Hnutí ANO se pokouší získat kontrolu nad mandátovým a imunitním výborem, který pro něj nabývá na strategické důležitosti. Pokud nedojde k brutálním zákulisním tlakům, dorazí do parlamentu žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a výbor může sehrát klíčovou roli při opakovaném hlasování.
Zahájení ustavující schůze poslanecké sněmovny, vyhlášené na 20. listopadu, se blíží. Ačkoli se zatím nerýsuje stabilní vládní většina, může být v té době jasněji, kudy se bude následující vývoj ubírat. Minimálně se ukáže rozložení sil, které se projeví při volbě vedení sněmovny a významných parlamentních výborů.
Strategický výbor
Hnutí ANO už po necelém týdnu ukončilo jednání o většinové vládě a pokrytecky hází vinu na ostatní. Pokračuje v marketingové póze oběti, proti které se spojily „tradiční“ strany. Spíše to však vypadá, že o jednobarevný kabinet usilovalo od samého počátku. Jen čistě formálně se přitom pokoušelo nalákat koaliční stafáž, která by byla ve vládě trpěna jen do té chvíle, pokud by se nevzepřela firemní kultuře Agrofertu.
[ctete]163516[/ctete]
V povolebním ruchu, kdy média nešetří spekulacemi, kdo bude členem menšinové vlády, zapadají jiné důležité skutečnosti. V současné době více než kdykoli v minulosti roste význam sněmovního mandátového a imunitního výboru, jehož obsazení je v současných poměrech strategicky důležité.
Ve hře je opakovaná policejní žádost o vydání ke stíhání dvou klíčových postav vítězného hnutí, Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, kvůli podezření ze závažného dotačního zločinu. Pokud u nás stále platí principy právního státu, nemělo by tomuto aktu nic zabránit.
Jen těžko si lze představit, že by se v krátkém volebním mezidobí objevily nové závažné skutečnosti ve prospěch jedenácti obviněných. Vyšetřování probíhalo rok a půl, bylo posvěceno dozorujícím státním zástupcem i dohledovou prověrkou Lenky Bradáčové.
Nic však není stoprocentně jisté. Faltýnek už veřejně vyslal vůči orgánům činným v trestním řízení výhrůžný signál: „Udála se spousta věcí. Počkal bych, jestli policie žádost do sněmovny pošle. Dali jsme stížnost na postup policie a uvidíme, jak rozhodne státní zástupce.“ Agrofert zkrátka začíná úřadovat.
Lži a dezinformace ANO
Podle zjištění portálu FORUM 24 usilovalo hnutí ANO od prvních povolebních jednání o vedení mandátového a imunitního výboru. To je v přímém protikladu s tím, co dnes tvrdí Andrej Babiš. „Mandátový a imunitní výbor nám zbyl, protože žádná jiná strana si o něj neřekla. Vůbec jsme o něj neusilovali, naopak jsme ho každému nabízeli,“ prohlašuje.
Tyto dezinformace šíří vyjednávači hnutí ANO teprve poté, co tuto otázku zvedli Piráti a vyvolali jednání o obsazení citlivých výborů. Nepravdivé jsou i Babišovy výroky, že vedení výboru nabízeli mimo jiné ODS. To jen svědčí o nevěrohodnosti představitelů hnutí ANO – nebo mohou takto fabulovat z toho důvodu, že u jiného stolu, s komunisty a Okamurou, už sladili noty.
Situace je ještě vážnější. Anonisté navrhují snížit počet členů mandátového a imunitního výboru ze současných patnácti na jedenáct členů. Nejsilnější hnutí by tak získalo pět členů výboru a stačil by jim jediný hlas, aby zcela ovládlo jeho výstupy. To by při vstřícných postojích komunistů, kteří se chtějí zachránit před definitivním odchodem do propadliště dějin, ale možná i názorově nestabilního populisty Okamury, nemusel být žádný problém.
Alibi pro sněmovnu
Proč je tato situace nebezpečná? Mandátový a imunitní výbor mimo jiné vydává doporučení sněmovně, zda vydat či nevydat poslance k trestnímu stíhání. Do této chvíle většina parlamentních stran deklarovala, že bude držet linii z prvního hlasování o policejní žádosti z počátku září, kdy pro vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu nehlasovalo pouze hnutí ANO s výjimkou obou aktérů.
Dnes se už ovšem cítí nalomeni komunisté, kteří opatrně vysílají signály, že vyčkají na doporučení nového mandátového výboru. Pokud by vydání nedoporučil, mohlo by jeho stanovisko posloužit jako alibi i pro další zákonodárce. Oba politici ANO by se poté před českou veřejností i světem deklarovali jako formálně „čistí“, přestože by vyšetřování zbývajících obviněných probíhalo dál. Pokud by se je tedy hnutí ANO nepodařilo zamést pod stůl po ovládnutí resortů vnitra a spravedlnosti, což je hrozba zcela reálná.
Záměry Babišovy formace ovládnout mandátový a imunitní výbor jsou nepřijatelné i z dalších důvodů. Jelikož výbor posuzuje důvody pro zrušení imunity zákonodárců, kterým hrozí trestní stíhání, měly by v něm mít zastoupení všechny parlamentní strany.
Jeho postavení se od většiny ostatních liší v tom, že jednání jsou neveřejná, a pokud v něm není parlamentní strana zastoupena, nemá žádný přístup k důležitým informacím. S tím právě návrh hnutí ANO nepočítá a chce odříznout strany s nejmenším počtem mandátů. To by bylo absurdní zejména v případech, kdyby se jednalo o zbavení imunity jejich zástupců.
Opoziční shoda
Tato rizika si uvědomují účastníci schůzky svolané Piráty (dále ODS, TOP 09, STAN), kteří se shodli na tom, že budou společně prosazovat navýšení počtu členů ve třech citlivých výborech – mandátovém a imunitním, bezpečnostním a ve volební komisi, kam kvůli neveřejnému režimu nemají přístup zástupci nezúčastněných klubů.
[ctete]162401[/ctete]
Ke shodě došlo i v obsazení mandátového a imunitního výboru, který by měl mít osmnáct členů, přičemž je nutné zdůraznit, že samotné členství není placené a jehož vedení by mělo patřit zástupci opozice. Podle zjištění FORUM 24 stejná stanoviska zastávají i ČSSD a KDU-ČSL, které se tohoto jednání nezúčastnily.
To se ovšem hnutí ANO nelíbí. „Jsou tak malincí. Počty členů výborů jsou v jednacím řádu a my s tím nic neuděláme,“ reagoval s charakteristickou arogancí na požadavek opozice adept na post předsedy sněmovny Radek Vondráček (ANO).
To je ovšem další lež. Zákon uvádí jen to, že jeden poslanec může zasednout maximálně ve dvou výborech. Konkrétní počty členů závisí na dohodě poslanců. Před čtyřmi lety si například vyjednali, že v rozpočtovém jich zasedne dvacet pět. Navíc nelze ignorovat, že do sněmovny poslali voliči rekordní počet devíti stran a hnutí. Kromě toho předsedou mandátového a imunitního výboru byl vždy zástupce opozice.
Ukáže se, kdo je kdo
Hnutí ANO dnes situaci zlehčuje, ovšem teprve ustavující schůze sněmovny ukáže, jak jsou rozdány karty. Volba mandátového a imunitního výboru a stanovení počtu jeho členů předchází volbě samotného vedení sněmovny, protože výbor musí ověřit platnost volby poslanců. Ustavení tohoto výboru bude prvním lakmusovým papírkem, kdy se ukáže, kdo stojí na principech ochrany zákonodárného sboru, tak aby byla garantována práva opozice. Pokud by se hnutí ANO podařilo tento výbor ovládnout, stal by se nástrojem vládní moci, což by znamenalo závažné porušení ústavní rovnováhy.
Je jen dobře, že si většina klubů rizika spojená s ovládnutím citlivých výborů uvědomuje, což by se mělo projevit i v jejich dalším postupu. Alespoň se ukáže, kdo je kdo, jaká se rýsuje parlamentní většina a jaké zájmy bude hájit.