Monika Hohlmeierová, předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, se poměrně ostře vyjádřila k chování české Agrární komory. Ta se po uskutečnění kontrolní mise, která se zabývala čerpáním dotací v České republice, postavila za premiéra Andreje Babiše a dokonce si na Hohlmeierovou stěžovala v dopise.
„Je to poprvé, co se setkáváme s tím, že by někdo kritizoval delegaci Evropského parlamentu za jednání se zástupci malých a středních zemědělců v jakémkoliv členském státě. Přestože tato kritika zaznívá od předsedy Agrární komory, ve které je Agrofert jedním z nejdůležitějších členů, a který je zároveň generálním ředitelem jedné z největších společností pobírající dotace EU, chci jasně jménem delegace uvést, že naším cílem je pracovat s fakty, nikoliv využívat emoce nebo politikařit,“ uvedla Hohlmeierová.
Poslankyně doplnila: „Evropský parlament vždy naslouchal především malým a středně velkým zemědělcům, kteří mohou být slyšet méně oproti těm, kdo mají na lobbing prostředky. Výbor pro rozpočtovou kontrolu je ale zároveň připraven naslouchat všem, kdo mohou přispět do diskuse o využívání fondů EU takovým způsobem, aby z nich měli prospěch ti, kdo je skutečně potřebují,“ sdělila s doplněním, že právě proto se chtěli europoslanci setkat i s ministry české vlády včetně premiéra.
Hohlmeierová chování Agrární komory odsoudila. „Dezinformace a obviňování ze strany Agrární komory nelze než chápat jako součásti rozsáhlé snahy o zakrytí problémů, které jsme v České republice objevili, a otázek, s nimiž jsme se vrátili do Bruselu. Tyto snahy nemají nic společného s dnešními demokratickými principy v Evropě. Budeme proto o celém kontextu informovat předsedu Evropského parlamentu,“ dodala.
Kontrolní mise do České republiky se uskutečnila ve dnech 27.–28. února 2020 za účasti Moniky Hohlmeierové, Tomáše Zdechovského, Sándora Rónaie, Lary Woltersové, Daniela Freunda a Mikuláše Peksy. Europoslanci se dočkali urážek – o Zdechovském a Peksovi premiér Babiš řekl, že jsou vlastizrádci, Hohlmeierovou označil za pomatenou. Věcí se nyní zabývá i předseda Evropského parlamentu David Sassoli.