Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval západní země před důsledky ukončení dohody o vývozu ukrajinského obilí, kterou Rusko začátkem týdne vypovědělo. Západ by měl podle něj přijmout veškerá opatření, aby nedošlo k hladomoru a migrační vlně. Informoval o tom server Ria Novosti.
„Ukončení Černomořské obilné iniciativy bude mít za následek řadu důsledků, včetně růstu světových cen potravin, hladomoru v některých regionech a nových migračních vln,“ okomentoval Erdogan ukončení dohody s tím, že se tomu rozhodně pokusí zabránit a západní země měly v souvislosti s touto skutečností také zakročit a přijmout potřebná opatření.
Zároveň připomněl, že díky této dohodě byly zajištěny dodávky více než 33 milionů obilovin na světové trhy a byla odvrácena globální potravinová krize. „Důsledky po globální pandemii a ekonomické krizi budou mnohem závažnější,“ dodal. Pokračování v tak významné dohodě je z hlediska jejích výsledků podle něj v zájmu lidstva.
„Využijeme všechny nástroje diplomacie a zaměříme veškeré své úsilí na tuto otázku. Bylo dosaženo kompromisu, který slouží lidstvu ve válce, a uděláme vše pro to, abychom v něm pokračovali,“ apeloval turecký prezident.
Platnost dohody vypršela čtvrteční půlnocí. Námořní humanitární koridor byl uzavřen a všechny lodě plující v Černém moři do ukrajinských přístavů jsou podle ruského ministerstva obrany již považovány za potenciální přepravce vojenského nákladu s tím, že jsou tedy zapojeny do rusko-ukrajinského konfliktu na straně kyjevského režimu.
Dohoda o vývozu ukrajinského obilí byla ukončena v úterý 18. července poté, co ruská federace oznámila Turecku, Ukrajině a OSN, že v ní bude pokračovat pouze za podmínek, které si stanovila, jinak od dohody odstoupí. Dosavadní podmínky podle ruského prezidenta Vladimira Putina nebyly ze strany Západu navzdory úsilí OSN dodrženy. Uvedl, že většina ukrajinského obilí byla totiž dovezena do západních zemí a hlavní cíl obchodu, tedy dodávky obilí potřebným zemím, včetně těch afrických, nebyl splněn.