Pohled na vládní špičky postávající v čase vyhlášeného stavu nouze na letištní ploše, aby se vyfotily s nákladním letadlem, vyvolal v pátek vlnu kritiky. Ze židle zvedl i známého podnikatele a investora v oblasti informačních technologií Jiřího Hlavenku, který v minulosti investoval mimo jiné do firmy Kiwi.com na prodej levných letenek a v této souvislosti nahlédl do problematiky logistiky dopravy.
Jihomoravský podnikatel se nepohoršuje nad potřebou politiků zapózovat před novináři, vadí mu ale skutečnost, že takto mrhají časem i v okamžiku přicházejícího zásadního ohrožení celé země.
„Vláda vítá ochranné pomůcky tiskovou konferencí! Ochranné pomůcky děkují za přivítání a slibují, že budou věrně chránit,“ karikuje Hlavenka na Facebooku počínání vrcholných vládních představitelů a ptá se po logice jejich jednání. „Sedne si Babiš za volant ještěrky a začne nakládat? Začne Schillerová osobně kontrolovat ‚dodáky‘ a orazítkuje výdajový pokladní doklad? Bude Hamáček ověřovat osobně kvalitu přivezeného tovaru?“ pohrává si podnikatel s absurdním výjevem z pátečního odpoledne.
Z předmětné události pak vyvodil nevyhnutelný závěr, že tento stát „řídí šílenci“, což také náležitě zdůvodňuje. „Ochranné prostředky sem letí den, to jest operativní štáb už dávno ví, komu a kam půjdou – to, co po příletu okamžitě nastává, je logistika, distribuce. Přeložit, naložit, rozvézt. Rychle. Nic víc. Přítomnost premiéra a dvou vicepremiérů nejenže je zbytečná, ale i škodlivá: pánové a dámo, zavazíte zde. Zdržujete provoz,“ vysvětluje Hlavenka.
Podnikatel nahlíží obtížnost bezprecedentní situace, v níž se i politici ocitají. Tím méně ale přistupuje na mrhání časem, jaké předvedli na letišti. „Vedení státu – premiér, ministři – musí mít plné ruce práce s rozhodováním o dalším postupu. To jsou zodpovědnosti, které z nich nikdo nesejme, které jsou pouze na nich. Stovky rozhodnutí. (…) Kvůli tomu mají sedět na vládě a jednat bezmála v režimu 24/7, nikoli trajdat na letiště a zpět – to jsou pro každého z nich dvě drahocenné hodiny času,“ vypočítává Hlavenka. Místo toho politici podle něj „stále jedou svoje píár: být viděn v televizi, pokud možno desetkrát denně. Vyjádřit se úplně ke všemu, hlavně ale na mikrofon a na kameru.“
Jak už bylo řečeno úvodem, Hlavenka nevidí u politiků obecně potíž v potřebě sebeprezentace, připomíná však, že teď k tomu není vhodná chvíle. „Mně vlastně až tak nevadí, že dělají politickou propagandu – jenomže klíčí podezření, že dělají JENOM politickou propagandu. I v těchto obtížných časech pro celou zemi,“ uzavírá podnikatel.