ROZHOVOR / Pavel Drobil je bývalý ministr a dlouholetý člen ODS. Nahlas říká, že by Česká republika měla přijmout euro, ačkoli to v jeho straně není zrovna jednoduché. Pro deník FORUM 24 vysvětluje, v čem je podle něj euro výhodné, proč se někteří občanští demokraté mnohdy tolik drží koruny a pro koho vlastně ODS dělá politiku.
V poslední době se poměrně hlasitě vyjadřujete směrem k euru – tedy pro jeho zavedení. Jak ojedinělý postoj je to v ODS?
Žádná oficiální čísla k tomu nemáme, nikdo si žádný průzkum nedělal. Pan ministr financí Zbyněk Stanjura nedávno v nějakém podcastu říkal, že z 9:1 je nyní situace asi ve stavu 6:4 ve prospěch koruny, takže čtyřicet procent pro euro. I z toho, jak znám názory spolustraníků v Moravskoslezském kraji, konkrétně v Ostravě, bych si určitě dnes troufl říci, že můj názor není nijak ojedinělý, ani ostrovní a už vůbec ne disentní v rámci ODS. Je to jeden z názorů, který v naší straně je, probíhá diskuze, abychom si vyříkali všechny aspekty. Rozhodně ale nejde o nic výrazně menšinového.
Spíše se ale zdá, že poměrně menšinové je o tom takhle nahlas mluvit.
Proto jsem s tím začal. V každém společenství lidí jsou vždycky nejvíc slyšet ti nejhlasitější, ti, kteří si to téma vezmoou za své. A pak je tu něco jako mlčící většina, i když nejde o přesný výraz. A výsledkem je zdání, že strana je v tomto případě téměř unitární. Myslím, že v tomto případě se mi podařilo dostat to téma do veřejného prostoru.
Potěšilo vás, že se tak jasně pro euro vyslovil ve svém projevu i prezident Petr Pavel?
Není to o potěšení, ale o tom, že já jsem si sice vědom, že mohu odvést kus práce tím, že toto téma dostanu na veřejnost či dovnitř ODS, ale bez toho, aniž by ho v nějaké chvíli vzal za své vysoký ústavní činitel, politický decision maker, tak to téma nebude rezonovat tak, jak by bylo potřeba. Zvlášť v české společnosti, kde patnáct let o euru v politice nahlas mluvili pouze jeho odpůrci, nebo někteří třikrát změnili názor jako Andrej Babiš. Ten při svém vstupu do politiky říkal, že euro máme přijmout nejlépe zítra, dnes řekne, že euro přijmout nemáme. Ale to je politická věc, jako podnikatel by bezpochyby řekl, že euro máme přijmout, ale off record samozřejmě. Z tohoto pohledu pro to téma jako takové byl prezidentův projev dobrý. Vyšší relevanci už té diskuzi nebylo možné dát. Takže ano, jsem rád.
Od vás, ale i od mnohých dalších často zaznívá, že euro chce český byznys. Nebylo by dobře, kdyby politici dali na ty, kteří státní kasu plní?
Nejsme korporativistická společnost, takže jen o tom to být nemůže. Vláda je od toho, aby záběr rozhodování měla širší, nikoli utilitární nebo nějak úzce zaměřený. I já veřejně říkám, že euro nemá výhradně kladné stránky. Není to nástroj, díky kterému tu zítra nebude inflace a pozítří přijde blahobyt. Z mého pohledu natolik exportní ekonomika, jakou Česko je, která osmdesát procent svého exportu realizuje v Evropské unii a z toho sedmdesát procent v eurozóně, by měla mít jasno. Třiatřicet procent tohoto exportu jde do Německa. Já vždy v nadsázce říkám, že z ekonomického hlediska jsme 17. spolková země. A proto jsem přesvědčen o tom, že přijetí eura pro českou ekonomiku bylo dávno výhodné, a myslím si, že poslední doba to ukázala. Třeba i v tom, jak Česká národní banka nezvládla boj s inflací a jak nám samostatná měnová politika „pomáhala“ v dobách různých krizí. Každou z nich jsme prožívali nejméně o rok, rok a půl déle než státy okolo nás. Ale nejde samozřejmě jen o eurozónu, třeba Polsko je příkladem země, která tyto krize buď nezaznamenala vůbec, nebo z nich vyšla relativně dobře. Jenže Polsko je úplně jiná ekonomika, jde o velmi uzavřenou ekonomiku.
Když proti euru mluví ekonomicky zaměření politici, jde pro ně podle vás spíše o ekonomickou než politickou záležitost?
Znám mnoho ekonomicky zaměřených politiků, kterým věřím, že to, co říkají, není jen o politice a o tom, že to chce slyšet část jejich voličů. Otázkou je, jak velká část. Ale u někoho to má opravdu ekonomický fundament. Nemám to tak, že kdo je proti euru v ODS, tak já mu nebudu naslouchat a respektovat jeho názor. Ačkoli tento názor nesdílím. Nemám rád postoj, že jako politik vám řeknu, že euro ne, jako podnikatel řeknu, že euro ano a nejlépe včera.
Věříte tomu, že v příštím volebním období, pokud nebude u vlády Andrej Babiš a SPD, můžeme euro přijmout?
Osobně nemám problém s postojem Petra Fialy, jehož vyjádření bylo na sociálních sítích velmi překroucené. On nic nezařízl, premiér řekl to, co všichni, kdo se na to díváme racionálně, víme. V tomto volebním období euro přijmout technicky možné není. Nejsme v systému ERM II, kde musíme být minimálně dva roky, nemáme vyjednaný vstupní kurz, to není naše samostatné rozhodnutí. I kdybychom si teď ve vládě řekli, že euro přijmout chceme, v tomto volebním období to nebude. To přesně řekl pan premiér, ale dodal, že se musí připravit podmínky, abychom se o tom vůbec mohli bavit. Pokud je většina veřejnosti proti tomu, i když si mohu myslet, že důvodem je nedostatek informací, když se tu patnáct let na euro jenom zvracelo, je to fakt, který musím vnímat. Pokud ale minimálně z té části, která je můj voličský elektorát, nepřesvědčím většinu, je to politicky hazardní krok. Nenamlouvejme si, že to tak není. A ne každý je připraven do takto politicky riskantního kroku jít. I po tom novoročním projevu prezidenta lze jednoznačně říci, že přijetí či nepřijetí eura bude volebním tématem v roce 2025 ve sněmovních volbách. A určitě to bude tématem při sestavování budoucí české vlády, což je dobře. Ještě před dvěma lety by to žádné téma nebylo.
Je obrovská propast mezi tím, jak EU, euro a naši evropskou pozici vnímají naši voliči a jak ji vnímají členové strany. ODS se bude muset rozhodnout, jestli politiku dělá pro dvanáct tisíc členů ODS, nebo pro milion voličů, kteří jí mohou zabezpečit volební výhru.
Zmiňujete, že to není jednoduché politické rozhodnutí, protože člověk musí přesvědčit většinu alespoň svých voličů. Někdy se ale zdá, že politici vládní koalice, hlavně ODS, se snaží oslovit hlavně občany, kteří jsou proti euru. Jsou to ale jejich voliči? Nejdou tak trochu s kanonem na vrabce?
Toto je dlouhodobý problém, o kterém v ODS diskutujeme. Vždy se shodneme na tom, že to tak je, ale nic s tím neuděláme. ODS má možná jedny z nejproevropštějších voličů a je tu obrovská propast mezi tím, jak EU, euro a naši evropskou pozici vnímají naši voliči a jak ji vnímají členové strany. ODS se bude muset rozhodnout, jestli politiku dělá pro dvanáct tisíc členů ODS, nebo pro milion voličů, kteří jí mohou zabezpečit volební výhru. To je samozřejmě zjednodušeně řečeno. Já říkám, že to máme dělat pro tyto voliče, dívat se na to, co je zajímá, protože je tu voličský segment, který nás nikdy volit nebude, i kdybychom mu naslibovali hory doly. V tématu eura se určitá část ODS snaží lovit ve vodách, kde už je přeobsazeno, je tam SPD, Trikolóra, Přísaha, větší část ANO… A tyto subjekty nepatří do našeho zájmu, je tu přeplněno.
Není spor o euro taky generační problém?
Jedním z velkých zastánců koruny je mladý politik Jan Skopeček. Nechci se pouštět do pozice, že tahle země není pro starý. Ale v květnu jsme v Moravskoslezském kraji dělali duel s Honzou Skopečkem pro naše členy právě na téma koruna a euro a v auditoriu byla většina diváků pod pětatřicet let. A viděl jsem, že u mladší generace ódéesáků jednoznačně převažují zastánci eura, to je alespoň můj dojem.
Vidíte to s budoucností eura v Česku optimističtěji než před pěti lety?
Jednoznačně ano. Toto pole je celkem dobře rozoráno ve prospěch koruny a bude to na nás, kteří si myslíme, že to není správná pozice. Musíme přesvědčit dostatek spolustraníků, protože nakonec to bude výsostně politické rozhodnutí, které vláda udělá. Aniž bychom na tom zapracovali a přesvědčili politiky i veřejnost, nepodaří se to. Ale jsem dramaticky optimističtější než před pěti lety.