Z Lidových novin zazněl hlas, který říká, že bychom měli zase přibrzdit ohledně cestování, protože v Řecku mají několik desítek nakažených koronavirem. Prý by to chtělo zase uzávěru, protože nám lidé cestují. Teď to ovšem nedává velký smysl, když už u nás virus stejně je a země, mezi kterými se cestuje, jsou na tom podobně.
Zbyněk Petráček píše v sobotních Lidových novinách: „Na jisté závěry člověk nepotřebuje vysokoškolský diplom. Třeba na ten, že v čím větších počtech se lidé pohybují, tím úspěšněji se šíří nákazy.“ Teď se podle něj „dočítáme, že Řecko, které ještě v červnu hlásilo 0 nově nakažených, jich mělo na začátku týdne už 43. Nejde jen o turisty, ale o ty, jež lze nazvat sezonními migranty. Lidé, kteří ještě v květnu seděli doma, teď vyrážejí za prací (a z Balkánu šíří koronu do jatek v Horních Rakousích) i za sluncem (přijedou-li statisíce do málo postižené země, byl by v tom čert, aby si někteří virus nepředali navzájem).
Lze to nějak účinně zarazit? Při sezonní migraci chytrá karanténa preventivně nepomůže. Pomohl by návrat do poměrů z počátku března a uzávěr. Ale zkuste to říkat lidem, kteří mají pocit, že ‚válka už skončila‘, a jsou nadržení na demobilizaci.“
(O demobilizaci autor píše, protože v článku také zmiňuje vojáky vracející se z války, kteří domů přinesli španělskou chřipku.)
Jaký stav z „počátku března“ má Petráček na mysli? Na stránkách ministerstva zdravotnictví najdeme časovou osu opatření, která byla v první půlce března přijata:
„V pondělí 2. března 2020 zasedala Bezpečností rada státu. Ta s platností od 5. března na dobu 14 dnů pozastavila letecká spojení s oblastmi v severní Itálii a v Jižní Koreji.
Dále bylo vydáno další mimořádné opatření, které nařizuje všem osobám, na které se nevztahuje mimořádné opatření ze dne 7. března 2020 o povinné karanténě, po překročení státní hranice České republiky strpět provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění.
V pátek 13. března 2020 vláda na mimořádném jednání přijala další mimořádná opatření k prevenci šíření koronaviru, do karantény musí všichni přijíždějící z rizikových zemí. Čeští občané a v ČR žijící cizinci nesmějí od půlnoci z neděle na pondělí 16. března až na výjimky opustit republiku. Současně začne platit i obdobný zákaz pro cizince, kteří by chtěli přijet do České republiky a nemají zde trvalý či dlouhodobý přechodný pobyt.“
K čemu z toho bychom se tedy měli vrátit?
Situace v Řecku a Česku vypadá tak, jak si to můžete prohlédnout na příslušných grafech k 11. červenci. (Jen upozorňujeme, že svislá osa má jiné měřítko.)
My jsme měli 10. července nahlášeno 82 nových případů koronaviru. Řecko jich mělo ten den 60. Obyvatel mají stejně jako my. Logické by bylo, kdyby se třeba nějakým způsobem omezoval pohyb osob v zasažených oblastech. Izolovat od sebe země, které jsou na tom z hlediska rizika nákazy stejně, ale nedává velký smysl. To bychom rovnou mohli zakázat cestování po republice a vlastně se zase vrátit ke karanténě. Něco takového by si ale někdo troufl jen v nějaké počítačové simulaci. Co by to se zemí udělalo, těžko odhadnout. Tyhle plošné úvahy nějak nedávají smysl.