Ruské ministerstvo spravedlnosti podalo k Nejvyššímu soudu žalobu na uznání hnutí LGBT za extremistické a zákaz jeho činnosti v Rusku. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Jak upozorňují kritici, na teroristické hnutí Hamás zatím v Rusku nedošlo.
„V rámci realizace pravomocí Ministerstva spravedlnosti Ruska byla u Nejvyššího soudu podána správní žaloba na uznání mezinárodního veřejného hnutí LGBT za extremistické a o zákaz jeho činnosti na území Ruské federace,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti. Podle úřadu prý byly v činnosti hnutí LGBT působícího na území Ruské federace v souladu s článkem zákona „O potírání extremistické činnosti“ odhaleny různé znaky a projevy extremistické orientace, včetně podněcování sociálních a náboženských neshod. Soudní jednání je naplánováno na 30. listopadu v 10:00 moskevského času.
„Kdy ministerstvo spravedlnosti uzná Hamás za teroristickou organizaci, není známo,“ podotýká k tomu exilový novinář Alexandr Něvzorov.
Antropoložka Alexandra Archipova píše, že pronásledování LGBT osob se dalo předvídat. „Čím vyšší je úroveň autoritářství, tím větší je pronásledování sexuálních menšin. Existuje historická studie Christy Davis o souvislosti mezi jedním a druhým v posledních 3000 letech: jakmile se utáhly politické šrouby, začaly být netradiční sexuální a genderové věci pro danou kulturu odmítány,“ upozorňuje badatelka.
Podle ní je tu jasná souvislost, i když pro někoho není zřejmá. „Autoritářský režim je postaven na omezování, včetně symbolických hranic. Potřebuje mobilizovat lidi a k tomu potřebuje společné základy. A sexuální identita je mocná věc, na které se dá postavit spousta věcí. ‚Cítíme svou jednotu, protože chceme mít sex stejným způsobem,'“ píše Archipova.
Poukazuje také na to, že se tato akce ministerstva spravedlnosti objevuje před volbami a zřejmě jde o snahu reagovat na žádost konzervativní části společnosti. Ta má ráda autokracii. Úřad chce ukázat, že „bojuje s nepřítelem“.
Kremelská propaganda líčí hnutí za rovnoprávnost LGBT osob jako nemoc přicházející ze Západu a módu, kterou lze vyléčit zákazy.