Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na úterní schůzi Poslanecké sněmovny opravoval Tomia Okamuru, který měl ve svém vystoupení potřebu mluvit o Karlu Schwarzenbergovi, jemuž ale zároveň nemohl přijít na jméno.

„Pane předsedající, chtěl jsem jen, vaším prostřednictvím, tlumočit prosbu panu předsedovi Okamurovi. On tady ve své dlouhé řeči zmínil čestného předsedu mé strany a hovořil o něm jako o panu Schwanzenbergovi,“ zahájil Kalousek. „Chtěl jsem ho požádat jako člena vedení Poslanecké sněmovny, jestli by si nemohl zapamatovat, že nejstarší člen z nás se jmenuje Schwarzenberg,“ vyslovil přání a pokračoval:

„Pro vaši informaci, pane místopředsedo Okamuro, prostřednictvím pana předsedajícího, schwarz je německy černý, zatímco schwanz se překládá jako ocas.“ (Veselost v sále.) „Já chápu, že vzhledem k naší mentalitě, výchově a vzdělání každý tíhneme k nějakým pojmům. Nicméně přes to přese všechno bych si vás dovolil poprosit, jestli byste našeho čestného předsedu nemohl nazývat jeho pravým jménem. Děkuji za pochopení.“ (Potlesk zprava.)

Dotyčný Kalouskův předřečník zkomolil jméno Karla Schwarzenberga, když se pokoušel Babišovo neoprávněné čerpání dotací vyložit jako obecný problém subvencování podnikatelů a hospodářů z řad politiků. Populista Okamura tím odváděl pozornost od projednávaného Babišova střetu zájmů a zároveň zpochybňoval jeho výlučnou roli v kauze zneužívání evropských dotací. Projednávání předběžné zprávy o auditu Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše Okamura označil za „divadlo“.

Snaha zalíbit se Babišovi není Okamurovi cizí, ochotou podporovat vládu Babišova ANO se ani v minulosti netajil. Naposledy chtěl touto cestou nabýt vlivu během minulé vládní krize v listopadu 2018. Tehdy vygradovala kauza dotačního podvodu kolem Babišova luxusního resortu Čapí hnízdo.

Revue Forum Banner