Syrské Aleppo a irácký Mosul jsou v posledních týdnech a měsících ztělesněním boje, utrpení, smrti a zmaru. Do této situace se křesťanské církve po celém světě v rámci iniciativy „Zvony pro Aleppo“ rozhodly rozeznít zvony svých kostelů na znamení protestu proti utrpení lidí v Aleppu, ale i jinde na Blízkém východě. Nečekaně se k nim přidaly i zvony v křesťanském městě Bartella blízko Mosulu. Ty však nebily na protest, nýbrž na znamení radosti a vděku nad tím, že bylo město po více než dvou letech osvobozeno od teroru Islámského státu (Daeš).
[ctete]82029[/ctete]
Aleppo a Mosul se staly lokálním bojištěm globálních sporů, kde si téměř každý zúčastněný tu a tam zatouží urvat něco pro sebe a na utrpení nevinných lidí příliš nehledí. V ulicích těchto měst i v jejich okolí operují mnohá bojová uskupení. Někdy postupují všichni proti Daeš, někdy například turecké armádě zbude čas zaútočit na kurdské pešmergy a někdy „zapomenou“ ruští vojáci, co je vlastně jejich úkolem v Sýrii a decimují spolu se syrskými vládními vojsky opozici i s civilním obyvatelstvem v Aleppu.
S nápadem uspořádat akci Zvony pro Aleppo (Bells for Aleppo) přišla farnost Finské luterské církve v helsinském Kalliu. Zvony svého kostela nechali rozeznít poprvé 12. října. „Není způsob, jak z mravního hlediska ospravedlnit bombardování konvoje s humanitární pomocí nebo kostela. Vlastně není žádná možnost obhájit zmaření životů civilistů a dětí,“ říká místní vikář Teemu Laajasalo.
Od té doby se k jedné farnosti přidaly i další, nejdříve ve Finsku, pak i po celém světě. V pátek 21. října se připojily farnosti a sbory církví v České republice. Zvony kostelů bijí každý den v pět hodin odpoledne a vyzývají lidi k modlitbě za trpící v Aleppu. Naposledy za tímto účelem zazní dnes, v pondělí 24. října na Den Spojených národů.
Křesťanské město Bartella poblíž iráckého Mosulu své kostelní zvony rozezvučelo na počest svého osvobození od hrůz a teroru Daeš, s informací přišel tento víkend britský deník The Telegraph. V sobotu 22. října zde po dvou letech, dvou měsících a dvanácti dnech poprvé bily zvony kostela Mart Shmoni (Svatého Šimona). Obyvatelé města tak dali najevo celému světu svou radost ze znovunabyté svobody.
Křesťané v Iráku většinou náleží k Syrské ortodoxní církvi, která není početnou náboženskou skupinou. Křesťanská menšina nicméně žije spolu s většinovým muslimským obyvatelstvem odjakživa a až na určitá těžká období byla jejich přítomnost v zemi považována za samozřejmou. Etnicky je řadíme mezi Východní Semity, potomky Asyřanů, kteří svůj původ odvozovali od starých Mezopotámců.
Samotná Bartella je více než tisíc let stará a patří mezi vůbec nejstarší křesťanská města na světě. Občasné výpady muslimského obyvatelstva město provázely téměř od jeho vzniku. Nicméně skutečná rána v podobě dobytí města a převzetí kontroly nad ním přišla v srpnu roku 2014. Z původních 15 000 obyvatel jich většina před pádem města utekla. Ti, kteří tam zůstali, si mohli vybrat mezi konverzí k Islámu, popravou, nebo úplatou v podobě extrémně vysokých „daní“.
Zvony kostela Svatého Šimona v irácké Bartelle jsou pomyslnou odpovědí na zvony bijící po celém světě na znamení nesouhlasu s tím, co se děje na Blízkém východě. Možná že jen nepatrný, ale přece je to záblesk naděje uprostřed všeho toho zoufalství a zmaru, pro který jsou v poslední době města Aleppo a Mosul synonymy.