Nejde ani tak o to, kdo vyhrál. Jde spíš dojem, jaký strana vzbudila u voličů tím, jaké zmatky vznikly kolem vyhlašování výsledků. Iowa patří ke státům s archaickým způsobem hlasování v takzvaných volebních shromážděních. Místo klasických tajných voleb se tak hlasující sejdou v jedné z asi šestnácti set určených místností po celém státě a doslova se stavějí na stranu svého favorita či favoritky. V jednom rohu jsou tak například zastánci Bernieho Sanderse a v opačném Joe Bidena či Elizabeth Warrenové. Než proběhne sčítání, mají čas na debatu. Voliči kandidátů, kteří nedostali alespoň patnáct procent, se pak mohou přiklonit k některým ze zbývajících a následně se hlasy sečtou a přepočtou na delegáty na státní úrovni. Voliči se tak daleko více dohadují, než že by volili tak, jak jsme zvyklí tady. Jenže letos se demokratům podařilo celý chaotický proces ještě více znepřehlednit díky údajným problémům s aplikací použitou na sčítání voličů.
Ačkoliv jsou výsledky obvykle zveřejňovány už v průběhu noci místního času, v tomto roce se uchazeči a uchazečky o nominaci a dychtivá média dočkala prvních a jen částečných výsledků až v pět hodin odpoledne následujícího dne. Přes veškeré ujišťování, že šlo jen o chybu v aplikaci a nikoliv o napadení hackery, že papírové záznamy jsou správné a k dispozici a že celý proces proběhl až na potíže při samotném sčítání férově, se už na internetu vyrojila řada pochybovačů. Najdeme mezi nimi celou škálu lidí od znepokojených voličů až po šílené konspirační teoretiky.
Podle zatím stále částečných výsledků vede s téměř 27 procenty Pete Buttigieg, který byl v Iowě jedním z favoritů, přestože v celonárodních průzkumech spadl na páté místo a začíná zaostávat za Michaelem Bloombergem. Jen o dva procentní body za ním se v tuto chvíli drží Bernie Sanders. S větším odstupem pak následuje Elizabeth Warrenová s 18 procenty a Joe Biden se 16. Ti už tedy nejspíš šanci na vítězství velkou nemají, byť dotáhnout se blíže k čelu ještě mohou v závislosti na tom, které okresy zatím ještě nebyly ohlášeny.
Vítězství v Iowě bylo přes v podstatě naprosto titěrný počet delegátů na celostátní sjezd, které tu lze získat, vždy vysoce ceněné. Jde o první skutečný test voličské přízně a výsledky tak mají potenciál ovlivnit hlasování v následujících státech. Jenže je otázka, zda to bude platit i v případě, kdy se mediální zájem daleko více než na vítěze soustředí na zpackané sčítání a ohlašování výsledků. Buttigieg, který hodně doufal v pozitivní impulz, který mu vítězství v tomto státě mohlo přinést, se tak možná nedočká, přestože hlasování třeba i vyhraje.
Naopak Bloombergovi, který se rozhodl na první státy rezignovat a soustředit se až na tzv. superúterý v březnu, kdy bude hlasovat mnoho států najednou včetně Kalifornie a Texasu, to může pomoci. Třetího března půjde o 1357 delegátů, což je třetina z celkového rozdělovaného počtu. Je nepravděpodobné, že by někdo z pěti hlavních kandidátů (Biden, Sanders, Warrenová, Bloomber, Buttigieg) odstoupil dříve. Naopak po tomto datu se pole favoritů může začít zužovat.
První volební shromáždění tak má demokratická strana za sebou. Příští týden ji čekají první primárky, tedy hlasování probíhající jako standardní volby, ve státě New Hapshire. V těch je podle průzkumů velkým favoritem Bernie Sanders. Od reformy celého systému výběru kandidátů poprvé uplatněné při volbách v roce 1972 se jen Billu Clintonovi podařilo získat nominaci, aniž by vyhrál buď v Iowě, nebo v New Hapshiru. Letošní souboj, který měl už tak nakročeno k tomu toto pravidlo porušit, bude možná i díky zmatkům s výsledky po dlouhé době výjimkou. Jednoznačným vítězem jsou tak v tuto chvíli republikáni, kteří si neodpustili posměšné komentáře. Demokraté jim, bohužel pro sebe, dali munici sami.