Důchodová reforma se dnešních seniorů nedotkne, uvedli na pravou míru koaliční poslanci výrok předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten během schůze sněmovny k důchodové reformě tvrdil, že jde o okradení důchodců, a proto chce opozice její schválení oddalovat obstrukcemi. Politici vládní koalice ale upozornili, že Babiš návrhu zjevně nerozumí.
Poslanecká sněmovna začala ve středu v druhém čtení projednávat důchodovou reformu a také zvýšení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Poslanci budou o těchto dvou předlohách jednat zřejmě až do pátku, očekává se totiž dlouhá debata hlavně kvůli obstrukcím opozice. Hned ve středu ráno vystoupil s přednostním právem šéf ANO Babiš. Celkem mluvil téměř tři hodiny.
„Dnes máme ve sněmovně projednat důležité zákony a Andrej Babiš nás místo toho hodiny obtěžuje svými bludy. Už dostal od řídící schůze i napomenutí kvůli neslušné mluvě,“ napsal ve středu 1. místopředseda lidovců Jan Bartošek. Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) totiž Babiše napomenula za výrok, že koalice „podělala“ to, že schválila emisní povolenky.
Bartošek potom vyvrátil i Babišovo tvrzení, že důchodová reforma je „další okrádání důchodců“. „Protože to Babiš zjevně nechápe, zopakuji: Důchodová reforma se dnešních seniorů VŮBEC nedotkne. Zajistí důstojné důchody pro dnešní padesátníky,“ uvedl.
Podobně se vyjádřila i poslankyně hnutí STAN Pavla Pivoňka Vaňková. „Dneska jsem se od Babiše dozvěděla, že prý důchodovou reformou trestáme důchodce, protože volí ANO. Kdyby fakt věděl, o čem přesně budeme jako poslanci hlasovat, tak by nemohl říct takovou hovadinu. Navrhované změny se totiž současných důchodců v zásadě netýkají,“ upozornila.
„Ještě jednou a pomalu pro hnutí ANO. Důchodová reforma necílí na současné důchodce. Dotýká se dnešních padesátníků a mladších, aby i oni nějaké důchody měli a celý systém se nezhroutil. Mohli být součástí změny, ale to by předseda nesměl zavelet, že rolí ANO je jenom kritizovat,“ napsal také místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
Důchodová reforma má přispět k udržitelnosti a snížení schodků důchodového systému. Věk roste už nyní. U mužů se zvedá o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři měsíce. Na 65 let se věková hranice dostane ve 30. letech.
Podle koaliční dohody by se měl důchodový věk posouvat podle průměrné doby dožití. Od té by se odečetlo 21,5 let a vyšel by konkrétní věk odchodu do důchodu. Pokud by například průměrná délka života stagnovala, věk odchodu do důchodu by se nezvyšoval.
Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. V nynější podobě je systém neudržitelný, beze změn by se schodek do poloviny století dostal na pět procent HDP.