Důvěra ve férovost voleb je klíčovým stavebním prvkem demokratické společnosti. Bývalý prezident Trump zpochybňoval průhlednost loňských prezidentských voleb dlouho dopředu a pokračoval v tom i po volbách. Na řádný přezkum má samozřejmě on i jeho voliči právo. Jenže po rozhodnutí desítek soudců různých úrovní a po posvěcení výsledků ze strany volebních komisí je čas uznat porážku. To platí o to víc, že značná část ze soudců, kteří žaloby prezidentových právníků smetli ze stolu, byla jmenována právě Trumpem. Ve státě Arizona, respektive v jeho části, probíhá ale teď asi nejtrapnější fáze boje bývalého prezidenta a jeho věrných proti realitě. Přepočet hlasů v okrese Maricopa, kam spadá i město Phoenix, je směšný a nebezpečný zároveň.
Kyber nindžové
Tak se v překladu jmenuje společnost, kterou senát státu Arizona vedený republikány vybral pro provedení tzv. auditu. Tato společnost nemá s přepočty hlasů žádnou zkušenost. Od začátku tudíž panovaly obavy nejenom o to, jak nezávislý celý proces skutečně bude, ale i o to, jak se bude zacházet s volebními lístky.
Druhá obava se potvrdila téměř vzápětí. Přepočet probíhá na sportovním stadionu a bedny s lístky nejsou nijak hlídány. Navíc bude muset být přerušen a lístky odvezeny, protože se v budově bud konat maturitní ples jedné tamní střední školy. Firma nedokázala říci, jak hlasovací lístky v tomto mezidobí bude bezpečně skladovat.
Bambus je přece z Číny
K tomu se auditoři místo krom legitimních kroků, jako jsou třeba porovnávání podpisů na lístcích, obálkách a v registru voličů, soustředí na naprosto nesmyslné konspirační teorie. Podle jedné z nich hlasy pro Joe Bidena do Arizony přišly z Číny. Proč by bylo pro Číňany snazší dovážet je z Číny než zařídit jejich vyplnění v USA, pokud už měli dost kompliců na to, aby je propašovali mezi ostatní, je záhadou asi každému myslícímu člověku.
Kyber nindžové ale přesto prověřují, zda některé lístky neobsahují stopy bambusových vláken. Proč? Bambus je přeci z Číny. Hlubší logiku v tom hledat netřeba, žádná v tom není. Vysmívat se tomu je snadné, ale bohužel platí, že určitá část lidí si řekne, že na každém šprochu pravdy trochu. Vždyť to přeci vyšetřují, tak to úplná blbost být nemůže.
Zničili důkazy, nebo ne?
Asi největší kopanec a zároveň nejzákeřnější podraz tohoto takzvaného auditu ale přišel v posledních dnech. Auditoři na twitteru uvedli, že celá databáze obsahující informace o volbách v okrese Maricopa byla smazána. Toho se okamžitě chopil bývalý prezident, který na své stránce, skrz kterou komunikuje poté, kdy byl z twitteru vyhozen, napsal, že tamní republikánští senátoři jsou kvůli této informaci na nohou.
Jenže proti tomu se důrazně ohradila dozorčí rada okresu Maricopa, kterou vedou republikáni. Auditoři museli přiznat, že žádná data nechybí. Je otázka, zda šlo jen o neschopnost, či úmysl. Zároveň ale těžko rozhodnout, která odpověď je lepší. V prvním případě republikánští senátoři vydali dokumenty plné citlivých osobních i vládních dat amatérům. V tom druhém jde o cílenou snahu vypouštět dezinformace.
Republikáni sami říkají: dost
I mezi republikány se ozývají čím dál silnější hlasy, že tento směšný, trapný a nebezpečný audit musí být co nejdříve ukončen. Bohužel tedy ne od všech členů tamní stranické organizace. Senátoři za republikány uspořádali s auditory několik slyšení, na kterých měla některá „odhalení“ dostat punc serióznosti.
Nicméně celá dozorčí rada okresu se na znamení nesouhlasu odmítla senátní šarády zúčastnit. Uspořádala vlastní tiskovou konferenci, kde odmítla, že by byly volby zmanipulovány, odsoudila motivaci i způsob provedení auditu a vyzvala k jeho ukončení. Smutné je to, že se tak s největší pravděpodobností nestane a určitá ne nevýznamná část republikánské strany zůstane klubem konspiračních fanatiků, kteří raději uvěří čemukoliv jinému, než že jejich kandidát prohrál.