Poslankyně Barbora Kořanová (hnutí ANO) i člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov (nominovaný za hnutí ANO) se rozhodli zaútočit na české novináře kvůli angličtině ministryně financí Aleny Schillerové. Nevadí jim naprostá neznalost ministryně, ani její lži. Pohoršuje je, že se o věc zajímali novináři.
S odsuzováním začal Petrov kvůli reportáži CNN Prima News. Člen tzv. velké mediální rady dlouhodobě poskytuje rozhovory Parlamentním listům a je velkým zastáncem vládní garnitury. Tentokrát napsal: „Je jí rozumět. A jsem s tím ok. Umět a UMĚT anglicky jsou dvě různý věci. Asi jako nákup v obchodě a překlad Shakespeara.“ U toho sdílel video, kde Schillerová sotva čte text v angličtině.
Největší kritici Schillerové prý neumí „ani ceknout“. „Ta redaktorka je pro mě zpovykaný a nafoukaný fracek, který se vytahuje, protože má školy, o kterých se nám tehdy mohlo jen zdát. Za CNN Prima News se stydím. Jestli jde touhle cestou, je to pro mě velké zklamání,“ uvedl člověk, který má v Česku hlídat fungování médií.
Moralistka Kořanová kritizuje spoustu lidí. Z Rady České televize chce odvolat Zdeňka Šarapatku (kterého rozhodně nenominovalo hnutí ANO), nelíbí se jí chování starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS), zato ke svému šéfovi i k zaujatosti pana Petrova tak nějak mlčí. A mlčí i ke znalostem paní ministryně, zato hned po odvysílání pořadu 168 hodin rozhořčeně vypisovala své pocity.
„Na Malostranském náměstí na ministryni čekal štáb 3., zřejmě pořadu 168 hodin, který měl prostřednictvím (placeného/neplaceného?) figuranta prověřit její znalost angličtiny. V tu chvíli proběhl na ministryni doslova hon, protože ona rozhovor odmítla i vzhledem k tomu, že nebyl domluvený standardní cestou. Redaktorka, figurant a další členové štábu za ní běželi od Malostranského náměstí až k jejímu úřadu,“ pohoršuje se poslankyně, jejíž předseda nazýval reportéry ČT zkorumpovanou pakáží.
„Chápala bych takové chování od bulváru, ale má takhle jednat za peníze občanů médium veřejné služby? Má Česká televize honit politiky po Malé Straně a zkoušet je z angličtiny? Kdyby si ČT rozhovor domluvila standardní cestou a tam na ministryni začala mluvit anglicky, tak se vůči tomu nebudu ohrazovat, ale tyhle způsoby se mi tedy vážně nelíbí,“ prohlašuje Kořanová, která si nejspíš nevšimla toho, že anglicky by Schillerová nikdy rozhovor neposkytla. Protože to – na rozdíl od stříhání vlasů v době zavřených kadeřnictví – prostě neumí.