Historii Babišovy organizace ANO provází řada různých prozření jednotlivých příslušníků. Nejdříve odešli ti, kteří tu fintu s údajným bojem proti korupci prokoukli. Pak někteří u pána a majitele upadli v nemilost. Jiní zjistili, že se na ně nedostanou dostatečně zajímavé funkce. Teď zrovna částečně prozřel moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ve středu Vondrák rezignoval na post místopředsedy ANO. Za prezidentské kampaně Andreje Babiše (ANO) si dovolil otevřeně podpořit protikandidáta Petra Pavla. To by samozřejmě nelibě nesli v každé straně, o tom není pochyb. Když už to ale někdo udělá, je třeba po A říci i B. B může mít několik verzí, ale zaznít by mělo.
Pro Český rozhlas se ohledně kritiky svých vyjádření odvolal na hodnoty. „Já to zase vnímám z pohledu toho, že existuje nějaký vyšší princip mravní, a nechci do médií lhát o něčem, co není pravda a nejsem s tím ztotožněn,“ řekl Vondrák. Neslyšel prý ale žádnou výzvu, aby z ANO odešel. „Ne, neslyšel jsem. Já si myslím, že od toho jsme hnutí a catch-all party, abychom si uvědomili, že pluralita názorů je strašně důležitá. Mám někdy pocit, že chybí možná více u jiných stran než u nás,“ dodal.
O pluralitě v Babišově spolku nemá cenu mluvit. Tomu monolitu drženému pohromadě lokajskou loajalitou se vyrovnají už jen v SPD. Ani u komunistů není předem jasné, jakého stalinistu si zvolí šéfem. Jisté to mají jen Andrej Babiš a Tomio Okamura. Škoda slov.
Zajímavé je to prohlášení o vyšším principu mravním, které nemůže v Česku vzbudit jinou asociaci, než je známá povídka a film. Tam šlo ovšem o přihlášení k výroku, že vražda na tyranu není zločinem, což za protektorátu po atentátu na Heydricha znamenalo s největší pravděpodobností smrt. Použít to na situaci, že někdo nepodporuje prezidentské ambice svého předsedy, je poněkud silné. Nebo v ANO panuje stejná atmosféra jako za protektorátu? Pokud by měl někdo ten pocit, je jen v jeho hlavě, protože za vyslovení názoru, že Babiš se na funkci prezidenta nehodí, u nás nikoho nepověsí ani nesetnou. Maximálním rizikem je, že svrchovaný pán kandidátek provinilce už na ten požehnaný papírek nenapíše, a kdyby se tam dotyčný omylem ocitl, tak ho vyškrtne. Taková je pluralita a vnitrostranická demokracie v politické divizi Agrofertu.
Po třetích prohraných volbách by v normální straně její předseda bleskově odstoupil a s ním celé vedení. Tady to možné není, to by bylo stejné, jako kdyby guru nějaké sekty řekl, že když mu ty zázraky nejdou, tak končí, a celý spolek by pokračoval s jiným guruem dál. Nemyslitelné.
Bylo by ale namístě to dohrát do konce. Hejtman Vondrák by mohl Babiše, Schillerovou a Havlíčka (všichni ANO) třeba vyzvat, ať složí funkce. Ti by to pochopitelně neudělali, ale aspoň by to bylo zajímavé. Úplně důsledné by bylo nebýt členem útvaru, který tuto zemi zatáhl do ekonomické pohromy a politického a společenského bahna. Kritika měla přijít dřív, ne až dnes, kdy vřeštící náčelník přišel o aureolu neporazitelného.
Další vývoj plurality v ANO budeme ale s potěšením sledovat.