Strany Tomia Okamury se podílely na končícím volebním období. Dokonce ani nehlasovaly proti důvěře Sobotkově vládě. Podívejme se na ně podrobněji.
Spojenecké tajné služby včetně české civilní kontrarozvědky na straně jedné dlouhodobě varují před radikálním nárůstem rizika terorismu (v Evropě zejména v souvislosti s nedávnými výcvikovými tábory v Sýrii mimo jiné i pro evropské zájemce), zároveň však na základě svých zjištění varují také před extremistickými stranami, v této souvislosti pak primárně před extrémní „pravicí“.
Mezi ně patří podivné strany (bývalá i současná) Tomia Okamury. Úsvit měl v době, kdy byl pod jeho vedením a kdy již jeho zástupci seděli v poslanecké sněmovně, jen osm členů, protože Okamura pod různými záminkami neumožnil přijímání dalších. Poslanecký klub měl tedy kvůli Okamurovi více členů než strana samotná. Nedemokratičnost této strany tak nakonec pochopila i většina jejích poslanců a vystoupila z poslaneckého klubu.
Nová Okamurova strana je navíc velkým rizikem pro každého, kdo se obává vlády Andreje Babiše. Po parlamentních volbách v roce 2013 probíhaly rozsáhlé konzultace mezi ANO a tehdejším Úsvitem, a jak uvedla tehdejší místopředsedkyně ANO Věra Jourová, mezi oběma stranami nejsou žádné zásadní neshody, jak upozornila ČT24.
Okamurovi rovněž nevadí, že se Babiš bojí předložit své lustrační osvědčení, jak informoval iDNES.cz.
Když Hospodářské noviny v červenci 2017 v anketě mezi politiky zjišťovaly, kdo by byl ochotný spolupracovat ve vládě právě se stranou Tomia Okamury, místopředseda ANO Richard Brabec neváhal. Zdůraznil, že se obě strany dobře shodují v ekonomických otázkách.
Objevily se rovněž nepotvrzené zákulisní informace, že chtěl Babiš již po volbách v roce 2013 sestavit koalici s ČSSD a právě s Úsvitem. Poslanci za Úsvit nakonec nehlasovali proti důvěře vládě Bohuslava Sobotky, ale pouze odešli ze sálu.
Podívejme se ještě, jak hlasovali ve vybraných klíčových otázkách poslanci za Úsvit, ať už ještě před rozdělením klubu a strany, nebo následně. Oddělme, zda se jednalo o stávající poslance za Úsvit, nebo o „odpadlíky“ včetně Tomia Okamury.
Pro EET ve stávající podobě (dopadající téměř na všechny podnikatele včetně nejmenších živnostníků, s až dvěma půlmilionovými pokutami za jediné pochybení zaměstnance) hlasovali dva poslanci Úsvitu a tři „odpadlíci“.
Pro kontrolní hlášení k DPH i pro sebemenší plátce DPH včetně zavedených živností s vysokými pokutami (které byly teprve po mnoha měsících kritiky omezeny) hlasovali všichni přítomní poslanci tehdy ještě nerozděleného Úsvitu s výjimkou pozdějšího „odpadlíka“ Radima Fialy, který se zdržel. Pro tuto byrokratickou zátěž tak hlasovalo všech sedm poslanců stávajícího Úsvitu a dva přítomní „odpadlíci“ (a Karel Fiedler, který je v současnosti v Řádu národa a Jana Hnyková).
V tomto volebním období byla prolomena domovní svoboda. Úředníci už vám mohou bez soudního povolení kontrolovat doma kotle na základě podezřelého kouře z vašeho komína. Jak informovala před časem ČTK, řada udání byla motivována „pouhými“ sousedskými spory. Pro prolomení domovní svobody hlasovali tři z „odpadlíků“ od současného Úsvitu.
Pro zákaz nakupování o vybraných svátcích v obchodech s velkou podlahou hlasovali tři „úsviťáci“, jeden „odpadlík“, Karel Fiedler a Jana Hnyková.
Kouření v soukromých podnikatelských subjektech (typicky hospodách) včetně kuřáckých koutků a salonků podpořil jeden z Úsvitu a jeden „odpadlík“.
Dodávky pro nebezpečný jaderný program nepřátelského diktátorského íránského režimu hlásícího se k nebezpečnému výkladu islámu chtěli prosadit tři „odpadlíci“.
Na stranu komunistů, kteří chtěli zrušit lustrace, se opatrně přidali dva přítomní „odpadlíci“. Zdrželi se totiž, když se hlasovalo o smetení tohoto návrhu.