KOMENTÁŘ / Republikánský nominační sjezd je za námi. Straně nakonec hrálo do karet snad všechno možné. Naštěstí nepovedený pokus o atentát na Trumpa dodal emocionální náboj. Rozhodnutí Trumpem nominované soudkyně v jeho prospěch v případě nakládání s tajnými dokumenty podpořilo jeho narativ o tom, že je ministerstvem spravedlnosti popotahován neprávem. Zmatek a rozkol u demokratů pak poskytl ostrý kontrast k republikánské jednotě. Donald Trump si těžko mohl přát víc.
Neznamená to samozřejmě, že by měl už volby vyhrané. Nominační sjezdy obvykle danému kandidátovi krátkodobě zvednou čísla v průzkumech, ale málokdy to vydrží. Přesto lze definitivně říci, že Donald Trump je v podzimních volbách mírným favoritem, byť existuje ještě mnoho neznámých včetně toho, kdo se mu vlastně postaví.
Lidskost a vize
Sjezd byl zjevně připraven tak, aby před voliči, kteří teprve teď začínají sledovat kampaň, vyřešil dvě velké Trumpovy slabiny. Tou první je jeho přílišná agresivita. Nepodařený atentát k tomu poskytl silný příběh, ale je zjevné, že věci jako vystoupení Trumpovy vnučky musely být připravené dopředu. Hodný dědeček Trump byl dopředu připravený rebranding pro horkou část kampaně. Uvidíme ovšem, zda to vydrží.
Bývalý prezident, který velkou část svých setkání s voliči od roku 2021 až dodnes věnoval prohraným volbám v roce 2020, se na sjezdu konečně dokázal soustředit na budoucnost. Voličům nabídl vizi lepší budoucnosti. Je samozřejmě otázka, zda mu voliči uvěří, ale alespoň jim nabízí něco do budoucna a ne jen stesky na „ukradené“ volby.
Trumpismus a izolacionismus
Nominace na viceprezidenta potvrdila moc, kterou nad Republikánskou stranou Donald Trump má. Také významně snížila naděje, že ve svém případném druhém volebním období bude Trump alespoň částečně pod tlakem klasických republikánů v zahraniční politice. Jak jsme už psali, volbou J. D. Vance ukázal, že chce stranu vést úplně jiným směrem, a opozice vůči tomu bude teď mezi republikány ještě těžší.
Znepokojivé je, že bývalý prezident izolacionistické tendence vykazuje nejenom v případě Evropy, ale i Tchaj-wanu. Ten by podle jeho slov měl USA platit za ochranu. Na otázku, zda by jej v současné situaci bránil v případě čínského útoku, neodpověděl. Tchaj-wan přitom není v situaci evropských spojenců, kteří skutečně hřešili na americký deštník a sami do své obrany neinvestovali. Bez pomoci Ameriky se ale proti Číně neobejde.
Návrat nečekejme
Republikánská strana zkrátka na sjezdu jasně ukázala svou proměnu. Mezinárodní vztahy a bezpečnost vnímá transakčně a spojenecké závazky spíš jako přítěž než americkou výhodu vůči Číně a Rusku. Vance se pak v projevu velmi ostře vymezoval proti volnému obchodu a globalizaci. Ať už Trump s Vancem v lednu příštího roku obsadí Bílý dům, nebo ne, pro příštích minimálně osm let je nepravděpodobné, že by se Republikánská strana vrátila blíž k podobě před Trumpem.