Předseda sněmovny a třetí nejvyšší ústavní činitel v zemi Radek Vondráček (ANO) podle zjištění HN spolupracoval s odsouzenými kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou. Ti si nyní odpykávají dva a půl roku ve vězení za to, že lidi podvodně připravili o nemovitosti nebo se o to alespoň snažili. Dvojici lichvářů dlouhodobě zastupovali i další právníci Vondráčkovy advokátní kanceláře.
Se zjištěním přišli redaktoři deníku Hospodářské noviny. Hovořili s řadou lidí, kteří v minulosti využili služeb kroměřížských podnikatelů Miroslava Kolmana a Rudolfa Ciesly. Ti byli v roce 2019 Městským soudem v Brně odsouzeni za podvodné půjčky. Po odvolání však do výkonu trestu nastoupili až letos.
„V březnu 2012 jsem se jim ozvala na inzerát a oni mi hned přivezli osmdesát tisíc v obálce. V září jsme se už museli s manželem vystěhovat z domu,“ řekla Hana Šmedková z jihomoravských Bučovic.
O měsíc později Šmedková s lichváři podepsala další smlouvu. U tohoto podpisu byl podle ní právě i Vondráček. Podle jejích slov byla opakovaně ujišťována, že o své peníze nepřijde. Později se dozvěděla, že podepsala smlouvu na převzetí dalších 350 tisíc korun. Ty však nikdy nedostala, a jak zmiňuje, o několik měsíců později přišla kromě jiných pozemků i o rodinný dům.
Šmedková také zmiňuje, že při podpisu smlouvy si Vondráček a oba podnikatelé tykali a celkově působili jako kamarádi. Získaný dům se hned následující rok pokusili Kolman s Cieslou prodat manželům Rohlíkovým z Havlíčkova Brodu. „Uzavřeli jsme s nimi smlouvu o smlouvě budoucí na koupi domu. Tenkrát tam visel ještě dluh od finančního úřadu – CK Finance (jedna z firem, které ke svým podvodům lichváři využívali, pozn. red.) se zavázala, že část dluhu uhradí, k tomu se ale neměli, od smlouvy jsme tedy ustoupili a dolovali jsme od nich peníze, které jsme jim už vyplatili. Nakonec jsme museli jít k soudu. Spor jsme naštěstí vyhráli,“ řekl deníku David Rohlík.
S Kolmanem a Cieslou spolupracoval kromě Vondráčka i jeho tehdejší koncipient a dnes spolustraník Tomáš Opatrný. V současnosti vykonává funkci kroměřížského zastupitele a zároveň vede místní buňku hnutí ANO.
Na Opatrného se obracela další z obětí podvodníků Anna Fasurová z Brna. Prostřednictvím dopisů ho opakovaně upozorňovala, že na ni byl při podpisu smlouvy vyvíjen nátlak. Opatrný ji i přesto v odpovědích urgoval, aby smluvené peníze splatila, jinak by jí prý hrozily desetitisícové pokuty z prodlení.
Přestože si podvedení klienti v minulosti na praktiky lichvářů Vondráčkově advokátní kanceláři stěžovali, sám Vondráček jakékoli pochybení odmítá: „Moje kancelář poskytuje právní služby – korektní a všem. Zastupuji různé strany – povinné i oprávněné. To je práce advokáta. A ty právní služby byly vždy v pořádku. To pozadí, co se pak děje, nemůžeme vědět,“ řekl Vondráček. „O vztahu bych nehovořil. Ty pány znám, jsem z Kroměříže, to zase není tak velké město, takže vím, o koho jde,“ dodal Vondráček o známosti s Kolmanem a Cieslou. Protikorupční expert z organizace Transparency International Milan Eibl však ve vyjádření pro Hospodářky míní opak: „Skutečnost, že třetím nejvyšším ústavním činitelem je u nás někdo, kdo aktivně spolupracoval s odsouzenými lichváři, navíc pravděpodobně na jejich lichevních praktikách, je smutným vysvědčením pro premiéra Babiše. Advokát je morálně odpovědný za své podnikání a Vondráček upřednostnil zisk ze zjevně nemravného byznysu s chudými lidmi nad vlastní morální integritou. Obchodníků s chudobou máme v Česku mnoho, ale na takové pozici je to nepochopitelné.“