Plzeňské hnutí ANO po komunálních volbách vyhlásilo, že odmítá hrát se zákulisními hráči a chce je z politiky odstranit. ANO, které získalo stejný počet zastupitelů jako koalice SPOLU, se ale koaliční smlouvu chystá uzavřít kromě Pirátů a STAN také s uskupením PRO Plzeň. To vedou dlouhodobí spolupracovníci jednoho z podnikatelů, který v plzeňské politice tahá řadu let za nitky.
Sobotní noc po sečtení hlasů v komunálních volbách byla v Plzni plná překvapení. Málokdo čekal, že ještě před půlnocí bude „upečeno“. Lídr hnutí ANO Roman Zarzycký se ale zjevně vyjednáváním po vyhlášení výsledků voleb příliš nezdržoval.
Memorandum uzavřel s Piráty a hnutím STAN v podstatě okamžitě po dokončení sčítání. A to tak překotně, že svým budoucím koaličním partnerům jaksi „opomenul“ zmínit, že dohodu o podpoře učinil také s dvěma kandidáty za SPD. K tomu, aby trojkoalice měla na radnici většinu, by totiž právě dva hlasy chyběly.
Kdo místo SPD?
Když vyšla najevo dohoda Romana Zarzyckého s kandidáty za SPD, bylo z toho celostátní téma. Značka SPD se ukázala být pro republikové vedení Pirátů i STAN nepřijatelnou a nezměnil na tom nic ani fakt, že šlo o dva nezávislé kandidáty za Okamurovo hnutí.
Jeden z nich byl olympionik Jan Kůrka. Ten už dříve v Plzni mnohokrát neúspěšně kandidoval za Zemanovce, za SPD se pak dostal v roce 2016 do zastupitelstva Plzeňského kraje. Na nátlak lídrů STAN a Pirátů musela tedy nová plzeňská koalice najít urychleně jiné řešení, jak dosáhnout většiny v zastupitelstvu.
Na výběr toho ale příliš nebylo, do zastupitelstva na magistrát se dostalo dále už jen hnutí PRO Plzeň. Vůli jednat se SPOLU Roman Zarzycký zřejmě neměl. Krajská koalice ANO a SPOLU se rozpadla letos v únoru a nebylo tajemstvím, že Zarzycký byl velmi nespokojen, že v koalici se SPOLU musel po minulých volbách obětovat jak primátorský řetěz, tak pozici hejtmana ve prospěch zástupce ODS. Společně se STAN a Piráty pak on i další členové ANO kritizovali ODS za to, že se nedokáže zbavit „kmotrů“.
Především měli na mysli Romana Jurečka, místopředsedu regionálního sdružení ODS a předsedu představenstva Plzeňské teplárenské. Ten vlivným hráčem v ODS stále bezpochyby je. Za jeho nejbližší spojence byli vždy považováni současný ministr kultury Martin Baxa a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V zákulisí se Jurečkovi říkávalo také například „taťka od Jirky“. Dalším, koho Roman Jurečko dle vlastních slov v politice v posledních letech podporoval, byl paradoxně právě Roman Zarzycký.
S kým si ANO pláclo?
Ten hned v neděli po volbách oslovil hnutí PRO Plzeň, aby získal náhradu za „zakázané“ spojenectví s SPD. A plácli si. S kým přesně, se ale oficiálně neví. V Plzni se mluví o tom, že s podnikatelem a bývalým členem ODS Petrem Štruncem, na jehož nemovitostech již tradičně před volbami visí obří transparenty PRO Plzeň. V hnutí ale oficiálně nijak nefiguruje, není ani veřejně dohledatelné, zda a jakým způsobem hnutí finančně podporuje.
Předsedou PRO Plzeň je nicméně Štruncův dlouholetý spolupracovník a jednatel jeho firem Radek Mráz, který byl v roce 2013 obviněn v plzeňském případu daňových úniků při dovozu LTO. V tzv. kauze Jantar pachatelé zneužívali jako bílé koně nájemce z ubytoven, které provozovaly Štruncovy firmy. Jeden z těchto údajných bílých koní, bezdomovec Václav Škroud, tehdy v průběhu vyšetřování zemřel.
„V tomto případě se jednalo o daňovou trestnou činnost, do které bylo zapojeno velké množství fyzických i právnických osob. Byla vytvořena soustava společností ovládaných prostřednictvím tzv. bílých koní. Tyto osoby však ve skutečnosti žádné obchody neprováděly. Za pomyslné ‚nitky‘ tahaly osoby stojící v pozadí (nefigurovaly na viditelných místech jednotlivých společností). Ty fakticky prováděly veškerou činnost spočívající ve skutečných obchodech s pohonnými hmotami i fiktivní obchody s různým zbožím, zpravidla autosoučástkami,“ popsala policie případ ve zprávě k rozsudku z roku 2018.
„A právě díky fiktivním obchodům obchodní společnosti uplatňovaly neoprávněné odpočty DPH, čímž byla České republice způsobena škoda ve výši 394 milionů korun,“ stojí dále ve zprávě. Kde peníze skončily, se nikdy nezjistilo. Radek Mráz v kauze nakonec odsouzen nebyl.
„Štruncovci“ jsou zpět
I na nejvyšších pozicích kandidátky PRO Plzeň se to letos opět hemžilo dlouholetými přáteli a spolupracovníky Petra Štrunce. Jen do čela si postavili plzeňského urologa Jiřího Klečku, který dosud v politických uskupeních ani firmách Petra Štrunce nefiguroval.
V městském zastupitelstvu tak usednou za hnutí PRO Plzeň kromě zmíněného lékaře také Jiří Winkelhöfer a Jiří Uhlík, bývalí souputníci Petra Štrunce z ODS z doby, kdy vedl buňku ODS v prvním plzeňském obvodě. ODS opustili všichni jmenovaní včetně Petra Štrunce v letech 2013-2014. A všichni jsou dodnes propojeni minimálně přes Vyšší odbornou školu zdravotnickou, kterou většinově vlastní Štruncova manželka. Jiří Winkelhöfer je společníkem a jednatelem, Jiří Uhlík předsedou školské rady.
Jiří Uhlík se ve funkcích na městském obvodě Plzeň 1 drží nepřetržitě dvacet let. Byl starostou a místostarostou obvodu i náměstkem primátora. Po svém odchodu z ODS kandidoval od roku 2014 za hnutí Občané patrioti (OPAT), od roku 2018 pak už za hnutí PRO Plzeň. Od roku 2020 je zastupitelem Plzeňského kraje za STAN, protože v těchto volbách utvořilo hnutí STAN s PRO Plzeň společnou kandidátku. Tehdy s ním pořídil předvolební videorozhovor sám lídr hnutí STAN v Plzni Josef Bernard.
Kdo je zákulisní hráč
Do letošních komunálních voleb už nešel STAN s PRO Plzeň, ale přizval právě členy hnutí OPAT, za které dříve kandidoval i Uhlík. Nyní zastupoval Občany patrioty na kandidátce STANu známý plzeňský advokát a spoluzakladatel OPAT Ludvík Rösch a Václav Chaloupek, slavný producent „zvířecích“ Večerníčků.
Zatímco advokát Rösch se do zastupitelstva nedostal, Chaloupek se díky preferenčním hlasům stane zastupitelem Plzně i přesto, že kandidoval z 20. místa. Pokoušel se zároveň obhájit i místo senátora za STAN, tam ale naopak neuspěl.
Velkým sponzorem hnutí OPAT byl v posledních letech podnikatel Jan Michálek, který je zároveň předsedou hnutí. Šachista a rovněž bývalý člen ODS, jehož firma Ingem získala v minulosti řadu městských i krajských zakázek, podpořil v posledních letech několika sty tisíci korun také přímo hnutí STAN. Na rozdíl od Petra Štrunce a jeho nejasných vazeb na PRO Plzeň je však jeho finanční podpora obou stran jasná a veřejně dohledatelná.
Jak si nová čtyřkoalice na plzeňském magistrátu rozdělí funkce, se dozvíme zřejmě už brzy. Koaliční smlouva by měla být podepsána v tomto týdnu. Už teď se mluví ale o tom, že hnutí PRO Plzeň chce být zastoupeno v radě města, konkrétně Jiří Uhlík by se mohl stát radním pro bezpečnost.
Součástí dohody by měl být i primátorský řetěz pro Romana Zarzyckého z hnutí ANO, který slibuje tažení proti zákulisním hráčům, chcete-li „kmotrům“.
Je ale otázkou, jestli bude plzeňský magistrát opravdu více transparentní, pokud zasednou v radě města lidé z hnutí, u kterého není jasné ani to, kdo jej podporuje, ani kdo a z jakého titulu za něj vlastně vyjednává.
Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.