Ještě o něco důležitější než samotné výsledky krajských voleb, které budeme vědět už dnes, je obsazení hejtmanských křesel. To se dozvíme až v následujících dnech a týdnech. Na tom se nakonec bude lámat to, kdo volby vyhrál a kdo v nich skutečně uspěl. Je sice pěkné být v pořadí první, ale k čemu je to dobré, když to nestačí na post hejtmana a vládu v kraji? Zkusme na základě informací, které známe, odhadnout, jak by to mohlo dopadnout.
Současné rozdělení krajských hejtmanů je následující: Hnutí ANO má celkem pět hejtmanských pozic, sociální demokracie také pět (když do toho zahrneme i Plzeňský kraj, kde po odvolání Josefa Bernarda řádně zvolený hejtman není). A po jednom hejtmanovi mají křesťanští demokraté, hnutí STAN (respektive Starostové pro Liberecký kraj) a komunisté.
Ve Zlínském kraji je aktuálně v koalici hnutí ANO, KDU-ČSL, hnutí STAN a ODS. Volby tu v roce 2016 vyhráli lidovci (získali 22,97 procenta hlasů), kteří zde mají hejtmana Jiřího Čunka. Druhé bylo hnutí ANO s 15,68 procenta. Může se tedy stát, že bude pokračovat koalice v podobném složení, jen třeba místo křesťanských demokratů získá post hejtmana hnutí ANO. Případně si lidovci hejtmanský post udrží, ale koalici sestaví s někým jiným než s ANO (například s hnutím STAN, ODS a Piráty) a Babišovo uskupení skončí v opozici.
V Libereckém kraji se pravděpodobně žádná větší změna neodehraje, nanejvýš se jen změní složení krajské koalice. Dnes ji tvoří kromě Starostů pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martinem Půtou, což se asi nezmění, hnutí ANO, občanští demokraté a ČSSD.
V Ústeckém kraji je už teď jasné, že zde komunisté přijdou o svůj jediný hejtmanský post. Vystřídat je může hnutí ANO, ale překvapit by mohli i Piráti. Komunisté jsou přesto optimističtí. „Věřím, že i my budeme mít mezi hejtmany své zastoupení. Myslím si, že tam máme místo Oldřicha Bubeníčka další skvělé politiky, konstruktivní, kteří jsou schopni dohody. Máme tradičně silnou pozici v Ústeckém kraji, Moravskoslezském kraji, věřím i v pozici našich lidí např. v Jihočeském kraji nebo v Hradci Králové,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip ve středu v debatě s předsedy parlamentních stran na webu blesk.cz. Ve skutečnosti je však skoro vyloučeno, aby komunisté nějakou hejtmanskou pozici získali.
Bez koaličních partnerů
Hnutí ANO má aktuálně hejtmana ve Středočeském, Olomouckém, Moravskoslezském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Velká šance, že o tento post přijde, je ve Středočeském kraji, kde současná hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová spoléhá na podporu sociálních demokratů a komunistů. Obě strany ale po volbách téměř jistě velmi oslabí. Takže i kdyby se hnutí ANO ve Středočeském kraji podařilo zvítězit, bude mít velký problém sestavit koalici. Může ho tak ve výsledku vystřídat ODS, ovšem možná i Piráti.
Něco podobného se může přihodit také v Jihomoravském kraji, kde hnutí ANO rovněž závisí na koalici s ČSSD, jejíž výsledek se nejspíš výrazně propadne. Babišovo uskupení by na pozici hejtmana mohla nahradit ODS či Piráti. A stejný příběh se může odehrát i v Olomouckém kraji, kde také hnutí ANO spoléhá na ČSSD. Tam mohou mít velkou šanci obsadit hejtmanský post Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a ProOlomouc), případně koalice Pirátů a hnutí STAN. V Moravskoslezském a Karlovarském kraji je naděje na vyšoupnutí ANO z postu hejtmana menší.
V Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji s velkou pravděpodobností přijdou o hejtmanskou pozici sociální demokraté, vystřídat by je mohla buď ODS, nebo Piráti. V některém případě možná i hnutí ANO nebo Starostové a nezávislí. Největší šanci uhájit hejtmanský post má sociální demokracie v Kraji Vysočina, ale i tam by se to rovnalo spíše zázraku.
Piráti jako velká neznámá
Může se tedy stát, že hnutí ANO sice posbírá větší počet vítězství než ve volbách v roce 2016 (tehdy vyhrálo celkem v devíti krajích), ale hejtmanských pozic bude mít přibližně stejně, jako má teď – tedy plus minus pět. Dá se předpokládat, že ohledně hejtmanských pozic si určitě polepší Piráti a ODS a možná i hnutí STAN.
Velkou neznámou je, jak moc uspějí Piráti. Nějaké hejtmanské křeslo pravděpodobně získají, ale mohou překvapit a získat jich i více. To však nezávisí jen na pirátských volebních výsledcích, ale především na jejich šikovnosti při následných koaličních jednáních. Hodně důležité bude sledovat, v kolika krajích případně Piráti umožní dostat na hejmantský post zástupce hnutí ANO.
Brát se určitě bude na úkor ČSSD, která zřejmě nebude mít buď žádného, nebo maximálně jednoho hejtmana, ale i to by bylo spíše překvapivé. Hnutí ANO v některých krajích hejtmanské křeslo asi ztratí a v jiných ho zase získá, takže dost možná zůstane na svém. Mohlo by si však i polepšit, kdyby ho například v některých krajích podrželi Piráti.
Co se týče celkových preferencí, ve srovnání s minulými krajskými volbami na tom zřejmě hnutí ANO bude lépe, ale nemusí to být o moc (v roce 2016 získalo celkem v České republice 21,05 procenta hlasů). Hlavním vzkazem krajských voleb ovšem může být to, že se volební výsledek nepovede proměnit ve větší počet hejtmanských křesel. Bude to hodně záležet i na vůli sněmovních opozičních stran s ním do krajských koalic nejít. V každém případě výsledky voleb hodně napoví, ale rozhodující budou až koaliční vyjednávání.