Debata demokratické opozice k hlasování o nedůvěře vládě přechází do další fáze. Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých ukončila snahy rozpustit sněmovnu a nyní se chce přidat ke koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), aby mohlo mezi poslanci proběhnout hlasování o nedůvěře vládě. Piráti a STAN však mají podmínku: Nezbytné podpisy přidají, až z ruské ambasády odejdou všichni agenti, kteří byli vyhoštěni ministerstvem zahraničí v souvislosti s kauzou Vrbětice. Dostali lhůtu do konce května. Nabízí se tak teze, že by v červnu mohlo toto hlasování proběhnout.
Koalice Pirátů a STAN minulý týden pozměnila své původní stanovisko. Pirátský předseda Ivan Bartoš nejdříve chtěl, aby došlo k rozpuštění sněmovny, což by mělo vyvolat předčasné volby. Pro tuto variantu by museli sehnat podporu 120 poslanců. To se nakonec ukázalo jako nereálné a tak od ní ustoupili.
„Faktem je, že důvěru Pirátské strany tato vláda nikdy nezískala, od začátku máme celou řadu zcela zásadních výhrad proti osobě v čele kabinetu i proti politice, kterou tato vláda prosazuje,“ uvedl pro FORUM 24 Bartoš.
Spolu s kolegou Vítem Rakušanem se vyslovení nedůvěry vládě nejdříve bránili – nyní však připustili, že by se připojili ke snahám koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nasbírat padesát podpisů k vyvolání mimořádného jednání sněmovny, na kterém by o nedůvěře poslanci hlasovali.
Podle předsedy ODS Petra Fialy totiž v parlamentní demokracii není možné, aby byla u moci vláda, která nemá důvěru většiny sněmovny. „My jsme se rozhodli, že v prvním kroku chceme zjistit, zda vláda důvěru má, nebo nemá. Začneme sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze, na které bychom vyslovovali vládě nedůvěru,“ prohlásil.
Piráti na tento postup také kývli, mají však podmínku. Nezbytné podpisy připojí až ve chvíli, kdy z ruské ambasády v Česku odejdou všichni ruští agenti vyhoštění kvůli kauze výbuchu ve Vrběticích. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se rozhodl zastropovat počet pracovníků na ruském velvyslanectví podle stavu na české ambasádě v Moskvě.
Hlasování o nedůvěře vládě již příští měsíc
Na stažení svých lidí mají čas do pondělí 31. května. „Není správné podkopávat v tento moment nohy naší diplomacii. Tady je důležitý ten závěr května, kdy má v uvozovkách poslední ruský špion opustit Českou republiku,“ řekl pro Českou televizi předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Poté co by se ke svolání schůze připojili Piráti a STAN, společně s koalicí SPOLU by nasbírali 68 hlasů – tedy dostatečný počet. Pak by roli hrálo to, jestli se proti vládnímu hnutí ANO a ČSSD otočí i další politické subjekty z řad opozice.
Například komunisté již vládu netolerují a k hlasování o vyslovení nedůvěry by se mohli přidat, což také avizovali. Podobně je na tom SPD, která sama podpisy k hlasování shání. Pokud by se podařilo schůzi zorganizovat a hlasování vyvolat, byla by pro úspěšné hlasování potřebná nadpoloviční většina všech poslanců, která by k tomu vyslovila svůj souhlas.
Proč skončit s Babišovou vládou? Argumentů je celá řada
Argumentů pro pád Babišova kabinetu je celá řada. „Nezvládnutá pandemie a vakcinace, zavřené školy, střet zájmů, klientelismus, neschopnost vyšetřit katastrofu na Bečvě, rozvrat veřejných financí atd. Tato vláda škodí naší zemi každý den. Ať se v hlasování ukáže, kdo ji podporuje a kdo ne,“ napsal předseda ODS Petr Fiala.
Podle opozice vládu oslabují i kauzy posledních dní v souvislosti s předsedou vládní ČSSD Janem Hamáčkem. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy měl plánovat cestu do Moskvy ve chvíli, kdy věděl o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Do celé věci má být navíc zapojen i Hrad.
Prezident Miloš Zeman má vliv na premiéra Andreje Babiše – i proto podle kritiků nefunguje argument, že by po vyhlášení nedůvěry přebrala moc úřednická vláda prezidenta Zemana. Ten by navíc musel upustit od svého záměru nechat Babišův kabinet dovládnout do říjnových voleb v demisi.