Hnutí ANO ztratilo podle volebního modelu agentury Median pozici lídra. Na jeho místo se v březnu dostala koalice Pirátů a STAN, která by ve volbách zvítězila se ziskem 27,5 procenta hlasů. Vládní hnutí Andreje Babiše by získalo 24,5 procenta hlasů. Už podle únorového volebního modelu agentury Kantar CZ zaznamenalo hnutí ANO značný propad. I podle něj se poprvé od začátku roku 2014 ocitlo až na druhém místě, první by byli Piráti. Politolog Petr Sokol však tvrdí, že ještě stále není rozhodnuto. Do voleb podle něj zbývá stále několik měsíců a existuje několik argumentů, proč zatím nelze mluvit o porážce hnutí ANO. Černým koněm parlamentních voleb může být také hnutí SPD.
Je úterní volební průzkum agentury Median potvrzením, že se hnutí ANO propadlo na druhé místo?
Nemyslím si, že je to potvrzení. Průzkum Medianu ukazuje – stejně tak jako průzkum Kantaru, který byl zveřejněn před pár dny – že se Piráti a Starostové dostávají na první místo. Ten náskok nad hnutím ANO je zatím ale poměrně malý, lehce přesahuje statistickou chybu. Ukazuje to, že souboj o první místo je v tuto chvíli vyrovnaný, možná s malým náskokem koalice Piráti/STAN. Nový průzkum Medianu se odlišuje od Kantaru, kde byl rozdíl mezi koalicí Piráti/STAN a hnutím ANO asi 12 procent. Podle mě je to zatím mrtvý závod, ale každopádně novinkou je to, že hnutí ANO má v čele průzkumů konkurenci. To se už teď potvrzuje.
Za konkurenci hnutí ANO tedy považujete koalici Pirátů a Starostů? Má nějakou šanci do toho souboje ještě zasáhnout – v průzkumech třetí – koalice SPOLU?
Na těch posledních průzkumech vidíme, že dochází k přesunům voličů v řádu několika procent. Myslím si, že do voleb je ještě daleko, takže skutečně kandidáti na první místo jsou ještě stále tři. Průzkumy ukázaly, že určitý náskok má koalice Piráti/STAN a hnutí ANO, ten rozdíl ale není tak velký, abychom mohli říct, že nemůže zvítězit koalice SPOLU.
Takže by bylo chybou s jistotou říct, že bude hnutí ANO ve volbách poraženo?
Rozhodně to není tak, že ANO už je poraženo, a jsou proto hned dva hlavní argumenty. Jednak voliči Pirátů a STAN mně připadají jako skupina, která má nepříliš vysokou volební disciplínu, respektive ji mají nižší, než ostatní subjekty. Takže si nelze být jistý tím, že všichni, co dnes koalici deklarují podporu, přijdou volit.
Za druhé si musíme uvědomit, že přeci jen vládní hnutí oligarchy Andreje Babiše se bezpochyby chystá na závěr kampaně a bude mít velké možnosti do ní investovat. Takže si myslím, že ten souboj zdaleka není rozhodnutý, a dokážu si představit i volební výsledek, kdy hnutí ANO zvítězí a ty dvě opoziční koalice budou těsně za ním.
Na čtvrtém místě se v průzkumech objevuje hnutí SPD. Má ještě do voleb nějaký potenciál vyrůst?
Zatím se zdá, že SPD může být černým koněm voleb. My tady hovoříme o tom, že nějakým způsobem klesá podpora ANO, a ti voliči, kteří doposavad podporovali hnutí Andreje Babiše, se musí někam přesouvat. Mně z těch průzkumů připadá, že se zatím přesouvají ve dvou směrech. Částečně ke koalici Piráti/STAN, ale také výrazně k SPD. Pokud bude pokračovat výkon vlády v boji s covidem v zajetých kolejích, tak nemůžeme být úplně překvapeni, když SPD ještě poroste.
Ještě krátce k sociálním demokratům, u těch to podle průzkumů vypadá, že budou po volbách mimo poslaneckou sněmovnu. Mají ještě nějakou naději ten výsledek zvrátit?
Jak už jsem říkal v jedné z předchozích odpovědí, do voleb je ještě několik měsíců. Ta ztráta ČSSD na pětiprocentní hranici není tak velká, aby už bylo jednoznačně rozhodnuto. Musíme si ale uvědomit, že pokud se tyto výsledky pod pět procent u ČSSD v průzkumech opakují a navíc mají v levicovém politickém spektru dva až tři poměrně silné konkurenty, z nichž dva mají jistotu sněmovny – ANO a SPD – tak je to bude psychologicky tlačit dolů. Část voličů si navíc rozmyslí to, jestli riskovat, že sociální demokraté překročí pět procent, a to je bude stahovat.