Současný předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) bude v podzimních volbách obhajovat svůj mandát. Ve volebním obvodu na Vysočině se proti němu postaví dalších pět kandidátů. Hnutí ANO do boje proti šéfovi horní komory vyslalo Janu Nagyovou (dříve Mayerovou). Ta je přitom společně s Andrejem Babišem (ANO) obžalována z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.
Nagyová je blízkou spolupracovnicí Andreje Babiše. Byla to právě ona, kdo měl podle obžaloby požádat o padesátimilionovou dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo, která byla určená pro malé podniky na venkově. Nagyová nyní čelí obžalobě z dotačního podvodu. I když jí – stejně jako expremiérovi Babišovi – hrozí až desetileté vězení, státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhuje tříletou podmínku a pokutu půl milionu korun.
Soud s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou v kauze Čapí hnízdo začne 12. září. Tedy necelé dva týdny před prvním kolem senátních voleb, které proběhne 23. a 24. září. To však zřejmě není pro hnutí ANO překážkou, aby Janu Nagyovou do voleb vyslalo.
Spolupracovnice expremiéra kandiduje ve volebním obvodu číslo 52 – Jihlava, kde bude funkci senátora obhajovat současný šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil. Ten ve volbách před šesti lety získal v prvním kole 25,71 procenta hlasů, v kole druhém pak 53,37 procenta hlasů.
Obžalovaná Nagyová problém s kandidaturou do senátu nevidí. „S nominací přišla oblastní organizace a dostala jsem jednomyslnou podporu členské základny. I přesto ale musím říct, že jsem to hodně zvažovala,“ řekla webu Seznam Zprávy. „Kauza ovlivňuje život můj i celé mojí rodiny už několik let. Zničila, co mohla. Já mám ale svědomí naprosto čisté. Vím, že jsem nic špatného neprovedla, a proto jsem se nakonec rozhodla, že kandidovat budu,“ dodala Nagyová.
Do letošních senátních voleb se podle dostupných informací registračních úřadů a politických stran přihlásilo zhruba 180 kandidátů. Je to méně než v předchozích volbách před šesti lety ve stejných 27 obvodech, kde se bude tento rok do horní parlamentní komory opět volit. V roce 2016 se hlásilo přes 230 adeptů, podobně jako v předloňských senátních volbách.
Lhůta pro nominace kandidátů skončila v úterý odpoledne. Počet kandidátů se může ještě změnit podle toho, zda přihlášení splní zákonné požadavky. Registrační úřady, což jsou radnice v sídlech senátních obvodů, budou zkoumat přihlášky k registraci do 25. července. Pokud najdou závady, vyzvou k jejich odstranění. Rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky padne nejpozději 5. srpna.