Poslanec Karel Havlíček (ANO) na sociální síti vyzval vládu, aby přestěhovala ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma. Dodal, že hnutí ANO tento přesun vždy podporovalo. Jeho předseda a bývalý premiér Andrej Babiš se přitom v minulosti několikrát vyslovil proti tomu.
„Hnutí ANO vždy podporovalo přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. S ohledem na teroristické útoky hnutí Hamás vyzýváme za stínovou vládu hnutí ANO kabinet Petra Fialy, aby učinili všechny kroky pro přestěhování ambasády. Bude to současně i konkrétní gesto, kterým v této době podpoříme Izrael,“ oznámil na sociální síti X Havlíček.
Brzy na to ale začali reagovat lidé, kteří upozorňovali na to, že Babiš v minulosti říkal i přesný opak.
V roce 2017 Babiš Českému rozhlasu řekl, že nesouhlasí s návrhem na přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Reagoval na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který vyzval Česko a Evropskou unii k následování příkladu Spojených států amerických, které tento krok oznámily. „Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty,“ uvedl Babiš.
Když se o několik měsíců později objevila petice na podporu přesunu českého velvyslanectví, Babiš otočil. Jak informoval Reflex, organizátorům petice zaslal dopis, ve kterém napsal, že ambasádu v Tel Avivu považuje za absurdní a neopodstatněnou výjimku z diplomatických zvyklostí.
„Chci vás ujistit, že se plně stavím za odkaz zakladatele našeho státu Tomáše Garrigua Masaryka, který pomáhal židovskému národu a podporoval vznik židovského státu. Dle diplomatických zvyklostí má navíc každá země své velvyslanectví právě v hlavním městě hostitelského státu, a to bez ohledu na to, jakou politiku dělá. Izrael v tomto ohledu dosud představuje absurdní a neopodstatněnou výjimku,“ napsal Babiš. Zároveň slíbil, že ještě ten rok bude Česko v Jeruzalémě „viditelně a důstojně“ zastoupeno.
Následně ale v roce 2019 opět změnil názor. Během návštěvy Jeruzaléma novinářům řekl, že přesun české ambasády není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.
Ambasádu v Jeruzalémě má nyní jen pět států včetně USA. Od roku 2021 tam má české velvyslanectví svou pobočku.