Ultrakonzervativní Hnutí pro život ČR nedávno upoutalo pozornost, když doporučovalo ukrajinským ženám znásilňovaným ruskými okupanty – vojáky se zbraněmi – k obraně před znásilněním houkadlo. Ne, nešlo o primitivní a nechutný vtip, myšlenka přes svou směšnou a zlou bizarnost byla myšlena vážně. Nyní hnutí přichází s něčím ještě pozoruhodnějším. Tvrdí v rozporu s lékařskou vědou, že mimoděložní těhotenství lze nějak změnit na normální. Pokud se myšlenky chytne žena, kterou mimoděložní těhotenství postihlo, a odmítne lékařský zákrok k odstranění zárodku, může zemřít.
Senátor Ondřej Šimetka, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava, napsal na facebook: „Hnutí pro život plete lidem hlavy a tím je velmi nebezpečné. A já proto potřebuju Vaši pomoc. Čekal bych, že po skandálu s rušičkami a klaksony jakožto hlavními bojovými prostředky proti znásilňování na Ukrajině, dojde k jisté sebereflexi a odmlčení se, ale ono ne. HPŽ přichází nyní s návodem na „posouvání“ mimoděložních těhotenství (graviditas extratuerina = GEU) do dělohy a tím zajištění další prosperity těhotenství. Já přicházím s návodem, jak tento blud nahlásit, aby zmizel z online prostoru. Posouvat již zahnízděné mimoděložní těhotenství do dělohy nelze!
Podivné pohnutí hnutí
Co Hnutí pro život zveřejnilo? Truchlivý příběh s dobrým koncem, ty se čtou nejvíc! „Zjistili mi mimoděložní těhotenství, a že je to stav pro mne nebezpečný. Navrhovali ihned část dělohy s embryem i celý vejcovod odstranit vzhledem k riziku vnitřního krvácení. Ale já nebyla schopna dát souhlas i přes nebezpečí, které mi hrozilo. Nechala jsem se jen hospitalizovat. Pozorovali tam vývoj miminka a čekali na můj souhlas. Ale já ten souhlas nemohla dát, vždyť to bylo naše vymodlené miminko. Byli jsme bezradní, ale řekli jsme si, že budeme za naše miminko bojovat do poslední chvíle. Kontaktovali jsme Hnutí Pro život ČR. Povzbudili nás, ať to nevzdávám, že existuje možnost, zákrok, při kterém se embryo posune dále do dělohy. Čas neúprosně běžel, zákrok se musel udělat do týdne. Navíc byly svátky a lékař, který měl translokaci provést, byl najednou nedostupný. Naděje se nám pomalu rozplynula. S pláčem jsem volala manželovi a po dlouhém zvažování jsme se rozhodli, že nám nezbývá jiná možnost než podstoupit resekci části dělohy i s miminkem a vejcovodem. Ale věděli jsme, že jsme za naše miminko bojovali a to mi dodalo odvahu a sílu tuto situaci lépe přijmout.
Dala jsem souhlas s resekcí a začala vyplňovat formuláře potřebné k zákroku. Poprosila jsem ještě lékaře, který měl provést operaci, zda bych mohla ještě jednou na ultrazvuk a tak se s miminkem rozloučit. Souhlasil. Při vyšetřování ultrazvukem začal nevěřícně pokyvovat hlavou, déle se odmlčel a pak řekl tu nádhernou větu: ‚Tady není co operovat, miminko se posunulo níže do dělohy!‘ Dal mi velkou naději, že si myslí, že bude všechno v pořádku. Ani si nedokážete představit mou radost!!! Náš milovaný chlapeček dostal dostatek času se posunout tam, kam měl. Velké díky všem, kteří se za nás modlili, ale i Hnutí Pro život ČR, kteří nám dali možnost i jiné volby než jít hned na resekci. Byli mi oporou v tak těžkém rozhodování. Kdyby mi nepodali pomocnou ruku, bojím se pomyslet, že by náš syn dnes nebyl mezi námi a my s ním nemohli oslavit brzy jeho 3. narozeniny. Děkujeme za něj, jsme šťastní a vděční, že ho máme. Kéž by moderní medicína začala směřovat svůj výzkum i do problematiky mimoděložního těhotenství a tak se nemusely vždy nevratně ukončovat. Hanka“
Hovoří lékař
„Mimoděložních těhotenství je cca 1% všech těhotenství. Část GEU zanikne sama a vstřebá se, část pokračuje a podle lokalizace a průběhu ohrožuje ženu na životě. Může nahlodat tepnu a žena vykrvácí do břicha poměrně rychle (viděl jsem v Africe několikrát). Může prasknout vejcovod a žena vykrvácí pomalu, není-li pomoc dostupná (viděl jsem rovněž v Africe). Může dojít k ruptuře rohu a žena zmírá různě rychle, není-li k dispozici léčba. V zemích jako je ČR vidíme díky časné diagnostice komplikací málo. Popis situace dle HPŽ ukazuje pouze na složitost stanovení přesné diagnózy (někdy je to na ultrazvuku fakt blbě vidět) nebo v horším případě na zbrklost doktora. Nejde o žádný zázrak. Sorry jako. Takže ještě jednou! Posouvat již zahnízděné mimoděložní těhotenství do dělohy nelze. HPŽ – nepleťte lidem hlavy, prosím. Může je to stát životy. A o ty Vám přeci tak velmi jde, ne?“
Tak zásadní rozpor mezi těžko zpochybnitelným vyjádřením specialisty a výroky hnutí proslulého nejapnými návrhy byl i na Hnutí pro život dost – tak jsem pro jistotu panu senátorovi – gynekologovi a porodníkovi – napsal: Rozumím prosím dobře, že Hnutí pro život doporučuje něco, co nemůže zachránit plod, ale zato to může ohrozit život matky?
„Pokud jde o mimoděložní těhotenství, pak skutečně jde o stav, při kterém embryo ve finále většinou zaniká – část z nich zanikne sama (odumře), část po aplikaci metotrexátu (chemoterapie), vstřebá se a je hotovo. Část ale praskne anebo je vypuzena vejcovodem do břicha – při tom zaniká anebo se (naprosto výjimečně) uchytí na nějaké tkáni v břiše a může čistě teoreticky pokračovat v růstu (viděl jsem to v Africe a Asii). Největší část pak zanikne proto, že je prostě odoperována v rámci léčby – odstraní se těhotenství i s vejcovodem. Dá se ale postupovat i tak, že se vejcovod ponechá a jen se z něj těhotenství odstraní (což nejde vždy, ale občas ano – na naší klinice jsme toto provedli předevčírem). Při prasknutí vejcovodu nebo při nahlodání nějaké cévy může dojít k velmi silnému krvácení a žena může zemřít (viděl jsem na vlastní oči). Někdy jde o velmi silné krvácení do břicha, při kterém najdeme v břiše klidně 3 litry krve.“
To není myšlenka nějakého aktivisty, ale těžko zpochybnitelné vyjádření experta. Senátor Ondřej Šimetka je přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava. Ptám se ještě na onu srdcervoucí story, co hnutí zveřejnilo:
„Příběh, který HPŽ popisuje, je nesmysl. Je zřejmě vymyšlený anebo šlo o nepochopení ze strany ženy. Pravděpodobně se jednalo o graviditu v blízkosti rohu děložního (ale v dutině děložní), kterou někdo zaměnil za kornuální těhotenství (těhotenství v rohu děložním) a nešlo o žádný posun do dělohy díky modlitbám, ale prostě o špatnou diagnostiku (což se ale někdy stát může – není to úplně jednoduché odlišit). Transfer již nidovaného (zahnízděného) embrya se neprovádí.“
Nehnuté hnutí
Dovolil jsem si tedy hnutí napsat skromnou otázku: Z jakých zdrojů prosím čerpáte informaci, že je takový zákrok možný? Dle lékařů posouvat již zahnízděné mimoděložní těhotenství do dělohy nelze.
„Vážený pane Doležale, dovolujeme si Vás odkázat na článek Ne každé mimoděložní těhotenství musí končit salpingektomií (server prolekare.cz).“ Podpis chyběl. I odpověděl jsem do tmy: Vážený nepodepsaný, Vy si skutečně myslíte, že nepodepsaný sloupek někde na webu, opřený mimo jiných zdrojů o studii z roku 1917, je relevantní? Chápete prosím, co je to vědecká literatura?Odpověď dosud čekám.
Ale zato jsem již – dle návodu pana senátora – ten post hnutí nahlásil. Návod, jak to udělat, ve formě koláže, nám pan senátor laskavě dovolil zveřejnit. Využijte ho prosím! Ta dezinformace Hnutí pro život může nějaké zoufalé ženě ublížit.