na hrozící povodně. V případě potřeby podpoříme složky IZS. Prakticky okamžitě můžeme nasadit dva vrtulníky a ženisty s vyprošťovací technikou. Naše rozsáhlejší zapojení by musela schválit vláda,“ napsala na sociální síti.
Praha uzavře náplavky
Vedení Prahy nechalo v pátek zavřít bezpečnostní vrata na Čertovce, starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) také vydala pokyn k vyklizení předzahrádek na nábřežní hraně Kampy. V pohotovosti je i jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, která podle svého mluvčího Davida Šimoníka z pověření městské části zajistí úklid všech objektů, jako jsou restaurační zahrádky z vltavských náplavek. Dodal, že již před uzavřením vrat na Čertovce byl vyhlášený odvoz lodí z Vltavy do chráněných doků.
Obchodní řetězce v Česku se připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a ustavily krizové štáby. Klientům v ohrožených místech doporučují pořízení fotodokumentace majetku.
Musíme být připraveni
Vydatně pršet má v Česku až do noci na pondělí. Podle odborníků by se za určitých okolností mohla opakovat situace s povodněmi v letech 1997 nebo 2002. „Situace, která nás čeká v následujících čtyřech, možná pěti dnech, je bohužel velmi podobná té situaci velkých povodní z roku 1997 nebo 2002,“ varoval už ve středu na tiskové konferenci také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
V ohrožení podle něj nejsou jen klasická záplavová území, bleskové povodně se podle něj mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Ministr varoval i před silným větrem, který může působit pády stromů. Záplavy v roce 1997 byly v Česku s 50 oběťmi dosud nejtragičtější, záplavy v roce 2002 byly s odhadovanými škodami 73 miliard korun nejničivější.
„Vážení přátelé, určitě víte o tom, že nás během následujících několika dnů čeká intenzivní déšť. Musíme věřit v co nejlepší průběh, ale musíme být připraveni i na nejhorší scénáře. Proto na zítra na 10:00 preventivně svoláváme Ústřední krizový štáb. Dávejte na sebe pozor. Spolu to zvládneme,“ řekl ve čtvrtek předseda vlády Petr Fiala (ODS).