Ukrajinu ve čtvrtek navštíví generální tajemník OSN António Guterres. Míří za prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ve Lvově mají projednat export obilí z Ukrajiny a možné riziko, které představuje Rusy obsazená Záporožská jaderná elektrárna. Informovala o tom agentura Reuters.
Hlavním bodem jednání má být snaha o hledání potenciální mírové cesty k řešení současného válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Stěžejními tématy pak budou řešení možné globální potravinové krize, kterou by mohla způsobit námořní blokáda lodí, jež z Ukrajiny vyvážejí obilí, a hrozba v podobě Rusy obsazené Záporožské jaderné elektrárny.
Pro představitele obou zemí se bude jednat o první setkání tváří v tvář, které podstoupí od začátku ruské invaze. Podle informací agentury Reuters Erdogan udržuje i pravidelný kontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého během uplynulého měsíce dvakrát navštívil.
U příležitosti setkání plánují všichni tři zúčastnění uspořádat tiskovou konferenci. Ta se uskuteční ve Lvově, důležitém bodu na migrační cestě, jejž využívají občané Ukrajiny, kteří tudy utíkají před válkou do západních zemí. Guterres, který do Lvova dorazil již ve středu odpoledne, dále na pátek plánuje návštěvu přístavu Oděsa, důležité dopravní linky Černého moře. Ten je podstatný především pro zamezení vzniku globální potravinové krize, jež hrozí v případě jeho blokády ze strany Ruska. V sobotu pak navštíví Společné středisko pro kontrolu a koordinaci v Istanbulu, které slouží k usnadnění přepravy obilovin z Ukrajiny. Tři stěžejní přístavy se povedlo odblokovat již minulý měsíc, a to díky dohodě Moskvy s Kyjevem.
Erdoganova kancelář se vyjádřila, že jejich hlavními cíli jsou zajištění cest pro export obilí z Ukrajiny a postupné budování cesty pro mírové řešení konfliktu. Sám turecký prezident pak podle svých slov chce především projednat budoucí vzájemnou spolupráci mezi Ankarou a Kyjevem. Turecko se od začátku války staví k ruské agresi velmi kriticky, napadenou Ukrajinu naopak podporuje v podobě zbraní a vojenské techniky. K západním sankcím na Rusko se však přidat nehodlá.
Druhým stěžejním bodem je Záporožská jaderná elektrárna, kterou má v rukou ruská armáda. Zde se jedná především o riziko poškození elektrárny ostřelováním v průběhu bojů, které se v areálu a okolí největší jaderné elektrárny v Evropě odehrávají. Ve věci rizika, které představuje Záporožská jaderná elektrárna, Guterres již telefonicky diskutoval s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. OSN chce v blízké budoucnosti k elektrárně vyslat z Kyjeva inspekci, to však Rusko nehodlá připustit. Ruské ministerstvo obrany přímo obvinilo Ukrajinu, že u příležitosti Guterresovy návštěvy zde hodlá vyprovokovat rozsáhlejší konflikt, to však Kyjev odmítá.