Vláda nás napíná do krajnosti. V neděli prý vyhlásí, jestli od pondělí budou smět otevřít malé obchody, restaurace a služby. A aby se lid u toho čekání nenudil, vypouští hlášky typu, že šance je padesát na padesát. Vsaďte si! Obří hobbymarkety i velké obchody, jako je třeba Tesco, ale vůbec zavřít nemusely. Vesele tak prodávají boty, oblečení, knihy i hračky, zatímco v butiku si kabát nekoupíte. A právě tak musejí mít zavřeno knihkupectví, hračkářství, prodejny obuvi a další malé provozovny. Není divu, že se lidé ptají, jestli tím vláda někomu nenahrává. Profituje z toho jak premiérův dobrý známý, byznysmen Šimáně, tak vlivný podnikatel Rusňák, který je zase čirou náhodou zetěm ministryně financí Schillerové, jak uvedl server Hlídací pes.
Majitelé malých obchodů začínají být zoufalí. A zatímco přemýšlejí, jestli nemají s podnikáním skoncovat nebo jak dlouho vydrží s finanční rezervou, pokud jim vůbec ještě nějaká zbyla, můžou se jít do velkých obchodních řetězců podívat, jak tam davy zákazníků bez problému nakupují zboží, které oni prodávat nesmějí. Bundy, trička, džíny, boty, zahradní náčiní, co je libo. Nemůže to celé nějak souviset s tím, že určití velcí hráči mají své zřejmé i méně zřejmé vazby na vysoce postavené politiky? Nejrůznější rozhodnutí vlády tak klidně mohou reflektovat osobní zájmy konkrétních byznysmenů. A je jen logické, že se podobná podezření vloudí. Majitelka nuceně uzavřeného malého butiku ani provozovatel papírnictví na rohu takovými známými ministrů asi nebudou.
Je tu například Jiří Šimáně, vlivný podnikatel, zakladatel a majitel skupiny Unimex Group. Proslulý mimo jiné tím, že si při návštěvě prezidentova kancléře Mynáře udělal z prvního hradního nádvoří parkoviště pro svoje porsche a vehementně lobboval za vstup státu do letecké společnosti Smartwings. Příznivec hnutí ANO, který byl hostem na Babišově svatbě na Čapím hnízdě, kam se hned tak někdo nedostal. A také majitel obchodů značky UNI Hobby. Ty směly mít spolu s ostatními hobbymarkety otevřeno i v první, březnové vlně koronavirové nákazy. A to i přesto, že se jimi valily davy, zatímco například venkovní trhy, kde je riziko infekce menší než pod střechou, musely zůstat uzavřené.
Obchody pro řemeslníky, zahrádkáře a kutily mají otevřeno i teď, ve druhé vlně, i když s určitými poněkud potrhlými omezeními. Spočívajícími třeba v tom, že potřebujete-li zahradní hadici nebo kropicí konev, smíte si ji koupit. Nářadí, jako například kleště, ale bez živnostenského listu nekoupíte. I tak ale mají stále plno. Kasy se netrhnou a je jasné, proč se majitelé malých obchodů, kteří už jsou na dně se silami, trpělivostí i financemi ptají, kde je spravedlnost a jestli tu náhodou někdo neprovozuje oblíbený sport „já na bráchu, brácha na mě“ aneb „malá domů“.
Po spravedlnosti ale volají už i někteří politici. Drtivá většina senátorů a senátorek je toho názoru, že vládní omezení pro maloobchod je nutno zrušit, jelikož představují diskriminaci a menší prodejny doslova ničí. Proto už podali i stížnost k Ústavnímu soudu. „Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,“ řekl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, z jehož iniciativy podání k Ústavnímu soudu vzniklo.
Dalším velikým byznysmenem, který si teď může mnout ruce, je David Rusňák, jehož tchyní je ministryně financí Alena Schillerová. V květnu 2017 Rusňáka, bývalého vlivného brněnského člena a štědrého sponzora hnutí ANO, zadržela policie v souvislosti s „nákupy“ informací z policejních spisů. Zneužíval toho k lustrování svých obchodních partnerů. Ještě téhož roku v prosinci bylo Rusňákovo stíhání podmínečně zastaveno. Z kriminální kauzy se však vykoupil statisícovým darem do fondu na pomoc obětem trestných činů. Kauze se věnoval například server Neovlivní, kde mj. uváděli: „Skupina DRFG Davida Rusňáka dostala pětimilionovou pokutu od centrální banky. Podle ČNB Rusňákova firma porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu. … Pětimilionová pokuta od ČNB se týká klíčového pilíře, na kterém David Rusňák postavil svoji skupinu: dluhopisového financování. ČNB dospěla k závěru, že Rusňák před lety při budování skupiny porušil zákon.“
Jeho společnost DRFG čili David Rusňák Family Group má velmi široký záběr a pole působnosti. Pro tento případ je ale zajímavý fakt, že staví a investuje v oblasti obchodních ploch. Ty si následně od něj pronajímají velké řetězce a provozují na nich super- a hypermarkety, jako jsou například Billa, Penny, Tesco nebo Albert a další. A logicky – čím víc pak zmíněné řetězce vydělávají, tím prospěšnější je to pro firmu pana Rusňáka. Ty mně, já tobě.
Ale třeba je to všechno úplně poctivé a nestranné a na byznys a výdělky svých kamarádů a příbuzných naše spravedlivá vláda vůbec nehledí. Mnozí tomu ale už dávno nevěří. A to ani před Vánocemi, které jsou již tradičně časem pěkných pohádek…
Autorka je řadovou členkou TOP 09.