Poslanci mohli na středeční mimořádné schůzi projednat návrh na zrušení superhrubé mzdy, avšak zařazení takového bodu na program jednání neprošlo. Předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí poslanců hnutí ANO označil za „marketing, který vládne místo skutečné politiky“. Premiér Andrej Babiš přitom již dříve několikrát uvedl, že superhrubá mzda by zrušena být měla.
„Dnes jsme ve sněmovně chtěli projednat zrušení superhrubé mzdy, aby člověk s průměrným výdělkem měl o 20 000 korun ročně navíc. Určitě jste slyšeli Andreje Babiše, který zase změnil názor a v médiích najednou tvrdí, že je správné superhrubou mzdu zrušit. A jak to dopadne, když to může udělat? Jeho poslanci odmítnou bod vůbec projednat. Tak to je, když vládne marketing místo skutečné politiky,“ napsal Fiala na sociální sítě.
Návrh ODS na zrušení superhrubé mzdy je z roku 2018 a již dnes mohl projít prvním čtením, jak avizoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ministryně financí Alena Schillerová přitom před časem uvedla, že by superhrubá mzda měla být zrušena od 1. ledna 2021. Stejný názor měl i Babiš. „Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců, bylo by dobré vrátit se na 15 procent, co slibovala ODS,“ řekl podle serveru iRozhlas předseda vlády 2. srpna tohoto roku.
Návrh ODS na zrušení superhrubé mzdy a solidární daňové přirážky pro lidi s vyššími příjmy vláda nepodpořila 4. září 2018. ODS v návrhu předpokládá kvůli opatření pokles výběru daně z příjmů o 55 miliard korun ročně, ministerstvo financí před dvěma lety odhadovalo propad o 20 miliard korun vyšší. Právě dopady na rozpočet tehdy ministerstvo zdůvodnilo odmítavé stanovisko.
Zaměstnancům by se podle návrhu ODS zdaňovala jen hrubá mzda, tedy bez navýšení o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Sazba daně by měla zůstat jako nyní na 15 procentech.