Evropská lidová strana prosadila na středeční zasedání Evropského parlamentu jako zvláštní bod jednání střet zájmů našeho předsedy vlády. Zvláště přihlédla k faktu nulového řešení tohoto problému našimi úřady. Co z toho vyplývá pro Českou republiku? Možné ukončení všech dotací, včetně miliard určených k podpoře ekonomiky po pandemii čínského viru.
Nejedná se o trest, ale o obranu unijního rozpočtu. Jinak řečeno, EU už nehodlá z daní vybraných od daňových plátců po celé Evropě podporovat soukromé podnikání Andreje Babiše.
Kdo tady vlastně krade?
Přes opakovaná tvrzení zaměstnanců holdingu je premiér Babiš jeho skutečným majitelem, protože je konečným beneficientem a jedinou osobou se skutečným a koncovým vlivem. K prvnímu červnu i u nás vstoupí v platnost novela rejstříku skutečných majitelů, požadující zápis koncového majitele i u svěřenských fondů. Je ovšem otázkou, zda tento bod bude platit i pro Andreje Babiše. Zaměstnanci jeho holdingu prý analyzují platnost příslušného ustanovení, což je další důkaz střetu zájmů. Lednová novela totiž prošla bez možnosti vymáhat pravdivost uvedených informací přes sankce v novele uvedené (pokuta do výše 500 tisíc korun, nebo nevyplácení podílu na zisku osobám neuvedeným v rejstříku skutečných majitelů), evidence skutečných majitelů bude v Česku stále jen teoretická.
Kdo by pochyboval o střetu zájmů Andreje Babiše, ať si najde například vyjádření multiministra Karla Havlíčka nebo jeho kolegyně Kláry Dostálové, že nelze vymáhat po Agrofertu dotace bez soudního rozhodnutí, protože vláda nesouhlasí s auditem a má jiný právní názor.
Nikdo přitom hlasitě nerozporuje dvojí metr použitý pro všechny zakleknuté a zatížené zajišťovacími příkazy vystavenými s tichým vědomím Aleny Schillerové. Mnoho firem se před daňovou zvůlí úspěšně domohlo u soudů vrácení zadržených financí, ba i odškodnění. Jak je možné, že správce daně doměří daň – často nesprávně – soudně mnohdy úspěšně napadenou? Proč ale státní správa ignoruje osobu, proti které probíhá trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu? Jak je možné, že podřízení ministryně financí ještě nezodpověděli policii dotaz ve věci šetření daňového deliktu, vedeného pro zřejmě účelovou reklamu na Čapím hnízdě?
Jak tweetoval Benjamin Roll: „Všetci kradnú ve skutečnosti nebyl hejt na předchozí politiky ani rezignace na hodnoty, ale vládní program hnutí ANO.“
Profikorupční hnutí ANO se podle toho chová. Od premiérova střetu zájmů a čerpání dotací povýšených nad zájmy celé země, přes kauzu Stoka v Brně až po zvláštní hospodaření exhejtmanky Pokorné Jermanové. Ale stále nás má kým překvapit.
Máme vládu na hniličko, nebo je to už pukavec?
Ministři zdravotnictví se nám střídají jako figurky na orloji. Posledním je Petr Arenberger, který ve středu 19. května završí své ministerské šestinedělí, nebude-li mezitím odvolán. Nutno přiznat, že jeho osoba se vymyká z panoptika ostatních členů vlády. Jeho předchůdce nařídil provedení auditu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, protože panovala jistá podezření o vedení nemocnice. Bývalá mluvčí Barbora Peterová uvedla: „Odbor kontroly ministerstva zdravotnictví ji zahájil v únoru 2021 a je zaměřena na kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky a nápravných opatření po kontrole, kterou jsme vykonali v roce 2018.“ Shodou okolností byl ale odvolán ministr Jan Blatný po šesti měsících ve funkci. A kdo jej vystřídá? No přeci ředitel, jehož nemocnici už audit neohrozí.
A Petr Arenberger jde svému štěstíčku přímo naproti, čímž ovšem spouští vzácnou šarádu. Ještě coby ředitel nemocnice v majetkovém přiznání za rok 2019 uvedl vlastnictví pěti nemovitostí. Po zjištění novinářů ze serveru Seznam Zprávy podal nové přiznání, ve kterých doplnil dalších šedesát různých nemovitostí, podíly ve firmách, působení na Lékařské fakultě UK a ve zdravotnickém zařízení PRO SANUM s příjmy cca 30 milionů korun. Máme pro to pochopení, taková drobná pochybení se přece stávají každému. Možná mu přiznání zpracovávala stejně nezkušená účetní jako Andreji Babišovi. Náhody se dějí.
Ovšem nezapomínejme, že od roku 1995 je v jeho vlastnictví i Sanatorium profesora Arenbergera, zabývající se studiemi nových léků. Příjmy z této činnosti ovšem nebyly přiznávány, prý šlo o čistý vědecký výzkum bez výdělku, ale i toto tvrzení už bylo panem lékařem uvedeno na pravou míru. Reakce paní Aleny Schillerové jaksi postrádá patřičnou rychlost, její spoluministr stále není zakleknut.
Ale zato jsme zpátky u střetu zájmů. Petr Arenberger je ministrem zdravotnictví, od roku 2002 náměstkem pro vědu a výzkum a od roku 2019 ředitelem nemocnice, ale souběžně i předsedou České dermatovenerologické společnosti, doporučující zdravotním pojišťovnám platnost metod v dermatologii. Jednu svou nemovitost už od roku 2013 pronajímá vinohradské nemocnici, která zde zřídila archiv. A nezapomínejme na výše zmíněné klinické studie prováděné Sanatoriem profesora Arenbergera. Ty byly původně prováděny v nemocnici. Proč si na to asi zakládal svou společnost a proč do ní studie převáděl, když mu z nich podle jeho původního tvrzení nic nekynulo? Nebo že by to bylo nějak jinak? Určitě jen shodou náhod se kryje vysoký nárůst počtu studií prováděných v jeho praxi s nástupem pana Arenbergera do funkce ředitele nemocnice.
Ministr zdravotnictví zaskočil i prezidenta
To není tak snadné, to musíme Petru Arenbergerovi přiznat. Miloš Zeman je obskurními existencemi ze svého okolí jak se patří otužován. Připomeňme si Ivo Svobodu, jediného ministra odvolaného a odsouzeného na pět let natvrdo za tunelování Liberty, trezorového ministra Jana Kavana, dotačního vlekaře bez prověrky Vratislava Mynáře nebo neodvolatelného postrádaného poradce Jie Ťien-minga.
Odvolání ministra zdravotnictví by ale prezident nebránil. „Arenbergerovi bych dal šanci, aby věci vysvětlil. Ale i pro mě je to velmi podezřelé,“ prohlásil Zeman. Jen výjimečně se do Babišových ministrů pouští tak ostře.
Když už sám neodstoupil, měl by Petr Arenberger skutečně být odvolán. Odvolán pro střet zájmů by v jakékoliv civilizované zemi byl i z vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a orgány činné v trestním řízení by se měly naplno činit.
Strach ale jde z Babišových slov, že ještě má pro nového ministra zdravotnictví kam sáhnout. S ohledem na stoupající kvalitu ministrů zdravotnictví čekám návštěvu premiéra ve věznici v Ruzyni. Tam na svou příležitost čeká milovník krabicových vín suchých tak, až miliony šustí.
Když už jsme best in covid, proč bychom nemohli mít ještě nějaká světová prvenství? Kdo už měl ministra ve výkonu trestu? S trestně stíhaným premiérem ve střetu zájmů by se pěkně doplňovali a z cely by měl i David Rath ztížené možnosti páchat další nepravosti. U kohokoliv jiného vybraného Andrejem Babišem si tím nemůžeme být jisti.