
Petr Kvapil z iniciativy požadující odstranění sochy pod názvem Čest a sláva Sovětské armádě z litoměřického parku Jiráskovy sady. Neznámý člověk sochu doplnil o červenou barvu. FOTO: FORUM 24 / Michal Závada
FOTO: FORUM 24 / Michal Závada

Ani potřetí se nepovedlo komunistům a SPD zabránit plánu na odstranění sochy sovětského okupanta z parku Jiráskovy sady v Litoměřicích. Zastupitelé tentokrát schválili usnesení, podle nějž vyhlásí soutěž na novou podobu nároží parku, kde nyní stojí dílo s názvem Čest a sláva Sovětské armádě instalované na místo v roce 1975. I přes zjevný úspěch aktivistů a obyvatel města, kteří požadují odstranění sochy, je však evidentní, že chuť na reálnou demontáž díla u vládnoucího hnutí ANO opadá.
Město nyní bude hledat partnerskou organizaci, která by zorganizovala otevřenou soutěž na nové umělecké dílo, jež by mělo nahradit památku na okupanty. Samotná soutěž má stát maximálně půl milionu korun, dílo má být v hodnotě do dvou milionů a soutěž má být vypsána do půl roku.
Proti vypsání soutěže vystupovali zastupitelé za SPD a členové KSČM z řad občanů. Ti argumentovali v tom smyslu, že Litoměřice mají větší problémy, než je socha okupanta, a že peníze použité na tento projekt by byly potřeba jinde. „To říkají stále dokola. I proto jsme navrhli snížení maximální ceny nové podoby. Na tom místě nemusí stát žádné drahé dílo, ale například stromy,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 Petr Kvapil z iniciativy požadující přesun sochy a připomněl, že rozpočet města na rok 2025 počítá s výdaji 848 milionů korun.
Proti argumentu finanční náročnosti lidé požadující odstranění sochy představují další zásadní návrh. Nabízejí, že zaplatí převoz sochy. „Znovu potvrzujeme naši nabídku přepravy sochy na městem určené místo řádně autorizovanou a pojištěnou firmou na naše náklady. Protože hledat pro sochu přemisťovanou z morálních důvodů nové exponované umístění je v rozporu s logikou, nedoporučujeme přemístění sochy
na místo před kasárny Dukelských hrdinů, ale na další navrhované umístění uvnitř areálu kasáren. Rovněž se společně vyslovujeme pro výběr nejlevnější varianty nové úpravy dotčené části parku stylizovanou výsadbou zeleně,“ stojí v prohlášení aktivistů, mezi nimiž je podepsaný například disident a bývalý senátor Zdeněk Bárta.
Ani po třetím hlasování v zastupitelstvu ale zřejmě stále nemají vyhráno. Ještě před rokem zastupitelé za hnutí ANO hlasovali pro odstranění sochy. Nyní se téměř všichni zdrželi. A podle slov místostarosty Jiřího Adámka z hnutí ANO, který má téma sochy za vedení města na starost, je i přes opakované rozhodnutí zastupitelů fyzická demontáž sochy stále nejistá. „Shrnul bych to tak, že jsme stále ve fázi sběru dat,“ řekl místostarosta po jednání zastupitelů Litoměřickému deníku.
Socha vojáka se samopalem v ruce, která se jmenuje Čest a sláva Sovětské armádě, byla na místě odhalena v roce 1975. Po revoluci proběhlo několik pokusů o její odstranění. V jejím okolí se nachází několik škol, což je jeden z mnoha argumentů iniciativy požadující její likvidaci. Socha byla také opakovaně „napadena“. Například po ruské invazi na Ukrajinu někdo podstavec sochy upravil do podoby pračky jako zjevnou připomínku toho, že Rusové z okupovaného území kradou pračky a další zařízení domů. Sochu také někdo několikrát potřísnil červenou barvou.